Ljubezen, ki traja
Ljubezenska zgodba traja že 35 let, toliko je namreč star ikonični Mazdin roadster, ki je skozi štiri generacijske nadaljevanke stkal kar 1,25 milijona romantičnih vezi z vozniki. Ter v njih prebudil tistega nagajivega otoka, da se zopet počutijo kot razposajeni najstniki, ko so na skrivaj zardevali ob prebiranju pikantnih zgodbic v reviji Antena.
Mazdi MX-5, ki je svoje duhovne prednike iskala pri britanskih in italijanskih športnih dvosedih, je namreč še vedno klasični roadster, ki zagotavlja najbolj prvinske vozne užitke. Žal pa spada ob tem tudi v izumirajočo vrsto, saj boste tovrstno avtomobilsko kreacijo našli pri ostalih proizvajalcih še redkeje kot evropskega poslanca v svoji bruseljski pisarni.
Kakorkoli že, pri Mazdinem športniku že od samega začetka vemo, da prinaša kombinacija zadnjega pogona, majhne mase, izjemno uravnoteženega podvozja (50:50), platnenega ostrešja ter čudovitega ročnega menjalnika obilo zabave. Zato verjetno ni potrebna podrobnejša razlaga, da človek Mazde MX-5 ne kupi ravno za prevoz med točko A in točko B, saj postane pot – podobno kot pri večini ljubljanskih taksistov, ki prevažajo tuje turiste – naenkrat precej bolj važna od samega cilja. Morda se boste celo zalotili, kako iščete prav vsak prost trenutek, da bi se z njo odpravili na randi z bližnjimi ovinki. Okej, le ARSO-va napoved mora biti brez rumenih in rdečih opozoril, temperatura cestišča pa ravno pravšnja.
Blaga prenova
Pri malem Mazdinem športniku smo vsake toliko časa deležni rahle kozmetične prenove, ki pa v večini primerov ne prinaša nič revolucionarnega. Tako je moč opaziti pri aktualni verziji, ki ima na sebi vklesano letnico 2024, zgolj rahlo preoblikovane žaromete, novo sivo-modro barvo karoserije in strehe (beige) ter novo oblikovana platišča.
Da ima najnovejša Miata, kakor je poimenovana preko luže, posodobljene varnostno-asistenčne sisteme, je vozniškim puristom verjetno vsaj toliko važno kot rezultati predsedniških volitev v Senegalu. Obenem je multimedija postala malce bolj moderna (brezžična povezava z Androidi in »jabolki«, boljša kamera, znanje slovenskega jezika), na sredinski konzoli najdete dva USB-C priključka, novi senegalski predsednik pa je postal Bassirou Diomaye Faye.
A pozor! S prenovo je dobila mala Mazda tudi nov vozni program DSC Track, ki dopušča malce več umetniške svobode (zamaknjen vklop medkolesne elektronike), zaradi česar postane vožnja ob opletanju zadka še zabavnejša. Močnejša verzija, v kateri se vrti dvolitrski agregat Skyactiv, pa obenem ponuja še serijski asimetrični diferencial z omejenim zdrsom, kar pripomore k izboljšani stabilnosti med vožnjo po ovinkih.
Za hobi Verstappne
»Uh, kako sem se zredil to zimo!« je verjetno prva misel, ko boste sedli za volan Mazdine ultimativne cestne igrače. Nenazadnje že zaradi nižje nameščenega sedeža (vozilo je visoko zgolj 1.230 mm), saj bo potrebno kar nekaj gimnastičnih prvin, da se skobacate vanj, hkrati pa je priporočljivo, da je vaš indeks telesne mase v sprejemljivem območju.
A na tovrstne tegobe boste pozabili v istem trenutku, ko boste razprli njeno platneno ostrešje ter se zapodili po bližnjih ovinkih. Mala Mazda namreč ponuja v vožnji neizmerno ekstatično doživetje. Avtomobil dobesedno občutite, kot da bi imeli kolesa privijačena na zadnjico. Ponuja celo zanimive asociacije na otroške čase, ko smo svoje prve »vozniške« korake osvajali v bližnjem lunaparku.
