Testi

Umirjeni turbo za astro

Poraba 5,2/11,1/8,1 l/100km Največja hitrost 202 km/h Cena 26.485 eur
Plusi
  • zunanji izgled
  • izgled notranjosti
  • sistem Flexride
  • sistem Flexfloor
  • ravno dno prtljažnega prostora
  • cena modela s serijsko opremo
Minusi
  • zaspan motor
  • kakovost določenih materialov
  • prostor v drugi vrsti
  • končna cena
  • preglednost nazaj

Po bogato opremljeni dizelski astri smo dobili na test še nekoliko bolj dinamično obarvano različico s sodobnim turbobencinskim motorjem in opremo Sport. Test.

Privlačno dinamična

V prvem testu nove astre smo ugotovili, da je ta, poleg rasti, v primerjavi s predhodnico precej bolj dinamična. Zasluga gre predvsem sloki silhueti, ki je najvišja v ravnini sprednjih sedežev in se nato skladno spušča proti zadku. Paket Line pri opremi Sport temu dodaja zadnji spojler, plastične pragove in podaljška sprednjega in zadnjega odbijača, ki avto optično še dodatno »pritisnejo« k tlom in ga s tem vsaj na videz naredijo bolj športnega. Ob tem 17-palčna platišča iz lahke litine dobro opravljajo svojo estetsko funkcijo, a še bolje bi jo, če bi bila za palec večja. Piko na »i« pa športnemu izgledu doda bleščeče rdeča barva, ki je že pregovorno povezana s športnostjo.

Atraktivna tudi v notranjosti

Podobno atraktiven je tudi potniški prostor, ki uporabnika pričaka z že skoraj preveč vpadljivo rdečo ambientalno osvetlitvijo vratnih oblog, merilnikov in sredinske konzole. K atraktivnosti prispevajo tudi že opisana oblika armaturne plošče s položno sredinsko konzolo in kromiranim okrasjem. Splošna ergonomija je dobra, tako kot pri astri cosmo tudi tu hvalimo športna sedeža z zelo dobro bočno oporo ter nastavljivim sedalom, ki je zelo dobrodošel na dolgih poteh. Ponovno pa sta nas zmotili ne ravno posrečeno oblikovani in previsoko postavljeni obvolanski ročici. Potniki v drugi vrsti so deležni zgolj povprečne prostornosti za noge, zaradi padajoče strehe pa ga višjeraslim kaj kmalu zmanjka tudi za glave.

Prtljažnik v osnovi ponuja za ta razred povprečnih 370 litrov, njegovo uporabnost pa povečuje že znan hišni izum imenovan Flexfoor. Gre za nastavljivo polico, s katero prilagajamo višino prtljažnega prostora oziroma pridobimo dvojno dno. Praktičnosti uporabe pa služi tudi enostavno podiranje zadnjih sedežev, pri čemer nastane priročni prostor z ravnim dnom.

Neznačilni turbo

Bistvena razlika v primerjavi z že preizkušeno astro pa predstavlja 1,4-litrski s turbino podkrepljeni bencinski motor, na čigar prisotnost opozarja kar cela beseda na zadku. Manj očitna od same oznake pa se zdi dejanska prisotnost turbo puhala pri samem delovanju motorja. Ta zahvaljujoč širokemu območju največjega navora (med 1.850 in 4.900 vrtljaji) omogoča zelo zvezno pospeševanje, obenem pa nam ne posreduje značilne živahnosti, ki smo je vajeni pri tlačno polnjenih motorjih. Podobno velja tudi za njegov zvok, ki postane malce bolj razburljiv šele nad 4.000 vrtljaji na minuto. Serijski šeststopenjski ročni menjalnik ima razmeroma dolga prestavna razmerja, kratki hodi prestavne ročice pa omogočajo hitro pretikanje. Z 9,9 sekunde trajajočim pospeševanjem od 0 do 100 kilometrov na uro in 202 kilometroma na uro končne hitrosti astra ni ravno počasna, prav tako pa ne sodi med najhitrejše v svojem razredu. Dobro izoliran potniški prostor še dodatno zmanjšuje občutek hitrosti in z zelo uglajenim delovanjem motorja omogoča visoko raven potovalnega udobja tudi nad slovenskimi avtocestnimi omejitvami. Nekje v zlati sredini se tako motorizirana astra znajde tudi na področju porabe goriva. Z dobrimi osmimi litri na 100 kilometrov testnega povprečja ni »šparovček«, a si ob 1,3-tonski masi in zmogljivostih, ki ji ponuja, ne  zasluži niti graje.

Zanesljiva lega z možnostjo izbire

V vožnji astra prepriča z zanesljivo lego in dobro vodljivostjo. Podvozje je ravno dovolj trdo nastavljeno, da pri vožnji skozi ovinke preprečuje prečno nagibanje karoserije, obenem pa dovolj učinkovito blaži udarce pri vožnji čez neravnine. Ob tem je bil testni primerek opremljen s podvozjem Flexride, ki smo ga prav tako preizkusili že pri dizelski različici. Le-to, poleg privzetega, ponuja še načina vožnje Sport in Tour. Prvi je seveda namenjen bolj dinamični vožnji, pri čemer prinaša malce trše podvozje in volan ter malce več odzivnosti ob pritisku na plin. Z rdečo osvetlitvijo merilnikov pa poskrbi tudi za bolj »športno« vzdušje v kabini. Drugi poseben način pa je namenjen potovalnemu udobju. Pri vklopu le-tega s težavo opazimo kakšno razliko, ki pa z nežnejšim »požiranjem« neravnin pride do izraza na daljših poteh. Gotovo gre za zabaven dodatek, ki pa ne prinaša tako učinkovitih sprememb voznih lastnosti, da se mu pri izbiri doplačil ne bi mogli upreti.

