Poraba 5,8 l/100km Največja hitrost 204 km/h Cena 25.010 eur
Plusi
  • pogonski sklop
  • opremljenost
  • soliden izkoristek prostora v notranjosti glede na zunanje mere
Minusi
  • počasen zagon informacijsko-multimedijskega sistema
  • nadležno opozarjanje na aktivacijo ročne zavore ob odprtju voznikovih vrat
  • položaj sedenja voznika v kombinaciji z i-Cockpitom
  • ni možnosti preklopa na običajen način delovanja regulatorja hitrosti

Pri francoski znamki so njihovemu najmanjšemu modelu ob prenovi namenili tudi zmogljivejši hibridni pogonski sklop, sestavljen iz tehnološko posodobljenega 1,2-litrskega bencinskega trivaljnika Puretech in novega 6-stopenjskega samodejnega menjalnika z dvema sklopkama.

Peugeot 208 je v paleti francoskega avtomobilskega proizvajalca predstavnik skupine manjših avtomobilov, namenjenih predvsem mestni in primestni vožnji. Če je prva generacija, ki je dvanajst let nazaj nasledila predhodnika z nižjo številčno kombinacijo v imenu (207), še delovala bolj umirjeno in vsakdanje, duh športnosti pa je izražala predvsem različica GTI, je druga generacija (predstavljena leta 2019), na podoben način kot ostali modeli te znamke, že z oblikovno zasnovo zunanjosti in notranjosti poudarjeno dinamičnega videza.

Po pričakovanju ni izjema

Peugeot 208 1.2 GT hibrid bencin-9Ena od značilnosti vseh Peugeotovih modelov (razen seveda križancev), ki sem jih imel priložnost preizkusiti v zadnjem času, je nizek položaj sedenja – in pri tem tudi najmanjši izmed njih ni razočaral. Glede na moje preference nastavitve voznikovega sedeža in volana, sem bil (po pričakovanjih), tudi tukaj primoran sprejeti kompromis, saj ob najnižjem položaju sedeža in primernem položaju volana nisem imel popolnega pogleda na zaslon digitalne instrumentne plošče Peugeotovega i-Cockpita, ki po novem prikazuje informacije v tridimenzionalni pogledu.

Peugeot 208 1.2 GT hibrid bencin-4Očitno v tem primeru ne ustrezam standardom Peugeotovih notranjih oblikovalcev, saj sem želeno nastavitev sedeža in volana brez omejenega pogleda na zaslon instrumentne plošče s svojimi 180 cm višine  lahko uporabil le pri večjem 508 (pri modelih 308 in 408 sem težavo reševal predvsem z nekoliko višjo nastavitvijo voznikovega sedeža), medtem ko je bilo potrebno v testnem 208 povečati oddaljenost sedeža od stopalk in volana do te mere, da je bilo sedenje odrasle osebe na zadnjem sedežu praktično nemogoče. Kljub kompaktnim meram sicer na zadnji klopi tudi odraslim ne bo hudega (vsaj na krajših vožnjah), v prtljažniku pa se bo našlo dovolj prostora celo za kakšen večji kovček, v primeru zloženih naslonjal zadnje klopi pa preverjeno pogoltne tudi spodobno mero prtljage oziroma kosov športne opreme.

Peugeot 208 1.2 GT hibrid bencin-12Razen zgoraj omenjenega zapleta z nastavitvijo sedeža sicer Peugeotovo okolje i-Cockpit s svojo zasnovo ponuja dovolj dobro ergonomijo in enostavno uporabo. Po nekaj začetnih kilometrih privajanja hitro osvojiš logiko tipk in stikal, ki so pregledno nameščena dosegu roke. Dovolj preglednosti in intuitivno upravljanje ponuja tudi informacijsko-multimedijski sistem, a ima, za razliko recimo od modela Peugeot 508, opazno manj možnosti prilagoditev.

 

Dobro opremljen

Testni avtomobil se glede tehnoloških pripomočkov ni bistveno razlikoval od višje rangiranih modelov te znamke primerljivega opremskega paketa, sam pa bi si ob treh voznih načinih, ki jih izbiramo preko stikala na sredinski konzoli, želel še možnost nastavitve individualne kombinacije. Pogrešal sem tudi možnost preklopa delovanja prilagodljivega regulatorja hitrosti na običajen način (torej fiksno nastavitev hitrosti). Res pa je, da se je sicer izkazal s solidnim delovanjem v avtocestnih vožnjah, glede na prometne razmere in gnečo pa bi prišla prav tudi malo manj pametna in prilagodljiva izvedba. Večina nastavitev poteka preko sredinsko nameščenega zaslona na dotik (ta je po relativno počasnem zagonu sistema sicer lepo odziven), nekaj najpogosteje uporabljanih funkcij klimatske naprave pa lahko vključimo tudi s pomočjo fizičnih gumbov, ki se nahajajo pod sredinskim zračniki.

Hibridnost v zmogljivejši izvedbi

Peugeot 208 1.2 GT hibrid bencin-18Prenova Peugeotu, poleg atraktivnega novega odtenka rumene barve, ob dveh različicah 1,2-litrskega trivaljnika (55 in 74 kW) v povezavi z ročnim menjalnikom prinaša tudi hibridni izvedenki z novim 6-stopenjskim samodejnim dvosklopčnim menjalnikom e-DCT. Zmogljivejšo s 100 kW, ki je poganjala testni avtomobil, sestavlja tehnološko prenovljen bencinski trivaljnik, pri katerem so (med drugim) jermen zamenjali z verigo. Za razliko od 8-stopenjske avtomatike (EAT8), ki je trenutno na voljo v večini aktualnih modelov Stellantisovih znamk, novi 6-stopenjski e-DCT ni nastal v sodelovanju s podjetjem Aisin, temveč so ga s skupnimi močmi razvili s sestrskim podjetjem Stellantisa Punch Powertrain.

Hibridna kombinacija zagotovi dovolj poskočnosti tudi pri bolj dinamični vožnji, medtem ko bi pri avtocestnih hitrostih prav prišlo še kakšno dodatno prestavno razmerje, ki bi omogočilo vožnjo pri nižjih vrtljajih (in verjetno še nižjo porabo), saj bencinskemu agregatu po potrebi tako ali tako priskoči na pomoč električni motor. Menjavanje prestav in preklopi med pogonom bencinskega in električnega motorja ali kombinacije obeh v veliki večini potekajo dovolj neopazno in jih bodo zaznali le najbolj pozorni. A kot pri večini tovrstnih pogonskih kombinacij pri modelih različnih znamk, ki sem jih imel priložnost preizkusiti do zdaj, se tudi tukaj ni možno izogniti (sicer redkim) občasnim bolj grobim sunkom. V tem primeru so bili tovrstni sunki najbolj izraženi ob električni vožnji in hkratnem zagonu bencinskega motorja pri nižjih hitrosti, občasno pa se kakšnega zazna tudi pri enakomerni avtocestni vožnji med preklopom delovanja električnega in bencinskega motorja.

Poraba se je v času testnih voženj ustalila pri 5,8 litra goriva na sto prevoženih kilometrov. Večina (več kot tri četrtine) voženj je tokrat potekalo pri avtocestnih hitrostih, kjer poraba ni nikoli bistveno presegla šestih litrov, na testni trasi, ki kombinira nekaj mestne vožnje z regionalnimi cestami, pa je znašala 4,7 litra bencina na sto prevoženih kilometrov – seveda glede na podatke potovalnega računalnika.

Dinamika na račun udobja

Peugeot 208 1.2 GT hibrid bencin-20Pri najbolj zmogljivi izvedenki modela Peugeot 208 njegov športni značaj poudarjajo tudi vozne lastnosti. S tršimi nastavitvami podvozja so zagotovili, da se avtomobil dobro pelje tudi v hitreje odpeljanih ovinkih, dobra povratna informacija s ceste preko volana, ki postane trši ob izbiri športnega načina vožnje, pa poskrbi, da ima voznik v vsakem trenutku dovolj informacij o podlagi in oprijemu. Solidne dinamične vozne lastnosti žal terjajo svoj davek pri udobju, saj se med vožnjo precej čuti večina cestnih nepravilnosti, zato je izogibanje raznim pokrovom jaškov in vidnim razpokam na cesti zelo hitro postalo nujno zlo – svoje pa pri tem verjetno prispevajo tudi nizkopresečne pnevmatike.

V koraku s časom

Peugeot 208 1.2 GT hibrid bencin-21Vse strožji okoljski pritiski po znižanju emisij tudi v razred manjših mestnih modelov, kot je Peugeot 208, prinašajo potrebo po elektrifikaciji. Se pa poraja vprašanje, kako bodo tovrstno prakso, ki posledično viša maloprodajne cene, sprejeli kupci. Čez nekaj mesecev bi bilo zanimivo videti, ali bo prodajna statistika bolj naklonjena osnovnim različicam z bencinskim motorjem ali pa bodo kupci (lahko) dali priložnost tudi hibridni tehnologiji.

Besedilo in foto: Matjaž Zupančič.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kombinacija 1,2-litrskega bencinskega trivaljnika z blago-hibridno tehniko in novega 6-stopenjskega dvosklopčnega menjalnika predstavlja vrh ponudbe tega modela in ob (relativni) varčnosti omogoča dokaj dinamično vožnjo.
    8
  • Notranjost
    Dokaj prostorna notranjost in prtljažni prostor glede na zunanje mere avtomobila. Kompaktne mere se še najbolj občutijo pri prostoru za noge potnikov na zadnjih sedežih, sam pa sem imel s svojimi 180 cm višine nekaj težav z namestitvijo voznikovega sedeža in volana v kombinaciji s pogledom na digitalno armaturno ploščo Peugetovega i-Cockpita.
    8
  • Opremljenost
    Pričakovano je seznam opreme testnega avtomobila, ki z opremskim paketom GT sodi v vrh ponudbe tega modela, dovolj bogat, da nisem pogrešal praktično ničesar - no morda le možnost preklopa z radarskega na običajni regulator hitrosti in individualni vozni profil, pri katerem bi se odločil za kombinacijo športne (trše) nastavitve volana ter normalne odzivnosti pedala za plin in režima delovanja samodejnega menjalnika.
    9
  • Vozne lastnosti
    Peugeot 208 že na prvi pogled daje vtis dinamičnega avtomobila, ki ga z dano kombinacijo nastavitev podvozja, 17-palčnih platišč in zmogljivosti pogonskega sklopa med vožnjo do določene mere tudi potrjuje.
    7
  • Gospodarnost
    Vgrajena hibridnost sicer omogoča nekaj nižjo porabo, ki tudi v primeru višjih avtocestnih hitrosti ne presega bistveno 6 litrov bencina na sto prevoženih kilometrov, a se vseeno poraja vprašanje smiselnosti nakupa najdražje različice. Cenovni prirastek sedmih tisočakov glede na vstopno različico z ročnim menjalnikom ni majhen, Peugeot 208 pa kljub temu, da se dobro obnese tudi na daljših avtocestnih poteh, vseeno ostaja prvenstveno (pri)mestni avtomobil.
    6
  • Zmogljivost
    Najmočnejša različica 1,2-litrskega bencinskega trivaljnika Puretech v kombinaciji z električno podporo in novim 6-stopenjskim menjalnikom ponuja dovolj moči in navora v vseh režimih vožnje.
    8
  • Sklep
    Najmanjši model v paleti francoskega avtomobilskega proizvajalca značajsko in oblikovno ne zaostaja za svojimi večjimi brati. Zato bi lahko ljubiteljem "levje" znamke predstavljal idealno izbiro drugega avtomobila pri hiši, oziroma celo prvega, če ni potrebe po več prostora.
    7.7

