Ford Fiesta
Prvič po letu 2002 so se oblikovalci odločili za horizontalno postavljene žaromete in se s tem vrnili v čas četrte generacije, ki je bila v prodaji med leti 1995 in 2002.
Ford je za novo generacijo pripravil vrsto izboljšav. Če je za zdaj pri še aktualnem modelu največ zamer letelo na armaturno ploščo s premajhnim zaslonom in prevelikim številom stikal, so največ sprememb namenili ravno potniški kabini. Ford je dodobra poprijel za delo in vizualno popolnoma spremenil zasnovo armaturne plošče. Poleg boljših materialov je zdaj močno olajšana tudi uporaba ključnih funkcij v avtomobilu. V sredini armaturne plošče je po novem nameščena 8-palčna večopravilna enota Sync 3 z zaslonom na dotik.
Nekaj besed si zasluži tudi športna različica ST . Pri športnem oddelku so vanjo vgradili nov 1,5-litrski trivaljni agregat EcoBoost, ki proizvede 147 kilovatov (200 KM) moči in 290 njutnmetrov navora.
Žal so pri Fordu onemogočili dostop do potniške kabine, zato ni bilo mogoče sesti za volan in na zadnjo klop. Škoda, ker je bil le streljaj stran predstavljena nova Ibiza in bi bilo zanimivo videti primerjavo med prostornostjo pri teh dveh konkurentih.
Seat Ibiza
Še drugi manjši mestni avtomobil, zasnovan na novi arhitekturi, bo na naše ceste zapeljal podprt z novim videzom in svežo potniško kabino. Ibiza je na razstavnem prostoru kar nekoliko zasenčila ostale novosti, med njimi tudi športno različico Leona Cupra 300.
Z drznimi linijami in prepoznavnim svetlobnim podpisom se je pridružila ostalim Seatovim modelom, a njeni aduti niso le v zunanjem videzu. Nova Ibiza je v primerjavi s prejšnjo generacijo 87 milimetrov širša, 2 milimetra krajša in milimeter nižja. Za 95 milimetrov je daljša njena medosna razdalja, kar je oblikovalcem omogočilo kar najbolje izkoristiti prostor v potniški kabini. Prtljažnik je večji za 63 litrov ter sedaj meri 355 litrov.
V armaturni plošči je bil nameščen 8-palčni zaslon na dotik, z enakim smo se igrali v prenovljenem Leonu. Po nekaj minutah upravljanja je deloval hiter, pregleden in dovolj velik. Sedel sem tudi na zadnjo klop, kjer sem zlahka pospravil kolena.
Toyota Yaris
Tretji mestni avtomobilček, ki bo v večji meri zastopan na naših cestah, je prenovljeni Yaris. Edini izmed predstavljene trojice ima v ponudbi hibridni pogon, vendar je slednji le posodobljen. A gre za temeljito prenovo, kot so dejali pri Toyoti, so za osvežitev modela porabili 90 milijonov dolarjev in izboljšali več kot 900 sestavnih delov.
Že na prvi pogled ima Yaris nove prednje in zadnje žaromete, spremembe pa so očitne tudi v potniški kabini. Morda še najpomembnejša novost je zamenjava bencinskega agregata – poslovil se je ostareli 1,33-litrski bencinski agregat, ki ga bo zamenjal atmosferski 1,5-litrski bencinski agregat. Proizvede 82 kilovatov moči in 136 njutnmetrov navora.
Tako kot pri Fiesti, bo tudi pri Yarisu na voljo športna različica. Yaris Sport bo imel vgrajen 156-kilovatni bencinski agregat,
Hyundai i30 Wagon
Hyundai je razširil družino i30 s karavansko različico. V osnovi je i30 Wagon enak kombilimuzini, vendar z dodatkom zadnjih centimetrov, ki prinesejo kar nekaj litrov prtljažne prostornine.
