Ženeva

Kakšna bo prihodnost avtomobilskih salonov?

Po zaključku prvega dne utrujeni zbiramo vtise in se sprašujemo, kaj nam sploh še lahko ponudijo avtomobilski saloni, kot je ženevskI.

Če sem povsem iskrena, me je zaradi pomanjkanja vsebine in novosti, ki naj bi nas pričakale v Švici, skrbelo že teden ali dva pred začetkom salona. Navajeni smo namreč,  da nas proizvajalci v zadnjih tednih pred še vedno najpomembnejšim evropskim avtomobilističnim razstavnim dogodkom zasipajo z novicami o svojih prihajajočih modelih. Kljub temu, da si želimo vsaj kakšnega razkritja na samem salonu, smo že pred časom obupali nad tem, da bi se to sploh še kdaj zgodilo.

Letos pa ni bilo niti obilja najav. Sta dva velika evropska salona letno preveč ali je zmanjkalo zagona? Še po koncu salona nimamo enotnega odgovora, pa smo se o tem pogovarjali tako s kolegi novinarji, kot tudi s predstavniki avtomobilskih znamk. Eni menijo, da se poudarek z modelov seli na nove tehnologije, drugi nimajo občutka, da bi bilo novosti kaj manj, tretji se s tem niti ne ukvarjajo preveč.

Dejstvo pa je, v tem smo si enotni vsaj vsi člani ekipe avtomobilizem.com, da se celo Ženeva ne blešči več kot nekoč. Da je vse skupaj bolj tiho in umirjeno in da se vse bolj spreminja v srečanje predstavnikov avtomobilske industrije, ki na enem mestu najdejo prostor in čas za klepet o delu in še čem. Avtomobili vse bolj postajajo spremljevalni element, saj do odprtja vrat salona pravzaprav ni nič več skritega.

Se bo praksa stopnjevala do te mere,  da ne bo več klasičnih salonov?Verjetno ne, nič več pa se nam ne bo zdelo nenavadno, če se bodo proizvajalci, kot smo videli že v zadnjih nekaj letih, odločili, da svoj denar raje usmerijo v kakšne druge aktivnosti, ki bodo približali njihove izdelke kupcem.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Kakšna bo prihodnost avtomobilskih salonov?"


cashy
8 leta 1 mesec nazaj

Urška, če gledam nekoliko s psihološkega vidika, lahko povežem tvoje opisano občutje s fenomenom “habilitacije” pri malčkih. Kadar malčka pogosto zasipamo s ponavljajočim enakim dražljajem, sčasoma izgubi zanimanje zanj.
Zdi se mi, da se enako dogaja v avtomobilizmu. Proizvajalci se trudijo vedno hitreje posodabljati modelsko paleto in razvijati tehnologijo, in tako so novice o njihovih produktih vedno pogostejše. Hkrati pa vsi proizvajalci delajo na enakih zadevah – varnostne, infotainment in druge tehnologije so tako rekoč enake pri vseh proizvajalcih. Modelska paleta se pri vseh znamkah vedno bolj usmerja v crossoverje, avtomobili si oblikovno postajajo vedno bolj podobni, da ne rečem enaki.
In ko ste avtomobilski novinarji nenehno bombardirani z novicami, ki so tako rekoč enake od vseh proizvajalcev, se jih sčasoma zasitite. Ves avtomobilski svet postane neka povprečna sivina, brez vznemirljive drugačnosti, posebnosti, raznolikosti. In to občutje v vas odsevajo tudi avtomobilski saloni. Salon v resnici ni nič drugačen/slabši kot preteklosti, le obiskovalci/novinarji z občutkom zasičenosti z informacijami vnašate takšno energijo in jo tudi reflektirate drug od drugega…
No, to je moj pogled 🙂

 
Ženevski trači
Ženevske novosti za slovenske ceste