Testi

Volkswagen Amarok 2.0 TDI Highline – Volk iz volčjega gradu*

Poraba 9,3 l/100km Največja hitrost 181 km/h Cena 36.621,56 eur
Plusi
  • Motor in menjalnik
  • Poraba goriva
  • Notranja ergonomija
  • Vozne lastnosti
  • Brezčasna oblika
Minusi
  • Barvna neusklajenost notranje osvetlitve
  • Zaenkrat še brez opcije avtomatskega menjalnika
  • Ni reduktorja pri vseh različicah s štirikolesnim pogonom
  • Težak dostop do ISOFIX pritrdil

»Amarok, amarok…!« je ob pogledu na belega polarnega volka hlipajoče prihitela majhna deklica k svojemu očetu v slikoviti inuitski vasici. Izpod krznene kapuce je bilo moč videti drobcene prestrašene oči, ki so še vedno podoživljale prizor, sicer povsem značilen v ledenih polarnih kanadskih širjavah. Oče je deklico brž potolažil, rekoč, naj se ne boji volkov, katere sicer vidijo le poredkoma. Boji naj se ljudi, ki jih iz zabave lovijo.

Prvi del testa: Big Mac

Ob pogledu na Volkswagnov monstrum, se je sama od sebe porodila ideja, da podoživimo pravi ameriški način življenja. Skupaj z velikim pick-upom po družinsko večerjico do najbližjega McDonald’s Drive-In-a. Če je prvotno skepso, da bi znal pet metrov in četrt dolg in skorajda dva metra širok Amarok bližnji restavraciji s prehitro prehrano odbiti vse vogale ter hkrati z odbijačem porušiti rdeče rumeno maskoto, se je kaj hitro izkazal z odlično preglednostjo in bistveno boljšo okretnostjo, kot kakšen serijski konsument Big Macov.

Čeprav velja onkraj luže Amarok za srednje velik avtomobil, pa nasprotno zbuja na evropskih cestiščih nemalo strahospoštovanja. Še posebej, ko voznik ugleda v retrovizorju bližajoči se nos, zelo spominjajoč na prestižnega Touarega. Zaradi »golfoiziranih« navad pa so tipični Volkswagnovi oblikovalski geni všečni veliki večini podkaravanških prebivalcev. Pa najsi gre za mladiče, ki vzdihujejo ob kratici GTI, kot tudi njihove mamice, ki jih z okusnimi zelenjavnimi juhicami želijo odvračati od hitre prehrane. Prav poseben dosežek pa je oblikovalcem, pod taktirko legendarnega Walterja de’Silve, uspel s kesonom. Kljub temu, da je z 2,52 kvadratnima metroma površine eden največjih v svojem razredu pick upov z dvojno kabino, je ohranil svoj zadek tako zapeljiv, kot to uspeva J.Lo

Drugi del testa: Lumberjack **

Ob pogledu na štirideset let starega Mercedesovega Unimoga, za katerega bi lahko v šali dejali, da gre za zadnjega delovnega pick upa izpod rok evropskih proizvajalcev, pa sta se razum in srce brez težav pomaknila proti novemu Amaroku. Delovno živinče se je kar samo od sebe ponujalo za gozdarski del testa. V primeru testnega vozila z udobnim vzmetenjem ter tovornim prostorom z nosilnostjo 850 kilogramov (Heavy-Duty verzija s tršim podvozjem ima nosilnost dobre tone).Če je kesonski del, osvetljen tudi s posebno lučjo, brez težav sprejel komplet gozdarskega orodja, pa bi potniški del ponudil zadosten prostor tudi petim nadstandardno obilnim drvarjem. Ali pač hobi gozdarjem in gobarjem, z Lumberjack obutvijo.

Voznika pričaka že poznan Volkswagnov delovni prostor, ozaljšan z dovolj kvalitetnimi in robustnimi materiali, da mu ni potrebno pred ekskurzom na bližnje delovišče zamenjati celotne garderobe pred vstopom vanj. Zaradi nalaganja drv za zimsko kurjavo bo kasnejše sedenje na udobnih sedežih pravi mali balzam za oboleli hrbet. Dovolj velika in intuitivna upravljala pa bodo poskrbela, da voznik ne bo doživel živčnega zloma pri iskanju najosnovnejših funkcij. Tudi če bo imel delovne rokavice na rokah. Le zaradi barvne neusklajenosti bele osvetlitve osrednjih merilnikov, modrega radia ter rdeče klimatske naprave, bo imel čez čas občutek, da gleda v slovensko zastavo. Ali rusko…

Tretji del testa: Shopping ***

Vsem lifestyle uporabnikom novega Amaroka bo morda izjemno zanimiva informacija, da bo, pri premagovanju poti do bližnjega smučišča ali preboju na najvišji robnik pri outlet trgovini, v veliko pomoč 25 centimetrski odmik od tal. Še bolj pa izjemno učinkoviti stalni štirikolesni pogon 4MOTION z diferencialom torsen, pri katerem razmerje navora med sprednjo in zadnjo osjo prehaja iz 40:60 na 60:40. Pri prevozu kupov garderobe z razprodaj bo povsem dovolj zmogljiv 2.0 TDI motor z dvema turbo polnilnikoma, ki zmore zdravih 163 konjev ter zanimivejših 400 Nm navora že pri 1500 vrtljajih.

Avtomobilu sicer povsem pristaja robusten a natančen ročni 6-stopenjski menjalnik, vendar že s hvaležnim pogledom k prihajajoči 8-stopenjski avtomatiki. Bolj perverzne kot totalni 90 odstotni popust v trgovini s smučarsko opremo, pa so zaenkrat neuresničljive sanje o kakšnem hišnem sodobnem 6-valjnem 3.0 TDI z 204 konjiči pod motornim pokrovom.

