Oblika je limuzinska, pa vendar…
Fluence je po obliki tipičen predstavnik limuzin tega razreda in kljub dejstvu, da so vozilo oblikovalci razvijali predvsem za vzhodne trge – izdelujejo pa ga v Turčiji, kjer so takšne limuzine zelo priljubljene, je takoj prepoznaven kot moderni Renault. Pohvalno samosvoja je motorna maska, enako velja za elegantno bočno linijo, ki jo serijska 17 palcev velika platišča še poudarijo. Povsem limuzinski je zadek, kjer je drznih rešitev najmanj, a luči vseeno navdušujejo. Avtomobil deluje skladno, občutek, da je karoserija »nasajena« nekam visoko pa ne vara – nekaj dodatnega odmika od tal je posledica prirejenosti tudi slabšim podlagam.
Prostornost…
Znotraj potnike čaka urejena kabina, veliko prostora in dobra opremljenost. Skozi široko odpirajoča se vrata se sede na udobna sedeža z žal prekratkim sedalom, a položaj za volanom, ki je izdatno nastavljiv in prijetno pokončen, je z nekaj prilagajanja vseeno več, kot le soliden. Nekaj daljša prestavna ročica je ergonomsko nameščena in prijetno »paše« v roke. Armaturna plošča se na prvi pogled zdi enaki tisti v meganu, čeprav se kasneje izkaže, da ni čisto tako – še najbolj drugačni so merilniki. Sicer (nemoderno) analogni, a pregledni, kar bodo gotovo cenili bolj tradicionalni kupci. Spredaj je prostora v širino in višino dovolj tudi za dolgine.
Na zadnji klopi je prostora dovolj tudi za tri odrasle, ki sedijo udobno, ter uživajo v obilju prostora, predvsem za noge in v višino ga je res veliko. Za več, kot le nekaj prestiža poskrbijo serijski bočni senčniki, ki se skrijejo v režo v vratih, dodatni odprtini za prezračevanje na koncu sredinskega tunela, bralni lučki, udoben naslon za roko, držali za pijačo..
Na zadnji klopi je prostora dovolj tudi za tri odrasle, ki sedijo udobno, ter uživajo v obilju prostora, predvsem za noge in v višino ga je res veliko. Za več, kot le nekaj prestiža poskrbijo serijski bočni senčniki, ki se skrijejo v režo v vratih, dodatni odprtini za prezračevanje na koncu sredinskega tunela, bralni lučki, udoben naslon za roko, držali za pijačo..
Velik fluencov adut je prtljažnik, natančneje njegova prostornost, ki s 530 litri osnovne prostornine ne pušča dvoma, da je moč prepeljati mnogo. A pozor pri bolj občutljivi prtljagi – polkrožna vodila pokrova jo lahko tudi poškodujeta. Morda je tukaj varčevanje najbolj opazno – manjkajo še ročice za zapiranje pokrova ter obloga le-tega – gola pločevina in vidne žične povezave ključavnice vozilu niso v ponos. Prtljažnik je moč povečati s podiranjem zadnje klopi.
Hvalimo kvalitetne materiale in obdelavo, posebne stiske ni niti z odlagalnimi površinami.
Oprema, kot se spodobi..
Testni fluence z opremo Dynamique je bogato opremljen avtomobil in praktično vse je serijsko. Opreme za varnost je veliko, mednjo sodi šest varnostih blazin, ESP, še več je opreme za udobje. Med drugim so serijski tipalo za dež, tempomat, brezkontaktna kartica za zagon motorja in upravljanje osrednje ključavnice, parkirni senzorji zadaj, samodejna klimatska naprava, radijski sprejemnik s podporo Bluetooth, nadgrajen z doplačljivim Arkamysovim 3D zvokom.. Celo usnje na vratih, volanu, prestavni ročici in ročici ročne zavore, opori za roke in delno tudi na sedežih je kvalitetno obdelano in zašito in se po nekaj časa sploh več ne zdi bahav del opreme..
Pogon – najmočnejši dizel in šeststopenjski menjalnik
Med skromno paleto motorjev je imel testni fluence pod pokrovom močnejši 1,5-litrski motor z 78 kilovati. Motor je kultiviran, solidno zvočno zadušen in od srednjih vrtljajev dalje korektno odziven in zmogljiv. Sploh ob speljevanjih, pa tudi v višjih prestavah, v območju vrtenja pod 2000 vrtljaji pa nas je motila turbo luknja. Celo večkrat se nam je zgodilo – kar je pri dizelsko gnanih vozilih še posebna redkost, da je motor ob speljevanju ugasnil. Ker smo ocenili, da je verjetno le testni primerek tak, da je imel občasne težave pri podajanju moči v vseh območjih vrtenja, smo motor vseeno ocenili kot ustrezen za pogon takšnega vozila, predvsem pa za pohvalno varčen. Testna poraba ni presegla šestih litrov, kljub nekaj več (hitrih) voženj po avtocestah, kjer, kljub šestim prestavam, vrtljaji niso tako nizki, kot bi si želeli. Menjalnik je korekten izdelek, a ni namenjen grobemu pretikanju.
V vožnji – udobje najprej, nato vse ostalo…
Eden najmočnejših vtisov iz preizkusa je gotovo udobje v vožnji. Fluence je verjetno eden najmehkejših vozil znamke, njegovo vzmetenje je nastavljeno občutno udobneje od ostalih Meganov. Neravnine vseh vrst zgladi brez težav, na trenutke, predvsem pri ponavljajočih se neravninah res nekoliko poskakuje, a to ni moteče. V zelo dinamični vožnji se nagiba bolj, kot bi si želeli, a ker tako vozilo le redko, ne moti niti zares udobno mehak volanski mehanizem, brez pravih povratnih informacij. Je pa zato vrtenje volana, zaradi izdatne ojačitve na mestu, lahko opravilo. Hvalimo dobro smerno stabilnost in zgledno zmogljive zavore. Omenimo še, da je pri višjih hitrostih, redkeje pa pri nižjih, hrupa iz vzmetenja in podvozja več, kot bi si ga takšna limuzina »zaslužila«, a na drugi strani je dobro vedeti, da mu še tako zdelana cesta ne bo prišla do živega.
Pod črto
Čeprav razvit (predvsem) za vzhodne trge in čeprav izdelan v Turčiji, je fluence povsem evropski avtomobil, ki z zvrhano mero udobja, bogato opremo, prostornostjo v kabini in prtljažniku, navsezadnje z dovolj visoko kvaliteto izdelave in izborom materialov, dostojno zastopa znamko v majhnem tržnem segmentu limuzin spodnjega srednjega razreda.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen