Kot smo vajeni iz preteklosti, je Toyota tudi pri razvoju baterijsko-električnega modela ubrala samosvojo pot. Že ime je nekaj posebnega, precej futuristično in ne prav enostavno za pomnjenje ali izgovorjavo – bZ4X je pravzaprav skupek vsebinskih oznak. Do bZ so prišli z začetnicami slogana “Beyond Zero”, kar označuje električni pogon brez emisij, številka 4 izvira iz modela RAV4 in nakazuje enake dimenzije modelov, medtem ko črka X simbolizira terensko zunanjo podobo tega električnega križanca.
Poseben zunaj in znotraj
Japonci se zelo držijo napovedi Akia Toyode ter v svoji modelni paleti že več let nimajo dolgočasnega modela. Oblikovna svoboda je pri baterijsko-električnih modelih še toliko večja, saj lahko zaradi namenske arhitekture razvojniki kolesa potisnejo skoraj v skrajne točke vozila. Obenem v notranjosti po sredini ni več grebena s pogonsko osjo, elektromotor in drugi sestavni deli pa so bistveno manjši ter potrebujejo manj sestavnih delov. Toyota je to izkoristila in pripravila sila poseben model, ki je v mojih očeh všečen, a so se mi nasproti postavili tudi drugi, ki jim takšen oblikovni stil ne odgovarja.

Nič manj posebna ni notranjost. Tudi tukaj je Toyota ubrala novo zasnovo, pri tem pa kar precej pogledovala k Peugeotu. Pred voznikom je po novem majhen, nekoliko nižje nameščen volanski obroč, merilniki so postavljeni višje. Pogled nanje je lahko tako v določenih primerih omejen. Tudi preostali del armaturne plošče je zanimiv in poln majhnih podrobnosti. Med največje zamere Toyoti štejem, da niso našli prostora za sovoznikov predal. Sicer je potniška kabina zelo uporabna in ima precej odlagalnih mest, tudi zaslon na dotik je hiter in dokaj intuitiven. Nekoliko motijo vsiljivi varnostno-asistenčni sistemi, ki s svojim včasih nesmiselnim piskanjem zagotovo ne pripomorejo k bolj umirjeni vožnji.
Ergonomijo izboljšujejo fizična stikala za klimatsko napravo in osnovne funkcije. Sistem ne pozna slovenščine, prav tako ima bolj pogojno uporabno navigacijsko napravo. Slednja namreč pri izračunu ne upošteva napolnjenosti baterije ter ne predlaga vmesnih polnjenj.
Na ponovljenem testu PRIMA bi se odrezala bolje
Ko smo pred letom in pol zaključevali sklepe velikega primerjalnega testa PRIMA, smo bZ4X zamerili predvsem njeno neučinkovitost, počasno polnjenje in nepregleden prikaz napolnjenosti baterije – oziroma, povedano jasno, napolnjenost baterije sploh ni bila prikazana v odstotkih.

Pri Toyoti so zbrali vse kritike s trga in inženirjem dali delo. Sledil je hiter odgovor na vse težave, saj je konkurenca pri baterijsko-električnih modelih izjemna, modeli pa se hitro znajdejo v tehnološkom zaostanku. Programski popravek zaradi obsežnosti ni bil nameščen preko oblaka, ampak je bil potreben obisk servisa. V prvi vrsti je nekoliko premešal elemente na digitalnih merilnikih, kjer se je pojavil prikaz napolnjenosti baterije v odstotkih (poleg prikaza preostalega dometa). Hkrati bZ4X od takrat bistveno bolj natančno računa preostali doseg, ki postaja zanesljivejši in s tem v pomoč vozniku.
Pred nadgradnjo se je preko izmeničnega toka bZ4X lahko polnil z največjo močjo 7,4 kilovatov, zdaj je ta moč na 11 kilovatih. Tudi hitro polnjenje deluje bistveno bolje, baterija se lahko dlje časa polni z močjo okoli 100 kilovatov. To je še vedno nekoliko slabše kot pri konkurenci, a s tem želijo pri Toyoti ohraniti baterijo dlje časa v maksimalni kondiciji. Prav tako bo večina voznikov avto polnila na domači vtičnici, saj le na ta način uporabnik lahko dejansko nekaj prihrani z izbiro baterijsko-električnega modela.
Vsaj dve kilovatni uri manj

Morda še največji vpliv na uporabniško izkušnjo ima poseg v pogonski sklop. BZ4X je po 1.300 kilometrih testa zabeležil povprečno porabo 20,4 kilovatne ure na sto kilometrov. Večino poti je bilo prevoženih po avtocesti, kjer je porabil v povpreču 22 kilovatnih ur. Na regionalkah in v mestu se je poraba gibala med 16 in 18 kilovatnimi urami na sto kilometrov. To je precej manj kot še leto dni nazaj, ko je bZ4X porabil tudi do 26 kilovatni ur v kombiniranem načinu. Enako izboljšana je tudi izkušnja polnjenja. Če je prej polnil na hitrih polnilnicah izrazito slabo, se je zdaj hitrost polnjenja dvignila tudi do 115 kilovatov in se pri tej hitrosti zadrževala dlje časa.
Pri Toyoti so izbrali razmeroma majhno baterijo z uporabno zmogljivostjo 64 kilovatnih ur. Slednja po eni strani prinaša manjšo maso, krajše polnilne čase in ima na koncu pomemben vpliv na končno ceno modela (saj veste, baterija je najdražji del baterijsko-električnega avtomobila). A po drugi strani Toyota zaradi tega po dosegu ne more konkurirati modelom, ki imajo vgrajene baterije z zmogljivostjo 80 ali več kilovatnih ur. Ampak: če je prej doseg stežka prišel do 300 kilometrov, je zdaj eno polnjenje zadostovalo tudi za do 350 kilometrov kombinirane vožnje.
Po posodobitvi in občutni nadgradnji modela, ki bi takšen moral pravzaprav biti že od začetka, je Toyota zdaj le nekoliko resneje vstopila v svet baterijsko-električnih pogonskih sklopov. Vsekakor je postal bZ4X enakovreden član družine, ki se zanaša na veliko lojalnost kupcev do znamke, kar mu daje večjo možnost za uspeh. Ima pa bZ4X po novem še enega aduta v rokavu – brez štirikolesnega pogona vrednostno ne presega omejitve za subvencijo Eko sklada v višini 6.500 evrov.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Programska nadgradnja je odpravila začetne pomanjkljivosti"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kot prvo bi ukinil vse te subvencije oziroma bi jih dal glede na dohodkovni razred posameznika (družine) kot je npr. otroški dodatek. Manjši dohodki, več subvencije in obratno. Ne pa da že tako premožni dobijo bonbončke, “raja” pa si ga ne more privoščiti…kaj ti, še srednji sloj težko.
Itak pa taka igračka realno ni vredna več kot 25-30k€! Vse ostalo je nateg in fajn marža. Enako velja za vse EV vozila.
Berem teste, gledam cene in mi je jasno zakaj Dacii cveti posel, drugi pa jamrajo. Narod rabi prevoz, ne igračkanja s pogoni, asistenčnimi sistemi in drugim avtomobilskim lišpom.
No, Toyoti še kar cveti posel, še zmeraj so vodilni v svetu, ampak, načeloma se strinjam s teboj.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++