Premium prvič
Premium drugič
Kabina je mešanica sodobnega oblikovanja, prostornosti, kvalitetnih materialov, vrhunske izdelave in nekaterih zgolj pri Volvu najdenih rešitev.
Spredaj se sedi visoko, a na moč udobno. Velika in izdatno nastavljiva sedeža na ravno pravih mestih podpirata telo. V vse smeri je prostora v izobilju. Volan večjih mer lepo sede v roke. Oblikovanje instrumentne plošče je skandinavsko zadržano, a urejeno in pregledno. Že iz drugih modelov je poznana elegantna »lebdeča« sredinska konzola z velikim LCD prikazovalnikom na sredini. V testnem primeru je bila odeta v rahlo svetleč aluminij, kar je lahkotnost še poudarilo. Za še lažje upravljanje je usmerjena rahlo proti vozniku. Nekaj privajanja Volvovih vozil nevajenih voznikov zahteva množica stikal, ki ukazujejo multimedijskemu DVD sistemu z navigacijo in številnih varnostnim sistemom, a tudi brez branja navodil se je moč znajti.
Če je spredaj udobno, je zadaj morda še bolje. Sedi se še za ščepec višje kot spredaj in že skoraj gosposko. Na izdatno oblazinjeni klopi, ki si tega imena ne zasluži več,kamor je kljub prostornosti bolje posesti dva kot tri potnike, je prostora za kolena, tudi ob dolginih spredaj, dovolj. Zračnost in veliko prostora po višini in širini zaokroža odličen vtis.
Povsem zadaj visoko odpirajoča se vrata razkrijejo s skrbjo do podrobnosti obdelan prtljažnik, kamor prej kot umazane gojzarje naložimo torbo za golf ali pa prestižni komplet kovčkov.S podiranjem zadnje klopi pridobimo dodatni prostor.
Pohvalno veliko je odlagalnih površin, med »pluse« pri notranjosti smo v knjižico zapisali tudi visoko kvaliteto materialov in izdelave.
(Manj kot) Premium tretjič
Oprema Summum je vrh med štirimi opremskimi možnostmi, a kljub najbogatejši opremi in izhodiščni ceni 52.532 evrov za je bilo tudi tokrat, ko je danes vse pogosteje namrečtako, da šele gora doplačil iz seznama dodatne opreme prinese vrhunsko opremljenost. Testni XC60 so z dodatno, prav nič nepotrebno opremo podražili še za več kot 16.000 evrov, kar kljub premijskemu segmentu skupaj nanese skoraj 70 evrskih tisočakov, kar ni malo.
Premium četrtič
Dinamičnemu in kompaktnemu (cestnemu) terencu se najmočnejši bencinski šestvaljnik poda. Opremljen s turbopuhalom pridela 286 »konjičev« oziroma korektneje, 210 kilovatov. Ob 400 Nm navora, ki je na voljo v zares širokem območju vrtljajev, kljub neskromnimasi več kot 1,8 tone, motor vozilo v vseh situacijah suvereno premika. Ker je že serijsko povezan z zgledno delujočim, čeprav ne posebej hitrim, šeststopenjskim samodejnim menjalnikom, ki zlahka prikrije drobno turboluknjo v spodnjem območju vrtenja, je moči in predvsem navora zmeraj dovolj. Hvalimo kultiviranost in zvočno zatesnitev, ki pa v visokih vrtljajih vseeno simpatično »popusti« in v notranjost prepusti nekaj žlahtne melodije šestvaljnika. Pospeški so odlični, za »terenca« pa je tudi končna hitrost zelo visoka. Poraba je močno odvisna od voznikovih zahtev. Shajamo lahko z manj kot desetimi litri »na sto«, ob največjih zahtevah lahko to številko podvojimo. Testno povprečje z nekaj pod 13 litri je visoko, a sprejemljivo.
Premium petič
Volvo je ob predstavitvi modela naznanil, da je XC60 njihov (trenutno) najbolj napredni avtomobil, predvsem na področju aktivne in pasivne varnosti.