Bogato je lahko še bogatejše, a tudi dražje

Pri astri sport kupec dobi vso potrebno varnostno in funkcionalno opremo. Serijsko ima namreč med drugim vgrajen zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti ESP, štiri varnostne blazine in varnostni zavesi, športna sedeža, dvopodročno samodejno klimatsko napravo, tempomat, avtoradio s sedmimi zvočniki, elektronsko ročno zavoro, pomoč za speljevanje v klanec, usnje na volanskem obroču in prestavni ročici, 17-palčna platišča iz lahke litine in še bi lahko naštevali. A še bolj zanimivo je to, kar je testni primerek ponujal z bogatega spiska dodatne opreme. Če začnemo pri navigacijskem sistemu, ki žal ne dela v Sloveniji, in nadaljujemo z zvočnim sistemom Infinity, prilagodljivim podvozjem Flexride ter prilagodljivima ksenonskima sprednjima žarometoma AFL,  pa se nam zdi vredno omeniti tudi zelo uporaben in efektivno delujoč sistem za prepoznavanje prometnih znakov, ki nam na informacijskem zaslonu na instrumentni plošči izpisuje omejitve hitrosti in podobno. Z naštetim ter še nekaterimi drugimi malenkostmi, kot so tipala za pomoč pri parkiranju zadaj, alarm ali pa paket osvetlitve, pa ceno “nabildamo” za dobih sedem tisočakov in iz razmeroma ugodnih 18.985 pristanemo na že kar zahtevnih 26.485 evrov.

Za konec

Tudi drugi test je potrdil, da je astra nabolj dinamično oblikovan in zato najbolj privlačen avto v svojem razredu, a tudi v turbonencinski različici ne izstopa na motornem področju. V primerjavi z golfovim 1,4-litrskim TSI motorjem s 122 konjiči ali pa z meganovim TCe motorjem, ki jih premore 130, namreč deluje manj živahno, skoraj kot da ne bi bil tlačno polnjen. Kljub temu pa še vedno ponuja spoštovanja vredne zmogljivosti, je dovolj varčen in zelo uglajen. S serijsko opremo je tako motorizirana astra tudi cenovno zanimiva, s številnimi dodatki višjega razreda pa tudi njena cena (brez popustov) postane za ta razred kar strašljiva.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Sodoben turbobencinar z natančnim šeststopenjskim menjalnikom.
    8
  • Notranjost
    Privlačno oblikovana, a ne pretirano prostorna.
    8
  • Opremljenost
    Ob bogati serijski opremi so na voljo še zelo zanimivi dodatki.
    8
  • Vozne lastnosti
    Zanesljivi legi lahko dodamo spreminjanje značaja s sistemom Flexride.
    9
  • Gospodarnost
    Z dodatki postane razmeroma draga, a je dovolj varčna pri porabi goriva.
    8
  • Zmogljivost
    Ponuja dovolj, a turbo ne zna vznemiriti.
    8
  • Sklep
    Čeprav njen turbobencinar v primerjavi s tekmeci ne blesti, se kot celota uvršča med najboljše v svojem razredu.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 26.485
dolžina × širina × višina (mm) 4.419 x 1.814 x 1.510
dovoljena masa vozila (kg) 1.925
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.364
kompresija (1:) 9,5
masa praznega vozila (kg) 1.320
medosna razdalja (mm) 2.685
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 202
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 103 (140) pri 4.900
največji navor (Nm pri vrt/min) 200 pri 1.850 - 4.900
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,40
osnovna cena vozila (€) 18.895
pnevmatike 215/50 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2/11,1/8,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,7/7,9/5,9
pospešek 0-100 km/h (s) 9,9
prostornina posode za gorivo (l) 56
prostornina prtljažnika (l) 370 - 1.235
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 72,5 x 82,6
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Umirjeni turbo za astro"


LEVCEK198
14 leta 2 meseci nazaj

Platike v notranjosti katastrofa, okrasne obloge okrog infotatment sistema škripajo ob vsakem najmanjšem dotiku, strehica nad merilniki enako, pri sedežih oprema sport se blago prav nemarno guba. Pri vožnji vleče v levo… živ obup. Opel je postal pravi korejec 🙂 pa še ti so boljši.

14 leta 2 meseci nazaj

Meriva ima isti motor, le da ima pri šibkejši različici (120KM) 5-stopenjski menjalnik, pri močnejši (140KM) pa 6-stopenjski menjalnik. Pri Astri pa imata obe različici 6-stopenjski menjalnik.

mrtwelvetrees
14 leta 2 meseci nazaj

čak mal, a nima Meriva enak motor pa samo 5 prestav ? ta ima pa 6… ali se motim ?

cikev
14 leta 2 meseci nazaj

Mene je nova Astra predvsem razočarala. Videti niti ni tako slabo, ampak vožnja je katastrofalna – podobno kot Insignia pleše po cesti, sedeži so ravno tako obupni…

 
Pikantni punto
GT za Renaultovega mégana