Poraba 17,5 kWh/100 km Največja hitrost 160 km/h Cena 45.520 eur
Plusi
  • vozna dinamika
  • solidne zmogljivosti
  • športni detajli v notranjosti
  • sedenje spredaj
  • bogata oprema
Minusi
  • ceneni materiali znotraj
  • cena vozila
  • kapacitivna stikala na volanu
  • neosvetljeni drsniki (nastavitev temperature in glasnosti)

Električna energija je že od nekdaj poznana človeku. Filozof Tales in Mileta je tako poročal, da so že stari Grki zaznali obstoj elektrike, potem ko so drgnili jantar* ob krzno. »Štrom« vsekakor dodobra pretresa naš svet že kar nekaj stoletij, v zadnjem času še posebej, ko uzremo položnico za elektriko ter končno ceno projekta TEŠ 6. Električni pretres se obenem dogaja v avtomobilizmu, kjer tudi španski Seat oziroma sorodna znamka Cupra počasi elektrificirata svoj vozni park. Najbolj naelektrena Cupra v ponudbi bi vsekakor lahko postala nova zvezda španske avtomobilske industrije – a le, če te ob njeni ceni ne bi toliko … streslo.

Novo rojstvo

CUPRA BORN 03Ko so se pri Seatu odločili za uvedbo samostojne znamke z malce bolj prestižnim pedigrejem, kot so to storili v preteklosti že pri Toyoti (Lexus), Nissanu (Infinity), Hondi (Acura), ipd., je marsikdo zmajeval z glavo. Saj je že sama znamka iz Martorella  – podobno kot stranka NSi na desnem političnem polu – imela več kot dovolj težav z lastno identiteto, zato ni bilo povsem jasno, kam sploh želijo uvrstiti novo znamko z znakom dveh prepletenih bakrenih trikotnikov.

A vendarle so pri Cupri zadeli žebljico na glavico že z njihovim prvim samostojnim modelom Formentor, ki še kako izžareva španski temperament, kar na nek svojstven način nadaljujejo tudi z električnim Bornom, Okej, na zunaj sicer kakšnega estetskega presežka ne pričakujte, a je v primerjavi s svojim nemškim sorodstvom (beri: VW ID.3) vsekakor precej bolj fleten. Kar pa tudi ni ravno pretežko, mar ne?!?

CUPRA BORN 06Kakorkoli že, Born kaže s svojo obliko precej več razburljive dinamičnosti kot ID.3, k čemur dodobra pripomorejo posamezni bakreno obarvani detajli ter opazno drznejše linije. Nikakor pa ga ne postavljajte poleg precej bolj skladnega Renaultovega Megana-E, ob katerem bi znal izgledati nekoliko otožno. Resnično škoda, ker so s Formentorjem pričeli neko novo oblikovalsko obdobje, kakršnega bi sicer pričakovali že pri samem Seatu, kar pa jim z Bornom ravno ne uspeva. Porekli boste, da so vsi novodobni električarji, kot bi jih risali v vrtcu, a vendarle obstajajo tudi posamezne izjeme (že prej omenjeni Renault, Kia EV6, ipd).

Kanček hot-hatch doživetja

CUPRA BORN 05Ker pa vseeno govorimo o Cupri, ki je bila že v preteklosti sinonim za vozno uživaško doživetje, bi bilo nekako kar čudno, če tudi Born ne bi ponudil nekaj več ekstatičnih užitkov. In to mu še kako uspeva! Španski električni predstavnik, ki sicer nastaja na že znani koncernski platformi MEB, ima namreč dodobra modificirano podvozje (spredaj nižji za 1,5 cm in zadaj za 1 cm), pri čemer naj bi pri razvoju slednjega sodelovali celo nekateri znani dirkači. Vsekakor dovolj, da se lahko Cupra Born  pohvali z zaznavno boljšo vozno dinamiko.