Poleg že znanih sistemov za aktivno in pasivno varnost, med drugim sistema za preprečitev neželene menjave voznega pasu, dinamičnih bi-ksenonskih luči in aktivnega tempomata, ki zna samodejno nadzorovati optimalno varnostno razdaljo, je Volvo prav v XC60 prvič vgradil sistem, imenovan City Safety. Ta naj bipreprečeval trke pri nižjih hitrostih. Omenjeni sistem deluje s pomočjo laserskih tipal ter hipno izračunava razdaljo do spredaj vozečega vozila. Če oceni, da je le-ta nezadostna, pri hitrostih do 30 kilometrov na uro samodejno zavira ter tako prepreči trk.
V praksi so se odlično izkazali bi-ksenonski žarometi. Ti namreč zgledno koristno povečujejo osvetljenost notranje strani ovinkov. Sistem preprečitve neželene menjave pasu pa včasih, predvsem na mestih, kjer so na cestišču zaradi cestnih del dodatne talne označbe in včasih tudi kar tako zatajiti, a to je redko in ni posebej moteče. Aktivni tempomat in sistem City Safety na drugi strani svoje delo opravita mojstrsko. Aktivni tempomat na premajhno varnostno razdaljo (toleranco je moč nastaviti) opozarja z vizualnim opozorilom, ki se projicira na vetrobransko steklo. Res je, da včasih, predvsem kamionske prikolice zamenja za vozilo, ki naj bi »skočilo pred nas«, a večinoma izdatno pripomore k nestresni vožnji. V primerih, kjer pa sistem »oceni«, da zaradi ovire pred nami grozi trk, najprej, če ne reagiramo sami in zaviramo, tik preden grobo poseže »vmes«, sam zmanjšuje hitrost. Če te ne uspe dovolj zmanjšati, začne z zaviranjem v sili, na nevarnost pa dodatno opozori z utripajočo lučjo, ki se projicira na steklo in akustičnim opozorilom.
Premium šestič
Avto se najbolje počuti na odprtih, ne prav ovinkastih cestah in avtocestah. Tam je najbolje, da je tri-stopenjska nastavitev trdote vzmetenja vedno v najmehkejšem režimu. Ta ponuja tisto pričakovano udobje in mehkobo v vožnji, ki jo od premijskega terenca enostavno zahtevamo. Ob lagodni vožnji tudi ne pogrešamo bolj komunikativnega volana. Ovinkaste, zavite ceste in najtrša nastavitev vzmetenja niso posebej dober par. Vozilo kljub solidno natančnemu volanu namreč ne uboga tako kot manjša vozila, ne sledi v celoti željam voznika, se nagiba bolj, kot bi si želeli in tudi teža se tukaj najbolj pozna. Mestna vožnja je zaradi varnostnih sistemov manj stresna kot običajno v »terencih«, čeprav pri parkiranjih včasih »nagaja« velik rajdni krog in to, da avto nerazumljivo nima parkirnih senzorjev tudi spredaj. Terenov se »avto« raje izogiba, čeprav se moč motorja preko Haldex sklopke po potrebi prenaša na vsa štiri kolesa, elektronika pa skrbi, da je moči največ tam, kjer je oprijem najboljši. Vozilo prej zavrejo cestne pnevmatike kot velika oddaljenost od tal ali sistema samodejnega zadrževanja v klančini ter nadzorovanega spusta po njej.
Premium
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Volvo XC60 T6 AWD Avt. Summum"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Avto mi je všečen, všeč mi je tudi ta motorna izvedba, ker sem pristaš turbota. Konkurenca mi je v notranjosti preveč plastična. Kar se tiče dizla, je že zunaj z 205 konji, kdaj se začne prodaja pri nas, še ne vem. Kar se tiče porabe, se mi zdi za tak motor in avto povsem sprejemljiva, glede na to da v konkurenci primerljivi dizli pijejo samo kakšen liter manj…
res je…
osebno mi je všeč! cenejši od konkurence! varnost na višku. Razn to mi ni všeč, da nimajo močnejšega dizla od 185 konj!
Štirikrati volan me odbija , usnje na pogled ni videt preveč vsečno zunanjost kar privlačna pospeški slabu poraba velika. Konkurenca mi je bolj všeč mb,audi, pri x3-pa bo treba počakat na nov model ker je že pošteno zastarel posebej notranjost.
mmmm zunanjost čudna, notranjost še kar OK, tehnika napram konkurenci zaostaja 😛
Ostanem pr Nemcu 🙂