Pred približno štirimi leti so pri Lynk&Co naredili prvi evropski korak, a je bil model 01 razkrit že leta 2016. Tako kot njegov zunanji videz, je bil tudi poseben tudi način iskanja novih kupcev. Zaradi priljubljenosti dolgoročnega najema avtomobilov v zahodni Evropi so se pri znamki odločili, da njihovega prvega modela ne bo mogoče kupiti. S takim konceptom na sedmih glavnih trgih še vedno delujejo, a so avtomobile zdaj vendarle povsod začeli tudi prodajati.
Zelo dobro skriva svoja leta
Lynk&Co 01 vsekakor ni avtomobilska znamka ali model, ki bi ga poznal sosed ali pravzaprav velika večina slovenske javnosti. Na presenečenje mnogih si deli veliko večino komponent z XC4o. Sloni na enaki arhitekturi kot Volvo XC40, prav tako je njuna skupna točka priključno-hibridni pogon. Čeprav pri znamki pravijo, da ne dosega premijskega standarda Volva, je v primerjavi z njim 12 centimetrov daljši in s tem nekako stopa nasproti družinam, ki si želijo popolno opremljen avtomobil, elektrificiran pogon in boljšo uporabnost potniške kabine.
Moram pa priznati, da 01 še vedno deluje dokaj moderno in sveže, čeprav je bil javnosti prvič razkrit že davnega oktobra leta 2016. V obdobju, ko se oblikovanje neprestano spreminja, znamke pa napredujejo in postavljajo zanimive mejnike, je težko biti konkurenčen. A Lynk&Co 01 vsaj s tega vidika na cesti še vedno pritegne poglede.
Privajanje zahteva nekaj več časa
Če je bil ob koncu leta 2016 prvi model Lynk&Co najbolj povezljiv avtomobil na svetu, ob koncu leta 2024 temu zagotovo ni tako. Še vedno je stalno povezan s spletom in oblakom, a upravljanje nekaterih funkcij, predvsem podatkov na digitalnih merilnikih, zahteva kar nekaj pozornosti. Logika upravljanje je precej drugačna od ustaljenih postopkov. Po nekaj dneh uporabe se še vedno nisem navadil na prehajanje med različnimi prikazi, upravljanje radia in iskanje podatkov o povprečni porabi s pomočjo stikal na volanskem obroču. K sreči je vsaj zaslon na dotik razmeroma odziven, čeprav ni med najhitrejšimi. Sistem ne zna slovensko, nekatere funkcije pa so zakopane globoko v podmenijih. Pohvalim lahko vsaj ključna fizična stikala za nastavitev temperature klimatske naprave in moč pihanja ventilatorjev.
Je pa zaradi dodatnih centimetrov (v primerjavi z XC40) 01 prijetno prostoren na vseh ravneh in na zadnji klopi bistveno bolj prostoren kot njegov tehnični brat. Odlični, deloma školjkasti sedeži so prijetno udobni in nudijo nadpovrečno veliko bočnega oprijema. Tudi njihov izgled je sila posrečen. Na zadnji klopi je dovolj prostora za kolena odraslih potnikov, težav ni niti pri glavah potnikov. Prtljažni prostor ima dvojno dno, pod polico je namreč 75-litrski dodaten predal za shranjevanje polnilnega kabla in drugih drobnarij. Vsekakor pa je očitno, da je kvalitetno izdelan. Notranjost je zanimiva, s kontrastnimi šivi je poudarjeno stremenje modela k premijskim tekmecem, veliko je zanimivih detajlov in, zaznavna kakovost je v splošnem na presenetljivo visokem nivoju
Bi modro ali črno?
Da gre pri Lynk&Co za drugačen pogled na mobilnost, dodatno priča nakupna izkušnja. S tega vidika je mogoče izbrati le barvo – črno ali modro – pri opremi pa so vsi elementi serijski. To velja tako za povezljivost s spletom kot za vozniške pripomočke in varnostne sisteme. Žal pa v mojem primeru ni delovala brezžična povezava s sistemom Apple CarPlay, čeprav naj bi po specifikacijah 01 omogočal brezžično povezavo s sistemi Android Auto in Apple CarPlay.
Bogata serijska oprema poleg običajnih varnostno-asistenčnih sistemov ponuja še nekaj dodatnih elementov, ki so pri drugih znamkah na seznamu opcijske opreme. Tukaj izbire ni. Prav vsak 01 je opremljen z vzvratno kamero z zelo dobro kvaliteto slike, poleg nje izboljšuje manevriranje na mestu še 360-stopinjski sistem kamer, ob vklopu smernika pa se vklopi desna kamera za boljši pogled vstran.
Malo so se mi smejali
Že tako poenostavljena nakupna izkušnja je v smislu pogonskih opcij še preprostejša – na voljo je le priključno hibridni pogon, ki ga poznamo iz drugih Volvov. Model 01 poganjata 1,5-litrski turbobencinski motor s 132 kilovati in elektromotor s 60 kilovati moči; sistemska moč se ustavi pri 192 kilovatih. Izrazito močan priključni hibrid omogoča nenaporno vožnjo, ki je lahko tudi precej dinamična. Vsi, ki si želijo predvsem varčen pogonski sklop, kjer bodo največ kilometrov prevozili na elektriko, pa bodo najbrž razočarani, obljubljenih 75 električnih kilometrov mi na cesti nikakor ni uspelo nabrati. S pomočjo baterije z zmogljivostjo 17,6 kilovatne ure sem v povprečju prevozil okoli 50 kilometrov in to ob normalnih zunanjih temperaturah.
Ima pa 01 vgrajen polnilec z največjo zmogljivostjo 7,2 kilovata, a to me niti ne skrbi. Polnjenje priključnih hibridov v večini primerov poteka preko domače vtičnice, tam pa se bo tudi preko šuko vtičnice napolnil čez noč. Na klasični polnilnici z izmeničnim tokom bo polnjenje trajalo dve uri in pol.
Sem pa imel precejšnjo zadrego pri prvem polnjenju. Vedel sem, da so polnilna vratca spredaj, tik za kolesom, a jih nikakor nisem znal odpreti, z običajnim oritiskom nanje ni šlo. Tudi iskanje stikala v notranjosti ni bilo uspešno. Ljudje v garažni hiši, kjer je bilo več polnilnih mest, so se mi že kar smejali, ko sem zmedeno hodil okoli avtomobila in poskušal odpreti polnilni priklop. No, rešil me je ogled video posnetka preko YouTube. Še informacija za vse, ki bodo v enaki zadregi kot jaz: polnilna vratca se odprejo s pritiskom na stikalo, ki odpira vratca za točenje goriva. A če se vratca za točenje bencina odprejo z običajnim pritiskom, je potrebno isto stikalo držati pritisnjeno nekaj sekund, da se odprejo še vratca za priklop polnilnega kabla.
7 litrov s prazno baterijo
V teoriji bi lastniki priključnih hibridov uporabili bencinski motor le takrat, ko gredo na daljšo pot. Pri vsakodnevnih opravilih bi morali izkoriščati baterijo in voziti na električno energijo. A vsi vemo, da jih precejšen delež ni tako vestnih in se večino časa vozijo na bencinski motor. V tem primeru bo 01 porabil sedem litrov goriva na sto kilometrov, kar je glede na moč, maso in velikost avtomobila prijetno presenečenje. Morda še nekoliko bolj ključen podatek: ko sem štartal s polno baterijo, jo spraznil in nadaljeval vožnjo z bencinskim motorjem je bila poraba v prvih sto kilometrih 4 litre.
Za konec še nekaj besed o ceni. Ob pogledu nanjo se razblini vsako upanje, da bodo avtomobili kitajskih proizvajalcev poceni. Osnovnih 46.990 evrov in dodatnih 960 evrov za modro barvo je precejšen znesek, a po drugi strani – glede na kvaliteto izdelave, opremljenost in zmogljivost – v teh časih ne pretiran, še posebej, če primerjaš z nekaterimi tekmeci. Na koncu pa ob takšni ceni marsikdo najbrž dvakrat premisli, predvsem zaradi relativno neznanega imena proizvajalca. V dneh pred objavo testa so mu sicer pri uvozniku opazno znižali ceno, znesek 35.990 evrov je že bolj sprejemljiv in postavi stvari na glavo, 01 pa je postal bistveno bolj zanimiv nakup.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Z novo ceno dobiva smisel"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ali še zmeraj imajo zaslužek pri tej ceni? Vsekakor tisti redki, kateri so že kupili ta avto, so zelo veseli, ko zdaj gledajo cenik. Pa še marsikdo, ki je pohitel pred leti z nakupom EV.