Poraba 6,4 l/100km Največja hitrost 222 km/h Cena 42.045 eur
Plusi
  • prožen motor
  • prostornost na zadnji klopi
  • obdelava prtljažnega prostora
  • voznikova ergonomija
  • odlični matrični žarometi
  • zvočna izolacija
Minusi
  • glasnost in robatost motorja (hladen vžig)
  • brez posameznih opcij ob dani ceni vozila (zadenjska kamera, sistem za zaznavo mrtvih kotov)
  • »črički« v armaturni plošči
  • samosvoje delovanje parkirnih senzorjev

Če se je še pred časom zdelo, da imajo dizelsko gnani poslovno-družinski karavani germanskih korenin na naših tleh podoben status nedotakljivosti kot poltovornjaki v Teksasu, znamka Lamborghini med kriptomilijonarji ter razvpiti davčni svetovalec v vladinem kabinetu, pa se to v zadnjih letih dodobra spreminja. Statistika namreč kaže, da je zanimanje za tovrstna vozila čedalje manjše, saj vsi želijo voziti športno uporabne križance. So potemtakem klasičnim karavanom segmenta D šteti dnevi? Pri Oplu pravijo, da (vsaj zaenkrat) še ne!

Admiralska ladja

Verjetno se ne motim preveč, ko trdim, da ravno karavani daleč najbolj definirajo znamko Opel, ki je tudi sicer zaslužna za izum omenjene besede (car-a-van). »Karavansko« zgodbo, ki so jo pred desetletji pričeli graditi z Olympio Rekord, so tako vmes dodobra nadgrajevali (Ascona Voyage, Kadett Caravan, Omega Caravan, itd.) ter jo pripeljali vse do aktualne generacije modela Insignia, ki sicer trenutno velja za njihovo admiralsko ladjo.

OPEL INSIGNIA 04Druga generacija Insignije, ki se je sicer znašla med kupci že pred štirimi leti, je lani doživela svojo prvo konkretnejšo kozmetično prenovo, ki pa je – vsaj na zunaj – precej decentne narave. Oplov najbolj imeniten model v ponudbi, pri katerem se glavnina kupcev odloča za karavansko verzijo Sports Tourer, ima tako po novem drugačno sprednjo masko, nove luči s serijskimi LED žarometi in spremenjen zadnji odbijač. Pri nemškem proizvajalcu sicer razlagajo, da so s tem želeli dodatno poudariti njegove dinamične linije, pa četudi je že prej deloval izjemno športno elegantno. Vsekakor eden všečnejših modelov v tem (nepremijskem) avtomobilskem segmentu, kjer sicer kraljuje Volkswagnov Passat in zaradi katerega se zdi, da ta razred sploh še obstaja.

Kakorkoli že, Oplovo »znamenje« (Insignia) s svojimi slokimi linijami dodobra skriva, da je dolga skoraj 5 metrov (4.998 mm), zaradi česar se prav brezsramno bliža celo razredu višje. V katerem pa v teh časih tako ali tako najdemo le še primerke z značkami malce bolj imenitnega leska (Audi A6, Mercedes-Benz E, Volvo S/V90, ipd.). Tako lahko Insignio že zgolj zaradi tega razglasimo za delno naslednico nekdanje prodajne uspešnice z imenom, katerega si nikakor ne želimo pri kakšni potencialni prihodnji virusni mutaciji (beri: Omega).

V mračnih zimskih nočeh se za več kot odlične izkažejo povsem novi matrični žarometi IntelliLux s skupno 168 LED elementi, ki se v praksi izjemno dobro prilagajajo nasproti vozečim vozilom.

Družinsko uporaben

OPEL INSIGNIA 21V duhu nekdanjih Oplovih družinskih karavanov, ki so vedno ponujali obilico uporabnih prtljažnih litrov, nova (oziroma, natančneje, prenovljena) Insignia povsem pričakovano nadaljuje tovrstno tradicijo. Zadaj se namreč skriva kar 560-litrska praznina (oziroma 1.655-litrska ob podrti zadnji klopi), prtljažnik pa je vzorno obdelan ter ponuja obilico uporabnih rešitev (kljukice za vrečke, stranski predali, možnost preklopa zadnji sedežev z zadnje strani, ipd.). Morda bi znal kdo pripomniti, da bi lahko bil ob zunanjih merah avtomobila še malenkost izdatnejši (npr. 14 cm krajši Škodin Superb ponuja kar 100 litrov več!), a je vseeno več kot dovolj prostoren za vso vašo počitniško kramo.

Vsa ostala notranja arhitektura je v veliki meri ostala enaka kot pred kozmetično prenovo, rahel poživitveni odmerek so Oplovci namenili zgolj multimedijski napravi (vse možne povezljivostne funkcije ter brezžično polnjenje telefona). To pomeni, da je glavnino funkcij (npr. klimatska naprava, glasnost, ipd.) še vedno moč upravljati s pomočjo priročnih fizičnih gumbov, kar je v teh čedalje bolj digitaliziranih časih vsekakor vredno pohvale. Verjetno pa se bo slednje dodobra spremenilo z njeno generacijsko naslednico, ki bo v celoti nastala pod okriljem francoskih »staršev« oziroma na osnovi modelov Peugeot 508 in Citroën C5 X (platforma EMP).

OPEL INSIGNIA 10Na dolgih relacijskih poteh, čemur je Insignia tako ali tako v osnovi namenjena, se še kako izkažejo udobni sedeži, ki so nastali z mislijo na vaš hrbet (AGR certifikat nemškega združenja za zdravo hrbtenico). Precej manj navdušenja pa si je tokrat prislužilo bolj neugledno »čričkasto« šklepetanje plastike, ki nekako ne spada v tako drago in novo vozilo. Nenazadnje so se v Rüsselsheimu celo pohvalili, da je bila Insignia po kozmetični prenovi deležna boljših notranjih materialov.

Potovalnik

In četudi postaja električna prihodnost v avtomobilizmu skorajda tako neizbežna kot zamenjava direktorjev državnih firm pri naslednjih volitvah, pa se vseeno zdi, da bodo vsaj v avtomobilskem razredu, kamor spada Insignia, dizelski agregati vztrajali vse do samega konca. Vsaj na evropskih tleh! Tu pač govorimo o avtomobilih, ki so prvenstveno namenjeni premagovanju dolgih avtocestnih kilometrov, kjer se z navorom obdarjeni dizli še vedno daleč najbolj izkažejo.

OPEL INSIGNIA 18Zato se ne bi čudil, če bi pri Oplovi zastavonoši največ zanimanja požela ravno najmočnejša dizelska opcija v ponudbi, ki se ponaša s 175 KM največje moči. Dvolitrski motor (F20DVH) je sicer na voljo od kozmetične prenove naprej in ima v primerjavi s predhodnikom malce več moči (za 4 KM) ter manj navora (za 20 Nm), ki pa je na voljo pri nižjih vrtljajih. V praksi prepriča z zmogljivostjo ter delavoljnostjo, a zna biti v hladnih jutrih precej glasen in robat. K sreči pa se lahko Insignia pohvali z dovolj izdatno zvočno izolacijo (še posebej opazno med višjimi avtocestnimi hitrostmi), da hrup v kabini ni preveč moteč. Za prenos moči skrbi solidna 8-stopenjska menjalna avtomatika, ki v večini voznih režimov deluje dovolj nezaznavno. Nerazumljivo je zgolj to, da nima opcije športnega voznega načina (program S), ki bi omogočal med priganjanji malce bolj dinamično doživetje

Res pa karavanska Insignia kakšnemu neumornemu divjanju med serpentinami tako ali tako ni namenjena, pa četudi se lahko njen volanski mehanizem pohvali z vzorno natančnostjo ter ravno pravšnjo »mesnatostjo«. Avtomobilu se še kako pozna, da je dolg skoraj pet metrov, pri čemer je tudi njegovo podvozje precej bolj na strani udobja kot pa športne dinamike. Insignia tako spada med tiste poslovno-družinske primerke, ki imajo v opisu primarnih delovnih nalog navedeno nestresno premagovanje avtocestnih kilometrov. In ravno pri slednjem naravnost blesti! Nenazadnje tudi s porabo, ki celo pri malce težji nogi ne bi smela biti višja od 7 l/100km.

Oplov simbol

OPEL INSIGNIA 02Športno uporabni križanci gor ali dol, v Oplovem salonu mora biti vedno na razpolago tudi klasičen karavan, ki je nekako definiral znamko v zadnjih desetletjih. Pa naj gre za model Astra ali pa njihovo (trenutno) admiralsko ladjo, ki sicer že počasi dobiva tudi svojo generacijsko nadaljevanko s francoskimi podnapisi.

Ima pa Insignia v svojem avtomobilskem segmentu precej težko delo, saj velika večina precej raje pogleduje k Volkswagnu (Passat ter Arteon) ter njegovi češki žlahti (Škoda Superb). A to nikakor ne pomeni, da je Oplov predstavnik kakorkoli slabši od prej omenjenih bestsellerjev. Le pri ceni se zdi, da je malce preveč samozavestno nastavljena. Insignio boste namreč lahko odpeljali k sebi domov za najmanj 30.690 eur, medtem ko bo za osnovnega Passata dovolj že dobrih 27 (oziroma 29 pri Škodi) evrskih tisočakov. Vsekakor obilo prostora za morebitne popuste!