Vse skupaj nadgradi izjemno natančen in neposreden volanski mehanizem, kar sicer nekako pričakujemo od znamke Cupra, idealna razporeditev mase (50:50) ter vselej uživaški zadnji pogon. Okej, avtomobil sicer na tehtnici pokaže nezanemarljive 1,8 tone, česar ne more skriti na cestišču (npr. pri malce bolj ostrih manevrih v ovinkih), a se vseeno izkaže z neverjetno lahkotnostjo v gibanju ter rahlo igrivostjo (za električno vozilo, seveda). Pričakovati ekstremno hot-hatch doživetje, kakršnega pričarajo klasične kratice GTI, RS, ST, N… pa bi bilo vsaj toliko nerealno, kot verjeti ekološkim navdušencem, da je elektro mobilnost okoljsko povsem neoporečna.

CUPRA BORN 30Za pogon Borna skrbi v tem trenutku zgolj en motor (kasneje bo v ponudbi še več opcij), ki ponudi 204 KM največje moči ter 310 Nm hipnega navora, ki dodobra zaposli zadnji kolesni par na mokrem. Elektroagregat črpa energijo iz baterijskega sklopa, neto kapacitete 58 kWh, kar naj bi zadoščalo za več kot 420-kilometrski doseg. V idealnem svetu nedeljskih voznikov, seveda. In v realnosti? Računajte na okrog 300 kilometrov – in to brez tega, da bi bili ovira na cestišču, pri čemer bo porabo elektronov brez težav pod 20 kWh/100 km. Če se vam bo za njegovim volanom večkrat prikradel hudiček v oči, pa vsekakor računajte na pogostejšo konzumacijo kave in pakiranih sendvičev, medtem ko boste čakali na polnilni postaji. Na hitri polnilnici (do 120 kilovatov) boste sicer porabili dobre pol ure, da bo baterija napolnjena na 80 procentov.

Znano okolje

Glede na to, da je Cupra Born tehnični dvojček Volkswagnovega »tretjega revolucionarja«, kakor mu pravijo v Wolfsburgu, ni presenečenje, da notranje okolje ponuja dokaj podobno doživetje. A je vseeno dovolj drugačno, da vam ne bo potrebno skrbeti, če se pod Cuprinim znakom na volanu skriva originalni Volkswagnov. Born se namreč znotraj ponaša s precej več športnimi detajli, med katerimi si še posebno pozornost zaslužita odlična prednja sedeža ter lepo oprijemljiv volanski obroč.

CUPRA BORN 14Španci obenem razlagajo, da so skoraj vsi materiali reciklirani, pri čemer je celo sedežna tkanina narejena iz plastičnih vrečk, ki so jih turisti odvrgli v morje, medtem ko so uživali svoj zaslužen dopust na Ibizi (tkanina Seaqual iz reciklirane plastike iz Mediterana). Resda pa bi lahko bil kakšen element le manj »recikliran«, saj deluje malce preveč ceneno za ta cenovni rang (beri: preveč trdih plastičnih oblog).

In če si osrednji zaslon multimedije, ki ga sicer poznamo že iz ostalih Seatovih modelov, zasluži vse pohvale, saj je dovolj velik in lepo pregleden, pa tega ni moč reči za digitalni zaslon(ček) pred voznikom. Le 5,3-palčni zaslon namreč deluje precej preprosto oziroma celo neugledno, obenem pa ne premore niti osnovnih (!) podatkov potovalnega računalnika. Za precej slabo rešitev se obenem izkažejo tudi kapacitivna stikala na volanu, pri katerih se vam zna kaj hitro dogoditi, da boste izustili prenekatero grdo besedo, ki je ne sme slišati mularija na zadnjih (dovolj prostornih) sedežih. Ob vlažnih prstih sredi poletne pripeke boste namreč  le stežka nastavili pravo hitrost tempomata ali glasnost radijskega sprejemnika. Vsekakor želimo nazaj klasične gumbe! Da o neosvetljenih drsnikih pod zaslonom multimedije (glasnost, temperatura) niti ne govorim.

Elektrika prodira

CUPRA BORN 02Elektrika se čedalje bolj naseljuje v svet avtomobilizma. Pa če nam je to všeč ali ne. Avtomobilski proizvajalci zatorej množično predstavljajo nove električne modele, saj ne želijo zamuditi omenjenega vlaka. Tako so pričeli s postopno elektrifikacijo tudi pri znamki Cupra, pa četudi pri Bornu ne gre za njihov povsem samostojen model.

Vseeno je prva Cupra na električni pogon, ki je dobila ime po trendovski četrti v Barceloni, eden bolj zanimivih in razburljivih avtomobilov »s kablom«. V tem cenovnem rangu seveda! A se vseeno zdi, da bo pri dani ceni imel precej težko nalogo prepričevanja kupcev, saj je za podoben kupček cekinov moč najti precej bolj razvpito Teslo 3.

Vojna med električarji se je vsekakor dodobra razplamtela, vprašanje je le, če ne bodo na koncu največje žrtve ravno kupci, saj si jih pri teh cenah ne bodo mogli privoščiti. A vendarle, pustimo se presenetiti, tako kot zna presenetiti Born že po prvih prevoženih kilometrih!

Tekst in foto: Urban Acman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Odličen pogonski sklop navduši z dovoljšnjo zalogo moči ter obiljem takoj dostopnega navora, ki zna na mokrem celo presenetiti medkolesno elektroniko. Polna baterija, neto kapacitete 58 kWh, v praksi zadošča za nič kaj dramatičen 300-kilometrski doseg.
    9
  • Notranjost
    Prečiščena in izdatno digitalizirana notranjost vsebuje nekatere enake elemente kot tehnično soroden ID.3, a je vseeno dovolj samosvoja. Ugajajo posamezni športno dinamični detajli ter barvne kombinacije, malce manj pa izbor materialov ter posamezne cenene rešitve (neosvetljeni drsniki, kapacitivna stikala, le dvoje stikal za odpiranje stranskih stekel).
    8
  • Opremljenost
    Po stari Seatovi navadi se tudi »prestižnejša« Cupra ponaša s precej bogatim opremskim paketom že pri osnovnih verzijah. Pri dani ceni vozila manjka sistem za zaznavo v mrtvem kotu.
    9
  • Vozne lastnosti
    Eden najbolj uživaških električarjev v tem cenovnem rangu, ki se ponaša z izvrstno vozno dinamiko ter odlično komunikativnim volanom.
    10
  • Gospodarnost
    V teh cenovno poblaznelih časih cena Borna niti ne deluje preveč bizarno; saj le govorimo o avtomobilu na električni pogon. Solidna poraba v vsakdanjih situacijah.
    7
  • Zmogljivost
    Čeprav ne gre za najmočnejšo pogonsko opcijo v ponudbi (kasneje bo na voljo še 231-»konjska«), pa že ta razveseljuje z dovoljšnjo živahnostjo. Le pretiranih hot-hatch doživetij raje ne iščite, te boste našli v njihovem salonu pri drugih modelih (Cupra Leon).
    9
  • Sklep
    Pri prvem Cuprinem električnem modelu sicer ne gre za povsem samostojen produkt, a vseeno pušča simpatičen končni vtis. Eden bolj igrivih električnih predstavnikov v tem razredu.
    8.7

Tehnični podatki vozila

baterije 58 kWh
cena osnovnega modela (€) 38.820
cena testnega vozila (€) 45.520
dolžina × širina × višina (mm) 4.322 x 1.809 x 1.540
dovoljena masa vozila (kg) 2.260
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
masa praznega vozila (kg) 1.811
medosna razdalja (mm) 2.766
menjalnik/pogon enostopenjski / zadaj
največja hitrost (km/h) 160
največja moč elektromotorja (kW/KM pri vrt/min) 204
največji navor elektromotorja (Nm pri vrt/min) 310
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,15
pnevmatike 215/50 R19
poraba električne energije (kWh/100km) 15,3-19,4
poraba goriva na testu (l/100 km) 17,5 kWh/100 km
pospešek 0-100 km/h (s) 7,3
prostornina prtljažnika (l) 385
vrsta motorja elektromotor
zavore spredaj/zadaj kolutne/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Zvezda je rojena"


Gosic
1 leto 6 meseci nazaj

Kaj Ioniqa 5 se v Sloveniji namerno neomenja? Ker praktično povozi marsikater VAG izdelek – tako v izdelavi, moči, porabi in v končni fazi tudi ceni.

 
Jaz pa pojdem
Preveč ukročen?