Pri iskanju trgovin s še nižjimi razprodajnimi cenami bo v pomoč vklop stikala »OFF ROAD«, ki prilagodi delovanje elektronskih sistemov ter ponuja asistenco za spuščanje navzdol. Ne cen, da ne bo pomote! Sistem, ki je poznan že iz koncernske Škode Yeti, ponudi precejšnjo zanimivost, ko voznik pri spuščanju navzdol prestavi v prosti tek (!) ter se s hitrostjo 2 km/h premika še počasneje od celodnevnih nakupov utrujenih »Shopaholicov«.

Če zna biti pri tovrstnem avtomobilu malce nerazumljiva opcija dvokolesnega pogona, pa je toliko bolj presenetljiva odločitev tovarne, da ne ponuja reduktorja pri vseh štirikolesno gnanih različicah. Ponuja ga namreč le pri verziji s priklopljivim štirikolesnim pogonom. Konec koncev bi reduktor, ki zagotavlja še boljšo vlečno silo, še kako prav prišel pri takšnih in drugačnih terenskih izzivih… ne samo na bližnjih robnikih.

Chanometer

Do sedaj so v tem razredu Japonci po Evropi pobirali**** zasluge ter že skorajda okupirali tudi Američane. Volkswagnu je za detajlnejši preboj na avtomobilski Olimp manjkal še kakšen lifestyle pick up. Zgodbo želijo, kot z zapoznelim pa vendarle zelo premišljenim lansiranjem SUV-jevskega Tiguana na tržišče, najverjetneje zopet ponoviti. Kljub na prvi pogled dokaj pogumno postavljeni ceni, pa se zna zgoditi, da bi znal ob pametnih paketih opreme med »Liebhaberji«***** zanetiti pravo malo pickupmanijo. Še posebej ob omembi, da zna prazen dvotonec brez težav porabiti manj kot 9 litrov na 100 kilometrov.

Izdelan v okolici Buenos Airesa, zna z voznikom odplesati pravi nežni tango, saj, kljub tovornjaški zasnovi z listnatimi vzmetmi zadaj, preseneča z zelo dobrimi voznimi lastnostmi. K slednjemu pripomore tudi precej natančen volan, za katerim ne bo nobeno presenečenje opaziti tudi kakšno športno naravnano žensko dušo – le mini krilo pri plezanju vanj ni posebej priporočljivo.

Sredi širnih temnih gozdov tam onkraj se je pod drevesi prestrašeno skrival majhen trop sivih volkov. Iz njihovih oči je zeval prvinski strah, v njihovem odsevu pa je bilo moč videti približujočega se temnega lovskega Amaroka…

Več o volčjem Amaroku na uradni strani in forumski temi.

Tekst in foto: CHAN

* Amarok iz Wolfsburga
** Drvar
*** Nakupovanje
**** pick up
***** Evropejci

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motorna robatost se mu poda toliko, kot zadostna zaloga navora. Šibkeje motoriziran bi znal biti že prepohlevna ovčka v volčji preobleki. V pričakovanju 8-stopenjske avtomatike ter malenkostno močnejšega motorja.
    8
  • Notranjost
    Lastnikom novejših Golfov povsem poznana ter hkrati trpežnejša od drvarjeve hrbtenice.
    9
  • Opremljenost
    Za ekskurze do bližnje hoste še predobra, za smučanje v Dolomitih pa bo potrebno pogledovati še za kakšno opcijsko malenkost na cenik dodatne opreme.
    8
  • Vozne lastnosti
    Dovolj prepričljive, da bi bilo moč z njim brez muke v parih dnevih prevoziti vse cerkvene gozdove na Slovenskem.
    8
  • Gospodarnost
    Gospodarsko vozilo, ki zna biti vsaj pri porabi goriva dovolj gospodarno.
    9
  • Zmogljivost
    Kljub skromnejšim številkam na papirju se lahko brez problema kaj hitro izkaže, da vam policist podari v roke… druge vrste papir, s konkretno številko.
    7
  • Sklep
    Avanturist lahko resno razmišlja o Amaroku, če se odpravlja čez puščavo v Maroku. V razmislek tudi ostalim "avanturistom" in tradicionalnim slovenskim turistom. Da rešen bo mentalni problem, zna pomagati VW emblem!
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 36.621,56
delete 2,52
dolžina × širina × višina (mm) 5254 x 1954 x 1834
dovoljena masa vozila (kg) 2820
emisija CO2 (g/km) 206
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti (podaljšano jamstvo za 3. in 4. leto) / 12
gibna prostornina (cm3) 1968
masa praznega vozila (kg) 1958
medosna razdalja (mm) 3095
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / štirikolesni pogon
največja hitrost (km/h) 181
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 120/163 pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 1500-2000
namestitev motorja spredaj
napake med testom
obračalni krog (m) 12,95
osnovna cena vozila (€) 35.585
pnevmatike 245/65 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 9,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,9 / 6,5 / 7,8
pospešek 0-100 km/h (s) 11,1
prostornina posode za gorivo (l) 80
število valjev/ventilov 4 / 16
vrsta motorja dieselski
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Volkswagen Amarok 2.0 TDI Highline – Volk iz volčjega gradu*"


uros11
12 leta 6 meseci nazaj

Mene bolj zanima, kdaj se bo ves ta pleh kaj pocenil. Ali pa kdaj bodo ti bonbončki, ki jih najprej napovedujejo 5 let, postali serijski in ne za neka blazna doplačila.

 
Peugeot iOn – Levček na baterije
Renault Koleos 2.0 dCi 4×4 Privilege – Ker pač mora biti