Umirjen in kakovosten
V slabih dveh letih, odkar je na voljo na slovenskem trgu, smo golfa šeste generacije skozi teste (2.0 TDI, GTD, 1,6 TDI Variant) že dodobra spoznali. In čeprav sodeč po njegovi zunanjosti ni ravno očitno, smo pri njem ugotovili precejšen napredek v primerjavi s predhodnikom. To velja zlasti za njegovo notranjost, ki se pohvali z odlično ergonomijo, kakovost materialov in izdelave pa sodita na vrh razreda.
Po dizelski evoluciji so prišli na vrsto bencinski motorji
Velik napredek v primerjavi s prejšnjimi generacijami prinaša tudi motorna ponudba. Evolucija le-te se je z zametki tako imenovanega downsizinga začela že v peti generaciji z 1,4-litrskim, prisilno polnjenim bencinskim motorjem v različicah s 140 oziroma 170 konjiči. Pravi razcvet pa doživlja sedaj, ko se je izpopolnjenim različicam 1,4-litrskega motorja, pridružil še 1,2-litrski stroj(ček). Tega smo spoznali že v polu, kjer je, tudi zahvaljujoč zvoku, deloval precej živahno oziroma že skoraj športno.
Majhen, a presenetljivo zmogljiv in uporaben motor
Od motorja, ki smo ga preizkusili že v manjšem avtomobilu, nismo pričakovali nič posebnega, a smo bili pozitivno presenečeni. Pospeševanje je seveda nekoliko manj živahno, a malenkost bolj zvezno, kot pri polu. Kljub širokemu območju največjega navora (med 1.550 in 4.100 vrtljaji) se motor tudi tu zares razživi šele nad 2.000 vrtljaji in zvezno vleče do rdečega polja. Pospeški niso osupljivi, a so spodobni in boljši, kot pri 1,6-litrskemu atmosferskemu motorju, ki ga je mali TSI zamenjal. Najbolj presenetljivo pa je njegovo gladko in tiho delovanje pri avtocestnih hitrostih, kar zagotavlja udobno vožnjo. Del zaslug za to gre tudi dobro preračunanim prestavnim razmerjem šeststopenjskega ročnega menjalnika. Pri slednjem hvalimo tudi natančne gibe prestavne ročice. Edino področje, kjer tako motorizirani golf ne preseneča, a obenem niti razočara, je poraba goriva. Ta je na testu znašala 8,2 litra na 100 prevoženih kilometrov.
Za vse okuse
V vožnji je golf potrdil, da je univerzalen avto, ki skrbi za udobje svojih potnikov, obenem pa ne razočara na področju voznih lastnosti. Vzmetenje dobro blaži udarce pri vožnji čez neravnine, a ne dovoli pretiranega nagibanja karoserije v zavojih. Za zanesljiv občutek je zaslužen tudi natančen volan, ki vozniku dobro poroča od dogajanju na cesti.
S srednjo opremo in nekaj doplačili ni poceni
Golfova osnovna oprema vključuje zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti ESP in sedem varnostnih blazin. Serijsko ima vgrajen tudi električni paket in polsamodejno klimatsko napravo. Srednji paket opreme Comfortline pa med drugim doda še v usnje odeta volanski obroč in prestavno ročico, tempomat in komfortna sprednja sedeža, pri katerih hvalimo dobro bočno oporo, tako na sedalnem delu, kot na hrbtnem naslonu. Cena osnovnega modela s to opremo znaša 17.742 evrov, če želimo družinsko uporabnost, pa je potrebno odšteti skoraj 900 evrov za zadnji par vrat. Z nekaj dodatki kot so dvopodročna samodejna klimatska naprava in zmogljivejši avtoradio se njegova cena tako nevarno približa neskromnim 19 tisočakom.
Za konec
Golf z malim, 1,2-litrskim motorjem je ujel bistvo downsizinga, saj v primerjavi z upokojenim 1,6-litrskim strojem ob enaki moči ponuja boljše zmogljivosti, bolj živahno in zabavno vožnjo ter za odtenek nižjo porabo goriva. Menimo, da tudi s to motorizacijo ostaja najboljši v svojem razredu, a z razmeroma zasoljeno ceno žal ne tudi najbolj ugodna izbira.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen