Testi

Subaru Trezia 1,3i Trend – tak, kot nekdo drugi

Poraba 4,2/7,9/6,0 l/100km Največja hitrost 170 km/h Cena 16.790 eur
Plusi
  • lega na cesti
  • poraba goriva
  • kvaliteta izdelave
  • rajdni krog
  • preglednost
  • veliko odlagališč
Minusi
  • kratka šesta prestava menjalnika
  • majhen pomik volana
  • skriti priključki za USB in AUX
  • nima pomične zadnje klopi

Trezia se na prvi pogled zdi kot recesija pri Subaruju. Mnogokateri sestavni del je izvorno Toyotin, avtomobil nima ne bokserskega motorja niti štirikolesnega pogona.

Škatlasta oblika kot zunanji izraz namenskosti

Trezia in (izvorni) dvojček, Toyota Verso S, ki bo predvidoma naprodaj jeseni, sta pravzaprav enaka avtomobila, razlike so tovarniški logotipi zunaj in znotraj ter ostale malenkosti. Škatlastost oblike z majhnimi previsi spredaj in zadaj, agresivno motorno masko, veliko steklenimi površinami in povsem do konca vozila potegnjeno streho, ki se konča z ravno odsekanim zadkom razumem kot željo, že navzven poudariti… Enoprostorskost!. Prav. Je tako tudi znotraj?

Enoprostorec? Ja!

Pregledna armaturna in prečiščena instrumentna plošča, visoko nameščena ročica menjalnika, veliko odlagalnih površin in zaprtih predalov, mnogo utorov za pijačo, pokončno, slišal sem, da se temu reče pravilno sedenje in lahkotno zlaganje naslonjal zadnjih sedežev, pri čemer dobimo, ob serijsko prostornem prtljažniku še več prostora in predvsem povsem ravno dno – vse to govori v prid trditvi, da je malček najmanjši enoprostorec med enakimi.

Enoprostorec? Ne!

Če je že spredaj – ne, ne pozabljam na dolžinske milimetre, prostora v dolžino in višino dovolj, bolj malo pa v širino, udobja pa celo v prijetno polni meri, je zadaj udobja (prostora tudi tam ne manjka) , ki bi kazalo na enoprostorsko razvajanje potnikov, precej manj. Ni niti pogosto uporabljenega, meni cenenega trika, t.i. letalskih mizic. Najbolj pa sem pogrešal uporabno rešitev – namreč, da trezia nima vzdolžno pomične zadnje klopi, kaj šele posamič pomičnih sedežev, ki bi se jih dalo odstraniti.

Malo možnosti pri opremi

Če je za varnost s štirimi varnostnimi blazinami, dvema stranskima zavesama, sistemom ABS in ESP dobro poskrbljeno, je pri opremi za udobje bolj »tako, tako«. To, da malček nima parkirnih tipal – oblika in posledična preglednost zlahka omogoča zelo tesna (mestna) parkiranja, me sploh ni vznemirjalo, skrita in neergonomsko postavljena vtiča za periferne naprave že malenkost  bolj. Če imamo USB ključ v vtiču se predal pred sovoznikom namreč ne da do konca odpreti. Nemoteče dejstvo se mi je zdel tudi ročni pomik zadnjih stekel. Sem pa, razvajen, priznam, kar malo »pobuljil«, da je klimatska naprava ročna, to, da zadnja vrata ostanejo zaklenjena tudi, ko sem izstopil in da trezia nima stikala za dnevne luči. Aja – zakaj malo možnosti pri opremi? Trend je bogatejši od dveh paket opreme, doplačil pa je zelo omejena bera.

Ker je mestna »žvirca« je mlinček majhen…

Toyotin motor – tam nosi oznako 1,33 VVT-i, poganja nekaj nad tono težko trezio zlahka in lahko tudi odločno. Pogoj za to je vrtenje motorja nad 3.000 vrtljaji, čeprav se tudi »spodaj« počuti prav v redu. Redko vozim avto, ki ima tako zanimivo stopnjevan menjalnik – z dolgo prvo in drugo ter kratko peto in šesto prestavo. Moč motorja sem najbolje izkoriščal na regionalkah, ob ležerni vožnji pa sem včasih, ob prestavljanju navzgor, prestavo kar izpustil – neposredno in brez minusov za »dinamiko« sem dostikrat prestavil iz četrte v šesto prestavo.

..zato pa je varčen…

Prednosti majhne teže vozila in učinkovitega motorja se kažejo pri porabi – ob priganjanju po avtocestah, ali dinamični vožnji po zavitih cestah izven mest sem res, poleg hrupa visoko vrtečega motorja, priganjal tudi porabo proti osmim litrov, sicer pa zlahka vzdrževal nivo med pet in šest »na sto«. Najnižja izmerjena poraba – približal sem jo štirim litrov, mi je risala nasmeh na usta in budila željo, da to posebej izpostavim v testu.

Avto je škatlast, je udobje tudi takšno?

Že po parih kilometrih sem si izoblikoval mnenje, ki ga do konca testa nisem spreminjal. Udobja je pričakovano. Koliko torej? Veliko, ali pa malo, če hočete. To pomeni slabšo zvočno zatesnitev kabine, nekaj pričakovanega stresanja so trezii povzročale globoke udarne jame, sicer pa…

Boljša lega..

..kot moja uvodna pričakovanja. Občutljiva na bočni veter je bila res, s povprečno natančnih volanom tudi nisem doživljal odzivnosti ostrine nože, a precej trdno naravnano vzmetenje pomeni tudi prijetno majhna prečna in vzdolžna nihanja karoserije in nevtralnost lege. Res pa je, da tolovaja na cestah – beri, da bi menil in preizkušal, če je trezia morda »športni« avto, nisem »igral«.

Za konec..

Takšna vozila so pričakovan način sodelovanja avtomobilskih znamk kako nižati stroške, a vseeno kupcem ponuditi nekaj več. Več česa? Mestne okretnosti, (mestne) prostornosti, dobrega motorja, nizke porabe in solidne lege za »fer« ceno. Koliko zapriseženih ljubiteljev znamke Subaru bo prepričala, pa kdaj drugič.

Avtor: “avtofrik”

Uradna spletna stran: Subaru Trezia

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Od sprednjih vrtljajev odziven in dovolj zmogljiv motor, dobro tekoč menjalnik trdnih hodov.
    7
  • Notranjost
    Ni enoprostorska, čeprav se s takšno ureditvijo spogleduje. Dovolj prostora. Velik prtljažnik.
    8
  • Opremljenost
    Eden redkih testnih avtomobilov z ročno klimatsko napravo, a nezahtevnim bo tudi tokrat opreme dovolj
    7
  • Vozne lastnosti
    Suverene v ovinkih, občutljivost na bočni veter na avtocesti in opazno trše vzmetenje, sploh pri vožnji čez grobe neravnine.
    8
  • Gospodarnost
    Prijetno nizka poraba goriva, cena v razrednem povprečju
    8
  • Zmogljivost
    So. Dovolj za nezahtevne.
    7
  • Sklep
    Ni pravi Subaru, adute razkriva v mestu in pri umirjenih vožnjah po regionalki, spogleduje se z enoprostorskostjo
    7.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 16.790
dolžina × širina × višina (mm) 3.995 x 1.695 x 1.595
dovoljena masa vozila (kg) 1.520
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta/12 let/3 leta/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.329
kompresija (1:) 11,5
masa praznega vozila (kg) 1.070
medosna razdalja (mm) 2.550
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 170
največja moč (kW/KM pri vrt/min) (73/99) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 125 pri 4.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,8
osnovna cena vozila (€) 16.790
pnevmatike 185/60 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,2/7,9/6,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,8/4,8/5,5
pospešek 0-100 km/h (s) 13,1
prostornina posode za gorivo (l) 42
prostornina prtljažnika (l) do 786
število valjev/ventilov 4/16
vrtina × gib (mm) 72,5 x 80,5
zavore spredaj/zadaj ventilirani koluti/bobni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Nissan Murano 2.5 dCi: Končno!
Hyundai IX20 1.4 CRDi Premium – Mali tankec