Testi

Volkswagen CC 2.0 TDI DSG 4motion – Navzgor

Poraba 5,6/10,8/7,4 l/100km Največja hitrost 220 km/h Cena 48.237 eur
Plusi
  • kultiviranost motorja
  • stabilna in zanesljiva lega
  • prostornost spredaj
  • velik in povečljiv prtljažnik
  • podvozje DCC
  • menjalnik DSG
  • pogon 4Motion
Minusi
  • višinski prostor zadaj
  • preglednost nazaj vstran
  • povprečna svetilnosti ksenonskih žarometov
  • učinkovitost pranja/brisanja prednje šipe pri večjih hitrostih

Nemcem očitno diši prestižni razred in zaslužki, ki ga spremljajo, saj si s prenovljenim Passat-om CC želijo navzgor. Navzgor med izdelke kot so Audi A5 Sportback, BMW 3 Coupe in Mercedes-Benz C Coupe. Test.

Pri tem so najprej opravili z »ljudskostjo« kupeja in dodatek “Passat” ukinili ter zadržali le še kratek, jedrnat in v očeh Volkswagna lešpe zveneči CC kot ComfortCoupe.

Glede na preizkušeni model lahko rečem, da so na dobri poti proti zastavljenemu cilju, saj všečna zunanjost avta deluje odraslo in »nobel« obenem. Enak vtis pusti tudi elegantno oblikovana in v testnem CC-ju z všečno kombinacijo bež alkantare ter črnega usnja nadgrajena notranjost. Piko na i pa pristavijo še spodobna serijska oprema, dolg spisek med drugim tudi tehnično zelo naprednih doplačljivih dodatkov, skupaj s Volkswagnovo visoko stopnjo kakovosti končne obdelave ter uporabljenih materialov.

Je komforten, a tudi kupejevski

Menim, da je Volkswagen z nazivom CC oziroma ComfortCoupe dobro zadel ime za njihov prvi hišni štirivratni kupe. Že res, da so oni ob delu imena »Comfort« mislili predvsem na njegova dodatna vrata, a vseeno. CC nedvomno je udoben in prijeten do voznika in sovoznika, a žal tudi zelo “kupejevski” do dveh potnikov zadaj. Prostora spredaj je tako, tudi ob vgrajenem strešnem oknu, ki ga je mimogrede možno samo privzdigniti, dovolj tudi nad glavama višjeraslih osebkov.

S Volkswagnom se tudi strinjam, da je do zadnjih sedežev nedvomno lažje in posledično bolj udobno vstopati skozi ločena vrata kot skozi podaljšana prednja vrata klasičnih kupejev. Se pa ne strinjam, da je, za odrasle potnike telesne višine nad 1,7 metra, na zadnjih sedežih tudi sedenje enako prijetno in udobno. Že res, da je tam za kupeje razmeroma veliko v širino in dolžino odmerjenih centimetrov, a zaradi nizkega stropa sproščenost sedenja zadaj niti približno ni na ravni sedenja v CC-ju spredaj ali recimo zadaj v običajnem Passatu.

Najmočnejši, ne pa tudi najbolj premium

V želji biti kar čim bolj žlahten, je testni CC poganjal najbolj zmogljiv TDI v ponudbi. Vse lepo in prav, a 170 »konjev«, kolikor zmore 2.0 TDI v CC-ju , je daleč od tega, kar zmorejo turbodizelski šestvaljniki svete trojice. Nedvomno drži, da je 125 kilovatov oziroma 170 konjskih moči in 350 njutenmetrov navora veliko in da neke resne, recimo ji racionalne, potrebe po še več niti ni. Enako prepriča tudi TDI-jeva visoka raven kultiviranosti, za dizle presenetljivo veselje do vrtenja tudi krepko preko 4.000 vrt/min, vse skupaj pa izvrstno nadgradita še napreden in izvrstno delujoč dvosklopkovni šeststopenjski menjalnik DSG ter ravno tako učinkovit štirikolesni pogon 4Motion. Slednji preprečuje, da bi tudi pri najbolj intenzivnih pospeševanjih prišlo v ovinkih do zdrsa katerega koli od pogonskih koles.

A vendarle: 2.0 TDI ima samo štiri valje, šest jih je pa vendarle šest. Da o povsem drugih razsežnostih motornih zmogljivostih, ki jih zmoreta ponuditi dodatna valja pri »konkurenci«, sploh ne izgubljam besed. Vem, da se vse to z racionalnostjo gleda zelo na daleč, a res je tudi, da prestiž nima kaj dosti skupnega z racionalnostjo, temveč samo s čustvi.