In ne le to! Vse skupaj deluje tudi ob malce bolj grobem pretiravanju neizmerno varno in nadzorovano ter navdaja voznika s precejšnjo samozavestjo. Nežno odrsavanje zadka z obveznim škripanjem gum? Mala malica. Pri čemer je še kako v pomoč serijska zapora diferenciala pri izhodu iz zavoja. A vseeno velja biti pozoren! Če boste preveč pogumni, se vam zna kaj hitro zgoditi, da boste dodobra prestrašeni obtičali v obcestnem jarku, kjer boste zmolili še več očenašev kot Golob med nedeljskim bogoslužjem. Martin, ne Robert, da ne bo pomote!
Zaradi izjemno nizke mase vozila ter čudovito uravnoteženega podvozja boste kaj hitro ugotovili, da ne potrebujete »konjske farme« pod motornim pokrovom in lahko brez težav shajate tudi z osnovno motorizacijo (132 KM). 52 »konjev« močnejša verzija z dvolitrskim motorjem ter visokim kompresijskim razmerjem (1:13) se sicer izkaže z opazno suverenejšim nastopom pri vožnji navkreber, a vseeno razkriva, da ni tako lahkotna kot šibkejša. A to so zgolj nianse. Dvolitrski Skyactiv agregat, ki ga pa bomo zaradi bruseljskih dušebrižnikov kmalu lahko našli zgolj še med oglasi rabljenih vozil (v EU ga že sedaj ni več možno naročiti), vseeno navduši s čudovitim zvokom, zveznim podajanjem moči vse do 7 tisočakov in pol, pri čemer za dodaten nasmešek na obrazu poskrbi še izjemno natančen ročni menjalnik s športno kratkimi gibi ročice. Avtomatski menjalnik? Ah dajte no! Poraba goriva? Zmagovalec predsedniških volitev v Senegalu je že v prvem krogu prejel več kot 50 odstotkov glasov …
Zadnji dnevi raja
Je eden redkih avtomobilov, v katerega se zaljubiš v trenutku. Pa četudi gre za povsem neracionalno vozilo, ki je namenjeno zgolj in samo prvinskemu uživanju v vožnji, na kar smo v teh digitaliziranih časih že skoraj povsem pozabili. Ob tem se lahko še pohvali, da gre za tiste vrste športnika, pri katerem je možno uživati tudi brez oznake »divjak« in »agresivnež« v policijski kartoteki. Na kakšni panoramski cesti zna ugnati v kozji rog celo kakšnega težkokategornika s trisekundnim pospeškom do stotice, saj slednji nikakor ne zmore pokazati toliko lahkotnosti na zavitih serpentinah.
Prihodnost nam kaže čedalje bolj naelektreno ozračje, v katerem bo vse manj prostora za tovrstne avtomobilske romantike. Žal pa si Mazdinega roadsterja – vsaj v tem trenutku – nikakor ne predstavljam z baterijskim sklopom, ki bi prinesel občutno večjo maso. Srčno upam, da se v prihodnosti ne bo prelevil v kakšno novodobno športno uporabno kreaturo. To bi vsekakor predstavljalo svojevrstno apokalipso za znamko iz Hirošime.
Zaenkrat se zdi, da pri Mazdi dobro vedo, da morajo tudi v prihodnje vztrajati z osnovno Miatino filozofijo, pa četudi jo bo potrebno zaradi bruseljskih birokratov rahlo naelektriti. Nenazadnje prav MX-5 predstavlja manifestacijo Mazdinega inženirskega znanja in velja – podobno kot 911 pri Porscheju – za njihov imidž model, zatorej še kar nekaj časa ne bo odromal na smetišče avtomobilske zgodovine. In prav je tako! Vsekakor si zasluži, da spiše še nekaj »evangelijev« v njihovi bibliji.
Tekst in foto: Urban Acman.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Uživanje na sedmi dan v tednu"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
1.5 ima 142g CO₂ deklariranih. Podatka za 2.0 ne najdem. Je Mazda izločila iz prodaje 2.0, ker bi za njega sicer morala plačati preveč CO₂ kazni ali je bil problem v euro standardu onesnaževanja ?
2.0 ostaja, iz prodaje so izločili 1.5
saj piše tudi v tem članku, da 1.5 ostaja, iz prodaja odhaja 2.0
Ja res je, vzamem nazaj. Sem očitno narobe prebral napisano v članku.
Imam nekaj cm manj od 190, pa enostavno ne gre! Priporočam le tistim izpod 180.
Odvisno od telesnih proporc. Sam se s 184 v njej komot sedel, z viškom prostora za noge in glavo.
Se strinjam. Sem sedel v sestrskem fiatu spiderju, ni šans da pr svoji višini noter zlezem, to je res za tiste pod 180 cm.