Tekst in foto: Urban Acman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Najmočnejši dizel v ponudbi, ki se ponaša s 174 KM največje moči, morda še najbolj spada k naravi Oplovega najimenitnejšega karavana v ponudbi. Ob hladnih jutrih dokaj glasen in robat, a zaradi izdatne zvočne izolacije kabine ne preveč moteč za potnike. Solidna 8-stopenjska menjalna avtomatika.
    9
  • Notranjost
    Kozmetična prenova znotraj ni prinesla pretirano revolucionarnih sprememb, edina omembe vredna novost je posodobljena infozabavna enota. Odlična sprednja sedeža (AGR certifikat), solidna prostornost na zadnji klopi ter vzorno obdelan prtljažni prostor.
    9
  • Opremljenost
    Opremski paket Ultimate, ki ga sicer ni več na voljo, je ponujal vse, kar nekako pričakujemo v tem razredu, a mu je vseeno manjkal še kakšen samoumeven pripomoček (kamera zadaj, sistem za zaznavo mrtvega kota, poklopna ogledala).
    8
  • Vozne lastnosti
    Avtomobil deluje tudi med ovinki dovolj lahkotno in stabilno, a je le potrebno vzeti v obzir, da govorimo o skoraj pet metrov dolgem vozilu. Volanski mehanizem precej neposreden in natančen, podvozje nastavljeno na udobje.
    9
  • Gospodarnost
    Samozavestno nastavljena cena testnega primerka, ki pa je nekako v rangu bližnje konkurence. Vsekakor v pričakovanju konkretnejših popustov.
    7
  • Zmogljivost
    Nova turbodizelska motorizacija, ki po kozmetični prenovi ponuja malenkost več moči (za 4 KM), a manj navora (20 Nm), zelo solidno opravlja svoje delo tudi med daljšimi avtocestnimi potepanji.
    8
  • Sklep
    Aktualna izvedba Insignie dokazuje, da tudi v teh športno uporabnih časih veliki Oplovi karavani ohranjajo podoben status nedotakljivosti kot včasih (Omega, Vectra, Signum). Koliko časa še, pa bo v veliki meri odvisno od generacijske naslednice, ki bo precej bolj »francosko« obarvana.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 30.690
cena testnega vozila (€) 42.045
dolžina × širina × višina (mm) 4.998x1.863x1.490
dovoljena masa vozila (kg) 2.220
emisija CO2 (g/km) 140
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.955
kompresija (1:) 15,5
masa praznega vozila (kg) 1.615
medosna razdalja (mm) 2.829
menjalnik/pogon 8-stopenjski avtomatski/spredaj
največja hitrost (km/h) 222
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 128/174 pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1.500-2.750
obračalni krog (m) 11,74
osnovna cena vozila (€) 38.490
pnevmatike 245/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,9-5,6 (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 9,1
prostornina posode za gorivo (l) 62
prostornina prtljažnika (l) 560-1.665
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

10 komentarjev za "Status nedotakljivosti"


muc396
3 leta 2 meseci nazaj

Predobra zvočna izolacija, pa se črički slišjo. Hehe.

mihaing
3 leta 2 meseci nazaj

Ta model je povozil čas. Škoda vsake reklame, ker samo spodbujamo lenuhe pri Oplu. Avto deluje v celoti letnik 2015 z tehnologijo vred.

3 leta 2 meseci nazaj

Osnovni model so podražili in spustili cel kup nujne opreme. Ogledala, kamera.. oh cmon

Gosic
3 leta 2 meseci nazaj

42.000€ in brez zadnje kamere ter senzorja mrtvega kota? Da o pospravljanju ogledal niti ne govorim. Zadeve, ki so jih imela vozila 5-7 let nazaj za pol in več manjšo ceno.

3 leta 2 meseci nazaj

No, realna cena je opazno nižja – evo, slučajno enak avto:
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=16812470&display=Opel%20Insignia

Se pa strinjam, da je žalostno, da nekaterih (samoumevnih) zadev nima v tem paketu, ki ga pri Oplu prekleto visoko cenijo…

chad
3 leta 2 meseci nazaj

Naloudana insignia tudi takrat ni bila 21k, morda zares osnovna z bencinom, če. Spremljam avtomobilizem zadnjih dvajset let kar podrobno, najboljše iz ponudbe je bilo vedno tako drago, je pa samo pri azijcih npr. pri taki ceni top paket, ki ti prinese v bistvu čisto vse. Pri nemcih lahko avto leti, pa bo nek gumb še ostal prazen. Zato je za povprašat človeka, ki je sestavljal ta avto, zakaj se je prijel za dvesto eur na koncu recimo z ogledali, kot da je imel nekje omejen budget

Firediver
3 leta 2 meseci nazaj

..ampak za to ceno dobiš petmeterski voz! Ne rečem, drugje dobiš vse asistence (pol od teh jih ob vžigu izklopiš) za manj denarja, ampak dobiš tudi dosti manj avta.

mrtwelvetrees
3 leta 2 meseci nazaj

Še ne dolgo let nazaj je bila Insignia veliko bolj cenovno dostopna 🙁

JG2
3 leta 2 meseci nazaj

Sicer nisem šel v detajle ampak test insignie karavan (195 konjske) iz avtomagazina iz leta 2015 da vedeti da je bila takrat cena testnega 43,5k eur

cc09
3 leta 2 meseci nazaj

Ja, ampak takrat je dajal opel po 10, tudi 15, jurjev popustov. Vprašanje kolk jih danes.
Za 25 jurjev si dobil kar dobro nalodan malo močnejši dizel. Bencinar ni bil kaj dost čez 20.

 
Teorija in praksa
Mogočnež