Je in ni.

Volkswagen CC ima v primeru najmočnejšega TDI-ja že serijsko vgrajeno prilagodljivo podvozje DCC. Z njim lahko voznik izbere med tremi režimi blaženja (Sport, Normal in Comfort), pri čemer je človeškim čutilom razlika med njimi vsekakor zaznavna. Avto se pričakovano najbolj udobno pelje v Comfortu, pri vklopljenem Normalu se pelje zelo podobno kot sorodni Passat z navadnim podvozjem, kar je za mene že rahlo pretrdo, pri Sportu pa vožnja preide v, vsaj meni (predvsem pri večjih hitrostih in za daljše poti) preveč moteče pozibavanje avta. Sam sem se tako večino časa vozil z vklopljenim režimom Comfort, le ob želji po zares adrenalinski vožnji sem se sprehodil do Sporta.

CC se že v načinu Comfort ponaša z zelo stabilno in zanesljivo lego med ovinki, meja zdrsa koles pa je, tudi po zaslugi štirikolesnega pogona 4Motion, postavljena izredno visoko na hitrostni letvici. To se z vklopom režima Sport ne spremeni kaj dosti, saj so pri vožnji na meji dosegljiva enaka hitrostna povprečja kot pri vklopljenem Comfortu. Vsekakor pa se spremeni voznikovo dojemanje doganja za volanskim obročem. Četudi »športni« CC subjektivno ni nič hitrejši od »udobnega« CC-ja, bosta vožnjo v prvem spremljala manj izrazito prečno nagibanje karoserije in z njim povezani manj »čigumijasti« občutek za volanskim obročem.

Dovolj blizu

Če pustim marketinške trike z imenom ob strani in se osredotočim na sam avto, mi deluje Volkswagen CC dovolj dober približek predstavnikov velike trojice. Zadeva se sicer malo zatakne, ko bi si kupec pod prednjim pokrovom rad “privoščil” 200 in več dizelskih »konj«, a vseeno. Volkswagen CC 2.0 TDI DSG 4Motion je izvrsten kupe, s tistim nekaj več. Če v njegovih zadnjih vratih dejansko vidite tisto nekaj več in nameravate to dodano vrednost tudi dejansko uporabljati, toliko bolje za vas. Če ne, je pa vsaj lepši od običajnega Passata.

Več o Volkswagnu CC v Sloveniji si preberite na uradni strani.

Besedilo: Peter Humar. Fotografije: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Najmočnejši TDI pusti le eno neizpolnjeno željo … tisto po več valjih. Sicer pa v kombinaciji z DSG-jem in 4Motion izjemen pogonski sklop.
    9
  • Notranjost
    Limuzinsko prostorna spredaj ter kupejevsko utesnjena (višina) zadaj. Prepričata še zelo prostoren osnovni prtljažnik in visoka raven kakovosti izdelave ter vgrajenih materialov.
    8
  • Opremljenost
    V dobrih 10.000 evrih doplačil je manjkala le navigacija.
    9
  • Vozne lastnosti
    Po potrebi nenaporen potovalnik ali zelo hiter, okreten in dinamično nadarjen kupe.
    9
  • Gospodarnost
    Za 48.000 evrov se dobi veliko avta. Poraba je zaradi zmogljivejšega motorja in 4Motion pogona manj ugodna kot sicer.
    7
  • Zmogljivost
    Realno gledano 170 “konj” povsem zadostuje.
    8
  • Sklep
    Ni še čisto tam, a vsekakor zelo blizu "nemške svete trojice".
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 48.237
dolžina × širina × višina (mm) 4802 × 1855 × 1417
dovoljena masa vozila (kg) 1950
emisija CO2 (g/km) 144
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/neomejeno
gibna prostornina (cm3) 1968
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1557
medosna razdalja (mm) 2711
menjalnik/pogon šeststopenjski dvosklopkovni/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 220
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 125 (170) pri 4200
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 1750-2500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,4
osnovna cena vozila (€) 38.059
pnevmatike 235/40 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,6/10,8/7,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,6/4,9/5,5
pospešek 0-100 km/h (s) 8,6
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 532
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81,0 × 95,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Citroen Berlingo Multispace 1.6 16v Multispace – Veleprostornež
Peugeot Partner Tepee 1.6 HDi – Otroci bi