Kot sem že zapisal na nedavni slovenski predstavitvi modela, je i30 najpomembnejši model znamke, napoveduje lepotni preporod in je prodajno najuspešnejši model znamke v Evropi. Z njim želijo do leta 2018 doseči pomemben mejnik – prodati milijon primerkov i30. Pred tretjo generacijo je tako pomembna naloga, zato so Korejci v enačbo dodali še karavansko različico.
Kljub dodatnim centimetrom gre praktično za dvojčka kombilimuzine, saj imata enako medosno razdaljo (2.650 milimetrov) in širino (1.795 milimetrov), vendar se karavan pohvali s 602-litrskim prtljažnim prostorom, ki se lahko razširi na 1.650 litrov. Slednji je na prvi pogled deloval res velik, pripravljen za prepričljiv nastop pred družinami, kolesarji, surferji in ostalimi ljubitelji velikih prtljažnikov.
Opel Crossland X
Opel je v Ženevo pripeljal celo armado novih modelov, ki pa so k sreči dovolj izstopali, da so vsaj nekoliko umirili pogovore o njihovi prihodnosti po prevzemu s strani skupine PSA.
Oplov Crossland X ima podobne dimezije kot Mokka X, vendar zaradi odsotnosti štirikolesnega pogona predstavlja neposredno konkurenco Evropskemu avtu leta 2017, Peugeotu 3008, in prenovljenemu Renaultu Capturj. Urbani križanec stavi na izboljšano uporabnost, zato postreže z zadostnim prostorom na zadnji klopi in razmeroma velikim prtljažnim prostorom. Sedenje ni tako visoko, kot bi morda pričakovali, a še vedno opazno višje kot pri Astri.
Škoda Rapid
Na Škodinem razstavnem prostoru sta bili zvezdi zagotovo Octavia in Kodiak. A kljub temu ni bilo ob prenovljenemu Rapidu nič manj radovednežev. Dvojni prednji žarometi iz Octavie niso našli svojega mesta na Rapidu, zato je bil v družbi večjih bratov kar nekoliko zadržan.
Če pustimo videz ob strani, je Rapid s prenovo pridobil nov litrski trivaljni bencinski agregat TSI. Prostorninsko manjši agregat bo na voljo v dveh različno močnih izvedenkah s 70 oziroma 81 kilovati. Šibkejši bo do stotice potreboval enajst sekund, vendar bo v zameno porabil le 4,4 litre goriva na sto kilometrov, močnejši pa znosnih 9,8 sekund, a bo po tovarniških podatkih kljub temu porabil le 4,5 litre goriva na sto kilometrov.
Rapid in Rapid Spaceback ostajata družinam prijazna modela, zdaj obogatena z novo tehnologijo in lepšo potniško kabino.
Volvo XC60
Volvo ima v Ženevi poseben status. Njihov razstavni prostor v lesu in naravnih materialih je res prijeten, zato ni presenečenje, da se je tukaj gnetlo precej obiskovalcev. Nekaj k temu pripomore tudi dejstvo, da so imeli najboljšo kavo in novo generacijo XC60.
Švedski metal zopet navdušuje s svojim videzom, ki združuje oblikovalske elemente ostalih modelov. Sprednji del je podoben ostalim družinskim članom, medtem, ko so si zadnje luči sposodili pri modelu V90. V grobem pa je bila pogosta opazka obiskovalcev ta, da gre na prvi pogled zgolj za pomanjšani XC90.
Elegantna potniška kabina je le pika na i, ki bo zelo verjetno pomagala, da Volvo ohrani naslov najbolje prodajanega premijskega športnega terenca v Evropi. Tako kot večji brat je tudi XC60 podprt z vsemi varnostnimi sistemi. Med njimi prednjačita novi tehnologiji Steer Assist in Oncoming Lane Mitigration, ki samodejno spremenita smer ter ublažita posledice pri čelnem trku.