Tehnični podatki vozila

baterije Litij-ionska 48 V/0,89 kWh
cena osnovnega modela (€) 16.490
cena testnega vozila (€) 25.010
dolžina × širina × višina (mm) 4,055 x 1,745 x 1,430
dovoljena masa vozila (kg) 1.690
emisija CO2 (g/km) 104
emisijski razred Euro 6E
gibna prostornina (cm3) 1.199
masa praznega vozila (kg) 1.306
medosna razdalja (mm) 2.540
menjalnik/pogon samodejni e-DCT / spredaj
največja hitrost (km/h) 204
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 100 / 136 pri 5.500
največja moč elektromotorja (kW/KM pri vrt/min) 21
največji navor (Nm pri vrt/min) 230 pri 1.750
največji navor elektromotorja (Nm pri vrt/min) 55
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 24.710
pnevmatike 205 / 45 / R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,6
pospešek 0-100 km/h (s) 8,1
prostornina posode za gorivo (l) 44
prostornina prtljažnika (l) 352 / 1.163
število valjev/ventilov 3 / 12
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 75 x 90,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene) / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Drzen videz in dinamičen značaj"


1 mesec 12 dni nazaj

5.8 porabe? Se resno sprašujem o smiselnosti teh hibridov. Naš družinski 140 konjski TB 7st.DCT za konkretni razred večji avto ima dolgoročno porabo 6,1. Kar živahne vožnje. Razliko v ceni pokriješ po 500tkm? Predvsem pa kam gredo cene na račun 3…4 deci manjše porabe.

1 mesec 10 dni nazaj

ker ta Peugeot ni polni hibrid ampak klasični hibrid. Ne zmore prevoziti nič na elektriko, večja baterija, ki je del blago hibridnega sklopa skrbi ponavadi za napajanje klimatskega sistema in infotainmenta in “flikanje” turbo luknje, da je avto bolj poskočen. Prihranki pri gorivu so tako zanemarljivi, gre predvsem za večje udobje – da ti klima dela na polno tudi če stojiš pri rdeči na semaforju in je motor izklopljen.

1 mesec 10 dni nazaj

Lahko vozi izključno na elektriko. Ne veliko in pri nizkih hitrosti, ampak lahko.

xxl
1 mesec 10 dni nazaj

To še ne pomeni, da je HEV, kar tudi sami jasno nakažejo, kar je, v bistvu, pohvalno. Mnogi označujejo svoje MHEV z oznako Hybrid, kar je zavajajoče.

xxl
1 mesec 10 dni nazaj

Ni klasičen hibrid, ampak mild (MHEV), polni hibrid (HEV) je recimo Yaris, polnilni hibrid (PHEV) je Prius.

1 mesec 10 dni nazaj

ja, je res, napačno sem zapisal, pravilno mislil. Torej ja MHEV.

1 mesec 10 dni nazaj

Moj japonček s 30% močnejšim becinarjem, pa niti 6 l/100! Prehitim pa vse po spisku od bemflov do tesel 😉

1 mesec 10 dni nazaj

He-he, ste ljubosumni ali vozite BrennerMotorWagen?

xxl
1 mesec 10 dni nazaj

To je poraba na testu, verjamem, da bo med 5-5,5, ker je majhen avto, pri 3008 bo ustrezno višja. Moj hibrid ima tudi 5-5,5 (na tank), je pa 1500 kg SUV s 184 KM, najdi mi primerljivega bencinarja ki to zmore.

1 mesec 12 dni nazaj

Toyota Yaris hybrid ima komaj 4.0 porabo.. po mestu gre pod 4.0 ..evo smiselnost hybrida, je pa res da ga moras znat narest. Niso vsi hybridi enaki..

xxl
1 mesec 10 dni nazaj

Eni ste res egoti na kvadrat, talate minuse samo zato, ker vam je to omogočeno, čeprav sami veste, da napisano drži.

meganer
1 mesec 12 dni nazaj

Motor je itak en k….
Zdej so pa še EAT menjalnik zamenjali …..

A to nacrtno potaplajo “ladice”

Se dobr, da so v ameriki stopili skupaj proti vodstvu.

 
Programska nadgradnja je odpravila začetne pomanjkljivosti
Tako dober, da mu že skoraj škodi