Tako kot prej vozila Ssangyong, tudi vozila KG Mobility danes nagovarjajo kupce s smotrnostjo, funkcionalnostjo in posledično s kar se da malo nepotrebne navlake. V sodobnih avtomobilih je opaziti, da vse bogatejšega nabora sodobnih naprav, sistemov in pripomočkov velika večina uporabnikov ne ceni, jih ne uporablja, zares moteče pa celo vestno izklaplja. Posledično ima tudi KG Mobility Torres EVX v Evropi, po zaslugi tukaj veljavnih predpisov, vgrajene zakonsko zahtevane varnostne sisteme, pri vgradnji izbirnih pa so se Korejci kar dobro zadržali. Posledično kupec Torresa ne bo dobil občutka, da je z njim kupil množico stvari, ki jih ni želel.
Jeep?
Pogled na sprednji del Torresa z impozantno dnevno svetilko, vsaj mene, močno spominja na Jeepe. Zamenjava Korejca za Američana pa bo v nočnem času še bolj verjetna, saj takrat svetlobni podpis s šestimi pravokotniki. razporejenimi v liniji nad masko motorja, postane sila podoben »obrazu« Jeepa, tema pa skrije ostale poteze, po katerih se razlikujeta.
Notranjost: očiščena tipk
In če zunanjost Torresa, z izjemo sprednjega dela, rabi nekaj privajanja, je situacija v kabini prijetnejša že ob prvem stiku. Takoj pade v oči poudarjeno prečiščen oblikovalski slog, saj je na celi armaturni plošči najti eno samo fizično tipko – za vklop štirih varnostnih utripalk. Oblikovanje je tudi povsem na ravni bolj uveljavljenih znamk, saj kokpit, navkljub pretežno črnim in sivim odtenkom, nikoli ne deluje monotono ali celo duhamorno. Verjamem pa, da pomembno vlogo pri tem občutku odigrajo stilski vložki na armaturni plošči ter šivi na vratnih oblogah in sedežnih prevlekah v kontrastnem bakreno rjavem odtenku.
Očiščenost armaturne plošče stikal in gumbov pomeni, da so Korejci upravljanje praktično vseh elementov in sistemov vozila preselili na sredinski večopravilni zaslon. Pristop, ki danes sicer sam po sebi res ni več nič posebnega, a se mi zdi, da so razvojniki v tem primeru vseeno stopili korak dlje kot ostali.
Četudi je zaslon spodobne velikosti – v diagonalo meri 12,3 palcev – pa premore zelo okrnjeno možnost sočasnega prikaza menijev večih sistemov. Čez glavni prikaz enega sistema, recimo radija, je namreč možno istočasno »izvleči« iz desnega vogala zaslona le še dodaten okvirček, na katerem je potem prikazan zgoščen prikaz enega drugega elementa, recimo klimatske naprave ali telefona.
Druga specifika Torresovega večopravilnega sistema je, da za uravnavanje glasnosti radijskega sprejemnika na zaslonu niso rezervirali stalnega mesta za namenski tipki. Ti sta namreč »skriti« v še en ločen podmeni, do katerega uporabnik dostopi s potegom prsta z vrha zaslona navzdol. Trapasto in še sreča, da so mi kot vozniku pustili fizični tipki za glasnost na levi volanski prečki …
Učinkovita zvočna izolacija
Skoraj pričakovano cenejši je izbor materialov v kabini, saj so tam praktično vse obloge (z izjemo vrhnjega dela armaturne plošče, ki je iz na otip mehkejše umetne mase) iz plastike, ki je trda na otip. Navkljub vgradnji ne najbolj optimalnih materialov Torres EVX vseeno prepriča z visoko ravnijo končne obdelave, ki se odraža v večinoma čričkov prosti in s tem tihi vožnji. Verjamem, da tiha kabina ni posledica samo električnega pogona, ampak tudi učinkovite zvočne izolacije.
Ker je Torres lahko tudi klasično gnan s termičnim motorjem, je zvočna izolacija prilagojena posebnostim v splošnem hrupnejše narave tovrstnega pogonskega stroja. Z njegovo zamenjavo za bistveno tišji električni motor se ukine pomemben vir notranjega trušča, zato vsaj mene ne preseneča, da Torres EVX pri avtocestnih hitrostih prepriča z ugodno zvočno kuliso.
Velik zunaj, prostoren znotraj
Z zunanjimi merami se Torres umešča med večje cestne terence, številčnost zunanjih centimetrov pa se odraža tudi v notranji prostornosti. Spredaj sta tako voznik in sovoznik obdana z razkošjem centimetrov v vse smeri, zaradi višje gradnje avta pa tam še posebej izstopa obilje prostora za glave. Potnikom v drugi vrsti se ne piše nič slabše, saj tudi tam ne zmanjka višinskega prostora za glavo, pa tudi vzdolžnega za kolena. Še malo bolj prostoren je Torres povsem v zadku, saj njegov osnovni prtljažnik pogoltne kar 703 litre prtljage. V tej litraži pa še ni upoštevan približno stolitrski prostor pod njegovim dnom, kjer bodo domovali večinoma polnilni kabli in podobne reči.
Predvsem udoben
Da Torres EVX več kot prepriča kot udoben veliki družinski cestni terenec, poskrbi še njegovo podvozje. To je namreč nastavljeno bolj na mehko stran in tako poskrbi za udobno in učinkovito prestrezanje tudi ostrih nepravilnosti in udarnih jam v cestišču. Kdor išče bodoči družinski SUV, ki bo zmogel prepričati tudi po dinamični plati, pa naj se Torresa EVX ogne na široko. Mehkejše nastavljeno vzmetenje, višja gradnja avta, skoraj dvotonska lastna masa in posredno ter povratno nepovedno nastavljena mehanika avta dajo med ovinki jasno vedeti, da Torres EVX enostavno ni primeren za dinamično vožnjo skozi kot presta zvite ovinke.