Opel Insignia Sports Tourer in Grand Tourer
Ena izmed lepših predstavnikov salona je bila nova generacija Insignie. Sports Tourer in Grand Tourer sta očarala mimoidoče z dolgimi, elegantnimi linijami in ogromno masko hladilnika.
Nova arhitektura vozila in 92 milimetrov daljša medosna razdalja poskrbita za dodaten prostor na zadnji klopi. Tam je počutje res kraljevsko, nekoliko pa so k temu pripomogli tudi izbrani materiali. Digitalni zaslon je zanimiv dodatek, ki po mojem mnenju še izboljša dojemanje Insignie kot paradnega konja znamke.
Karavanski Sports Tourer ponuja 520 litrov prtljažnega prostora, kar je za 30 litrov več kot pri limuzini. S pomočjo zadnje klopi, ki se deli v razmerju 40:20:40, se odpre 1.638 litrov velik prtljažni prostor (108 litrov več kot pri starem modelu). Naj povem zelo nazorno, v prtljažnik sem na željo snemalca zaprl novinarja, zraven njega pa je bil v prtljažniku še večji kovček.
Volkswagen Arteon
Volkswagen je po dolgem času presenetil in pripravil atraktiven avtomobil. Arteon je prestižna različica Passata in model, ki zamenjuje nekdanji CC. Po dolgem času sem na Volkswagnovem razstavnem prostoru videl nekaj čustev inavtomobil, ki mi je bil všeč na prvi pogled. Skoraj pet metrov dolga limuzina z nabito ramensko linijo, dolgo kupejevsko streho in atraktivnimi prednjimi žarometi opozarja nase že od daleč, verjetno je bila tudi zato okoli Arteona nenehno zbrana pisana druščina fotografov in novinarjev.
Potniška kabina močno spominja na tisto iz Passata, pri Volkswagnu pa so Arteonu namenili najnovejši nabor tehnologij. Med njimi se je znašel tudi novi aktivni informacijski zaslon, ki smo ga lahko videli že v Golfu in bo na voljo v velikostih od 6,5 do 9,2 palcev.
Nissan Qashqai
Že nekaj časa so po spletu krožile novice o razkritju prenovljenega Qashqaija, a uradne potrditve vse do začetka salona ni bilo. Nissan je premierno odgrnil tančico skrivnosti s svojega prodajno najpomembnejšega modela, ki se lahko pohvali še z delno avtonomno tehnologijo.
S pomočjo sistema Pro Pilot je Qashqai zdaj zmožen na avtocesti samodejno zavijati, pospeševati in zavirati. Številne izboljšave pod kožo so le pika na i spremenjenemu zunanjemu videzu. Na prvi pogled deluje Qashqai bolj odraslo in zaokroženo, kljub temu, da oblika sledi predhodniku.
V mojih očeh je največ pridobil ravno v potniški kabini, kjer so izboljšali materiale ter spremenili videz armaturne plošče. Novi multifunkcijski volan je lepši in zaokroži videz notranjosti.
Suzuki Swift
Suzuki se zaveda pomembnosti evropskega trga, zato so novo generacijo Swifta preizkušali več kot leto dni na različnih evropskih cestah in preverili več kot 90 različnih nastavitev vzmetenja. 3.840 milimetrov dolga nova generacija Swifta ima 2.450 dolgo medosno razdaljo, kar pomeni, da je novinec 10 milimetrov krajši od svojega predhodnika.
Kljub manjšim dimenzijam prtljažni prostor meri 254 litrov, kar je za 25 odstotkov oziroma 54 litrov več kot pri predhodniku. Inženirji so izboljšali še prostornost potniške kabine – za 23 milimetrov so povečali prostor v višino in za 10 milimetrov razmaknili voznikov in sovoznikov sedež.
Novost je 1,0-litrski bencinski agregat Boosterjet z 82 kilovati moči in 170 njutnmetri navora, ki bo predvidoma najbolj zanimiva izbira za slovenske kupce.
Avtomobilizem.com (Foto: Gašper Pirman, Urška Radolovič)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen