Ker si modela delita ime, pač ne gre brez primerjav. In pri tem nismo osamljeni, saj je Scenic v preteklosti pustil velik pečat med slovenskimi kupci ter njegovo ime večina še vedno povezuje z enoprostorskim modelom, ki so ga oboževale predvsem družine. A je bila sprememba pri Scenicu jasno zastavljena že v pretekli generaciji. Pomaknil se je med križance, šik podoba pa je počasi pridobivala prednost pred uporabnostjo. Francozi so pri generacijskem preskoku naredili še dodatno potezo: Scenic po preoblikovanju ponuja dokaj prostorno potniško kabino, a ne zmore povsem slediti vsestranski uporabnosti predhodnikov. Povrhu tega pa je dobil še izključno baterijsko-električni pogon ter se zavihtel na sam vrh Renaultove modelne palete.
Neroden trenutek

Scenic ni le še en baterijsko-električni model, ki mora biti naprodaj, da proizvajalci zadostijo zahtevam Evropske unije. Čas za njegov prihod morda ni bil optimalen, saj je trg električnih modelov lani precej upadel, a to ne spremeni mojega mnenja, da gre za izredno všečen in predvsem dober avtomobilski model.
Drži, težko sledi uporabnosti prve ali druge generacije Scenica. Enoprostorska oblika prinaša občutne prednosti, ki jim drugače oblikovani modeli ne morejo parirati. So pa pri Renaultu res dobro izkoristili namensko arhitekturo in notranjost Scenica raztegnili do skrajnih mer. Komentarji na novodobnega naslednika zato pravzaprav niso povsem upravičeni, saj Scenic svojo vlogo kot edini družinski avtomobil opravlja bolje kot marsikateri tekmec s klasičnim termičnim motorjem, namenska električna arhitektura namreč omogoča bistveno boljši izkoristek v potniški kabini. Scenic je prvi Renaultov električni model, ki zaradi svojih zunanjih dimenzij lahko igra vlogo edinega oziroma prvega avtomobila v družini. Povrhu vsega Scenic z opremo, ki jo je imelo testno vozilo, izgleda zelo dobro.
Tekmecev mu ne manjka
Lahko bi ga označil kot večjega brata električnemu Meganu. To se seveda pozna pri sami zasnovi modela. Kolesa so potisnjena v skrajne lege, medosna razdalja je raztegnjena na 2,78 metra, kar je veliko glede na skupno dolžino modela (4.470 milimetrov). S tem je skoraj enako velik kot Volkswagen ID.4, manjši kot Tesla Y in praktično enako velik kot Ford Eplorer. Vsekakor je Renaultu prav prišlo znanje in izkušnje, ki so si jih pridobili že z Zoejem in kasneje z električnim Meganom. Rezultat nekaterih dobrih in preverjenih rešitev je ohranitev 22-kilovatnega polnjenja z izmeničnim tokom in pa zmožnost individualne zamenjave posamičnega modula znotraj baterije. Baterija z uporabno zmogljivostjo 87 kilovatnih ur (kWh) je namreč sestavljena iz 12 modulov, v primeru okvare pa se lahko zamenja le nedelujoč modul in še to na veliki večini uradnih servisov.
Lahko bi bil bolj varčen

Sinhroni elektromotor ima 160 kilovatov in poganja izključno sprednji kolesni par. Rotor elektromotorja, gosto navit v baker, ne potrebuje stalnega magneta za ustvarjanje magnetnega polja za vrtenje, zato ni potrebe po rabi redkih zemeljskih kovin. Ker zasnova elektromotorja omogoča spremenljiv tok za delovanje rotorja, se zmanjšuje magnetno polje in posledično izboljša učinkovitost pri enakomerni vožnji. Kljub temu Scenic ni med najbolj varčnimi baterijsko-električnimi modeli na trgu. Res, da je bilo v času testa zunaj precej hladno, a je Scenic v mešanem ciklu porabil okoli 23 kilovatnih ur na 100 kilometrov. Na avtocesti je bila številka še višja, okoli 25 kilovatnih ur. Doseg se je tako gibal pri 400 kilometrih, v primeru večjega deleža avtocestnih kilometrov pa nekje pri 350 kilometrih.
Ko se je temperatura podnevi dvignila na okoli 10 stopinj Celzija, se je tudi poraba normalizirala in se gibala okrog vrednosti 20 kilovatnih ur. To pomeni, da bo od spomladi in vse do pozne jeseni realen doseg med 450 in 500 kilometri. Tudi na račun izrazito zmogljive baterije, ki je s svojo kapaciteto večja kot pri podobno velikih konkurentih.
Odlično polni z izmeničnim tokom, povprečno z enosmernim
Renault je bil eden redkih, ki je v svoje baterijsko-električne modele vgrajeval možnost polnjenja z izmeničnim tokom z močjo 22 kilovatov. Tudi Scenic ima vgrajen močnejši polnilec in moram priznati, da je zelo dober občutek ob priklopu na javno polnilnico, ko se predvideni čas polnjenja občutno skrajša.

Če je polnjenje na polnilnici AC odlično, pa se Scenic slabše odreže na hitri polnilnici. Neodvisno od temperature zunaj je po mojem mnenju polnil (pre)počasi. Na polnilnici z močjo polnjenja do 250 kilovatov je večino časa polnil med 50 in 80 kilovati. Pomagala nista niti pravočasen zagon navigacije in ogrevanja baterije, niti daljša predhodna vožnja, ki prav tako ogreje baterijo. Obljubam o izrazito hitrem polnjenju tako na podlagi izkušnje kar težko verjamem. Po drugi strani mi je jasno, da bodo lastniki na hitro polnilnico zavili le takrat, ko bo to nujno potrebno, sicer pa bodo svoje baterijsko-električne Scenice polnili izključno na domači polnilnici, kjer je polnjenje poceni.
Nekaj pametnih rešitev
V voznikovem delovnem okolju vsaj na pogled ni dosti drugačnega kot pri drugih Renaultovih modelih zadnje generacije. Na sredini je pokončno postavljen zaslon na dotik, pred voznikom pa digitalni zaslon merilnikov. Celotno okolje je smiselno zasnovano na operacijskem sistemu Android ter deluje tekoče in neproblematično. Zaradi baterije, vgrajene v dno, je vožnja nekoliko trša, kot sem to sprva pričakoval, a nimam večjih zamer na neudobje.
Volanski obroč je lahkoten in dokaj odziven na ukaze voznika. Krmilno razmerje je 12:1, volan pa se od enega konca do drugega obrne za malenkost več kot dvakrat. S tem rajdni krog znaša 10,9 metra, kar pride prav v mestu. Pohvalim še štiri stopnje nastavitve rekuperacije, dokaj nezaznavno pa je razporejena zavorna moč. Pri električnih modelih velikokrat pride do enakomernega pritiska na stopalko zavore, saj je ob koncu izkoriščanja regeneracije zavorne sile, ko vozilo zavira s svojimi zavorami, občuten pojemek. Pri Scenicu je ta razlika v moči zavorne sile dobro razporejena in zato bistveno manj moteča pri vsakodnevni rabi.
Dobro odmerjeni centimetri za kolena zadaj

Na zadnji klopi je prostora za kolena in glavo povsem dovolj. Sicer je minilo že kar nekaj let, ko sem sedel v pretekli generaciji Scenica, a bi rekel, da je prostora tukaj enako, če ne celo več. In to kljub panoramski strehi SolarBay s tekočimi kristali. Žal uporabnost notranjosti nekoliko skazi nepomična zadnja klop, ki ni nastavljiva v nobeni smeri. Sprašujem se, zakaj niso uporabili enake klopi kot pri Symbiozu, kjer je ta izdatno vzdolžno pomična ter ima nastavljiv naklon naslonjal. Se pa k sreči zadnja klop deli v razmerju 40:20:40.
Prtljažni prostor ima 545 litrov, kar je veliko in je zelo uporaben. Hvalim še precej praktičnih predalov, tudi skritih v dnu pri zadnjih nogah. Škoda, da nima sprednjega prtljažnika in s tem namenskega odlagalnega mesta za polnilne kable. Tudi preglednost nazaj skozi majhno zadnje steklo je slabša, kot bi si želel. Na srečo ima dober 360-stopinjski sistem kamer, ki pa je na seznamu dodatne opreme.
Po prodaji ne sledi predhodnikom
Tako slovenski kot tudi evropski kupci čakajo cenejše in manjše modele, med katere bi težko uvrstili Scenic. V primerjavi z neposrednimi tekmeci je sicer dokaj dobro cenovno pozicioniran, a paket opreme Esprit Alpine in največja razredna baterija pač prinašata cenovno odstopanje, v primeru testnega vozila se je znesek ustavil pri 56 tisoč evrih. Osnovna cena s paketom Esprit Alpine je sicer 48 tisoč evrov, za kar voznik dobi res veliko avtomobila. Med doplačili pa se mi zdi nekoliko pretiranih dva tisoč evrov za 22-kilovatni polnilec AC (ki sicer obenem poveča za 20 kilovatov tudi moč polnjenja DC), pa tudi za atraktivno mat sivo barvo bi sam težko doplačal zahtevano vsoto. Tako opremljen in gnan Scenic enostavno ni več poceni, a je tudi res, da gre v našem primeru testnega avtomobila bolj za prikaz vsega, kar je na voljo kupcem kot za konfiguracijo, kot bi jo pričakovali od povprečnega kupca v tem razredu.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Je znano ime njegova prednost ali slabost?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Napram ID.4 zgleda avto precej bolj kakovostno narejen in tudi temu primerna cena. Ima svoj frnacoski sarm. Vsekakor sta pa oba predraga za 40%
No to pa res ni teško narediti bolj kvaliteten avto od IDjev. Ubistvu se moraš potruditi če želiš narediti slabši. ICE VWji so še kr okej, EVji so pa nivo Dacie plastike, mogoče celo slabše. Resnično so globoko zabredli.