Ne s polnim plinom
Navkljub skoraj dvema tonama lastne mase in ne ravno rekordnim 152,2 kW (207 KM) moči je Torres EVX prijetno energično motoriziran cestni terenec. Zasluge za to pa gre pripisati predvsem obilici navora pogonskega elektromotorja – 339 Nm. In kolikor ta navor pri hitrostih vožnje nad približno 60 km/h poskrbi za dobro mobilizacijo velikega terenca, povzroča pod to hitrostjo kar nekaj preglavic kinematiki sprednje preme.
Speljevanje s polnim plinom sproži pravi cunami navora na prednji kolesi, ki se bosta tako nedvomno zavrteli v prazno. Zaradi tega mora Torresa EVX voznik pri mestnih hitrostih voziti umirjeno in nikakor ne s polnim plinom. Dopuščam možnost, da se hitrostna meja v poletnem času zaradi višjih temperatur in posledično bolj »lepljivega« asfalta spusti pod zimskih 60 km/h, a glede na izkušnje v zimskem času ne verjamem, da bo šla bistveno pod mejo 40 km/h. Skratka, s Torresom EVX se tudi poleti ne bo dalo speljevati s polnim plinom.
10 let ali milijon kilometrov
Na področju pogonskega sklopa in baterije so se Korejci zatekli k zanje preverjeni strategiji nakupa na trgu, namesto da bi razvijali svoje lastne elemente. Tako kot je včasih Ssangyong recimo kupoval motorje in menjalnike pri Mercedes-Benzu, je sklenil KG Mobility baterijo in elektromor za Torres EVX kupiti na trgu. A zanju niso odšli k Nemcem ali kakšni drugi tradicionalni znamki, temveč so v duhu časa potrkali na vrata kitajskega BYD-a, kjer so jim prisluhnili in jim zdaj dobavljajo celoten paket motorja z baterijo in krmilne elektroniko.
Mislim, da ga ni junaka, ki ne bi prepoznal intenzivnega razvoja in posledične dominance Kitajcev na področju elektro mobilnosti. Posledično sam verjamem, da so tradicionalne znamke na tem področju prevzele vlogo sledilcev in nikakor ne narekovalcev tempa. Da so pri znamki prepričani v kakovost kitajske tehnike, priča tudi njihova garancijska zaveza, saj nudijo na baterijo izdatno garancijo (najdaljšo, kar sem jih doslej zasledil) – 10 let ali milijon prevoženih kilometrov.
Verjamem jim
Se pa kakovost kitajske tehnike ne kaže samo v garancijskih obljubah, ampak tudi v njeni funkcionalnosti. Zmogljivost baterije 73,4 kWh se ob povprečni (zimski) porabi okoli 26 kWh/100 km prevede v realen doseg nekaj več kot 250 kilometrov. Upoštevajoč večjo porabo pozimi ocenjujem, da bi znal Torres EVX poleti priti tudi preko 300 km daleč z eno polnitvijo.
Na daljših poteh pride do sposobnost hitrega polnjenja z enosmernim tokom, za katero v najboljšem primeru obljubljajo polnilno moč 120 kW. Glede na konkretno izkušnjo polnjenja Torresove baterije na super hitri polnilnici z močjo 114 kW pa osebno tudi nimam razloga, da jim ne bi verjel. Že res, da je bila ta polnilna moč dosežena samo za nekaj minut in še to samo pri stopnji napolnjenosti baterije okoli 10 odstotkov, a vseeno. Naprednost baterijske tehnike zaokrožuje še nastavljivost maksimalnega polnilnega toka pri polnjenju kot tudi stopnje največje dopustne napolnjenosti baterije.
Samo še dobri in zelo dobri
Že večkrat sem omenil, da se po mojem avtomobili danes ločijo samo še na dobre in zelo dobre. Razlike med enimi in drugimi pa so bolj na ravni podrobnosti in fines kot kakšnih zares velikih razhajanj. Podobno kot prej Ssangyongi, tudi danes vozila KG Mobility ne izstopajo ravno kot posebej dovršena. So pa nedvomno dovolj dovršena, da jih sam z lahkoto umestim v kategorijo dobrih avtomobilov.
Kot vsi, imajo tudi ti svoje prednosti in posebnosti – v primeru Torresa EVX mi kot najbolj nujni optimizacije izstopata dve. Prva je želja po vrnitvi kakšnega stikala, tipke ali gumba na armaturno ploščo ter s tem manj izdatno zanašanje na upravljanje praktično vseh sistemov in elementov avta z brkljanjem po osrednjem zaslonu. Druga pa je jasno izboljšanje zanesljivosti prenosa pogonske sile na podlago. Mislim, da ima prva pripomba več možnosti za uresničitev še v tej generaciji modela kot druga. Ob teh dveh priložnostih za izboljšavo pa premore Torres EVX kar nekaj dobrih lastnosti, da zna koga prepričati celo v prevzem vloge prvega družinskega avtomobila pri hiši.
Besedilo in fotografija: Peter Humar.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Začenjajo znova"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kako bo ta avto, s realnimi 250-300 km dosega, prvi avto v družini, kljub 73 kWh bateriji, prostornosti in relativno ugodni ceni? Kod prvi ne, kot drugi pa tudi, saj je prevelik, skratka, zame totalno neuporaben.
To je poraba na testu, celo preko 30kWh
Za takšne avte in baterijo je realno vsaj 400, odvisno kako dober je v regeneraciji. Mogoče blizu 500.