Testi

Kia Optima Hybrid – Udobje po korejsko

Poraba 6,4/7,8/7,2 l/100km Največja hitrost 192 km/h Cena 32.990 eur
Plusi
  • Zunanji izgled
  • Udobni sedeži
  • Prostorna
  • Kvalitetna vzratna kamera
  • Dobre zavore
  • Hitra povezava z mobilnim telefonom
  • 7 letna garancija na baterijo
Minusi
  • Avtomatski menjalnik
  • Nizka streha
  • Plastične tipke
  • Pri dinamični vožnji ni tako suverena
  • Motor ne daje občutka, da ga poganja 140 kW

Kia je z Optimo začrtala pot svojim hibridnim vozilom.

Potrebno je priznati, da je Optima videti čudovito. Spomnim se jo že iz slovenske predstavitve, kjer se mi je zasidrala v spomin. Zašiljene sprednje luči narekujejo stransko linijo, ki poskrbi za videz elegance in prefinjenosti. Zaradi nizko postavljene strehe ima celo športni pridih. Očarala ni le mene, ampak tudi vse mimoidoče, ki so v en glas zatrjevali, da je lepotica brez primere.

Tako lagodno v avtomobilu nisem sedel že dolgo časa. Voznikov sedež je udoben, prostora za noge je ogromno.  Z množico nastavitev sem si ga brez težav prilagodil po mojih željah. Ob mrzlih zimskih jutrih me je, tako kot volanski obroč, tudi pogrel. Ob vsem tem udobju sem se kaj hitro počutil kot na domačem kavču. Po končani vožnji sem bil vedno spočit in pripravljen na fotografski dan.

Pri Kii so očitno računali, da bo povprečna velikost voznika manjša od 180 centimetrov. Ob najnižji nastavitvi sedeža sem se s svojimi 183 centimetri z glavo skoraj dotikal strehe. Očitno so vgradili električno pomično panoramsko streho z razlogom, da lahko višji vozniki vtaknejo glavo skoznjo in normalno nadaljujejo z vožnjo. Z usnjenimi in kromiranimi dodatki deluje armaturna plošča lično in zelo prestižno. Vtis pokvarijo le preveč plastične tipke in obvolanske ročice, toda sedaj sem že nekoliko pikolovski.

Edine razlike, ki ločijo hibridno od običajne verzije, so manjši prtljažnik, platišča, oznaka na zadku ter spremenjeni prikazovalniki za hitrost. Platišča so malce neposrečenega dizajna, a uspešno služijo svojemu namenu – zmanjševanju zračnega upora. Prikazovalnik hitrosti je v ”eko” zeleni barvi, na potovalnem računalniku pa lahko spremljamo vse, kar se dogaja z vozilom. Posebnost hibridnega modela Optime je, da lahko z eko vožnjo pridobivamo eko lističe. Bolj naravi prijazno voziš, več listov si zaslužiš. Sam sem z Optimo zbral kar 19 lističev in sem se počutil kar ponosno. Vsekakor pa je to bolj marketinški trik, ki rad prevečkrat odvrne pozornost s ceste.

Optima je prvi hibridni avto, ki sem ga vozil. O hibridni tehnologiji vem kar nekaj, a obenem sem bil poln pričakovanj, kako se obnese v praksi tehnologija prihodnosti. Z mišljenjem, da se bom vozil večinoma na elektriko vse tja do 100 km/h, kot to reklamirajo pri Kii, hkrati pa imel porabo 3 litre na stotico, sem kar hitro opravil. Kruta resnica je, da sem se bolj malo vozil na električni pogon. Veliko več je bil v uporabi bencinski motor, ki pa za hranjenje 160 “konjev” porabi kar nekaj bencina. Po nekaj dneh sem se že navadil na ”eko” vožnjo in se tudi kmalu seznanil z muhami, ki mi jih je postregel pogonski sklop Optime.

Daleč največja kritika leti na avtomatski menjalnik, ki se obnese zelo podpovrečno. Ob normalni in umirjeni vožnji nanj nimam večjih pripomb. A ob hitrejšem pospeševanju ali hitrejši vožnji se zelo težko odloči  katera prestava je najprimernejša. Nemalokrat se mi je zgodilo, da mi je ob prehitevanju vozila kar naenkrat prestavil v prestavo višje/nižje, s tem pa popolnoma spremenil moč motorja. Tako mi je nekajkrat onemogočil lepo in varno prehitevanje. Pripetljaj, primeren za adrenalinske odvisneže, za normalne ljudi pa sila neprimeren. Dejstvo je, da je avtomatski menjalnik rak rana Optime. Z boljšim avtomatskim menjalnikom bi bila vožnja prijetnejša in predvsem brez skrbi. Pozitivno bi vplival tudi na porabo, ki je po mojem mnenju višja ravno zaradi njega. Brezskrbno ni niti hitrejše pospeševanje z mesta, kajti zelo rad je prestavil kar sredi pospeševanja in odvzel moč, ki je potreba za hitro speljevanje. Lahko pa je odšel v popolnoma drugo skrajnost, ko nikakor ni prestavil in je motor zaradi previsokih obratov že začel izgubljati moč.

Pri Kii obljubljajo vožnjo na električni pogon tudi do 100 km/h v idealnih pogojih. Teh idealnih pogojev mi ni uspelo izpolniti, razen pri vožnji navzdol po Vrhniškem klancu ob minimalnem pritisku na stopalko plina. Tudi pri konstanti vožnji po ravnem pri 50 km/h moraš biti sila previden in zelo počasi dodajati plin, da se lahko voziš na električni pogon. S tem tudi poraba ni bila tako nizka, kot sem pričakoval. Ob zelo pazljivi vožnji, kjer sem speljeval kot polž in sem najbolj spominjal na Gospoda 65, mi je uspelo porabo obdržati na okoli 6.8 l/100 km. Po začetnem razočaranju nad visoko porabo sem se po nekaj dnevih zdramil in ugotovil, da poraba za 190 “konjskega” bencinarja navsezadnje sploh ni tako velika, a ostaja grenak priokus, saj vem, da bi ob boljšem menjalniku lahko bila še nižja.

Kia je naredila hibridno Optimo zgolj zaradi povečanja imidža znamke. Z zunanjim izgledom so zadeli v polno, a hibridni pogon še kaže porodne težave. Že samo z boljšim samodejnim menjalnikom bi bila hibridna Optima veliko bolj zanimiva za nakup. V takšnih pogojih pa bi osebno še vedno raje izbral dizelski agregat z ročnim menjalnikom, ki sicer ni tako močan, a je bolj zanesljiv in  bolj varčen. Oblikovna smer in hibridna motorna paleta, ki jo je začrtala Kia z Optimo, pa je pozitiven znak za prihodnost.

Več na uradni strani Kia Slovenija

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    1
  • Notranjost
    1
  • Opremljenost
    1
  • Vozne lastnosti
    1
  • Gospodarnost
    1
  • Zmogljivost
    1
  • Sklep
    1

Tehnični podatki vozila

baterije Litij-polimerne 5,3Ah
cena testnega vozila (€) 32.990
dolžina × širina × višina (mm) 4.845/1.830/1.455
dovoljena masa vozila (kg) 2.050
emisija CO2 (g/km) 125
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 7/7/7
gibna prostornina (cm3) 1.999
kompresija (1:) 12,5
masa praznega vozila (kg) 1.587
medosna razdalja (mm) 2.795
menjalnik/pogon 6-stopenjsi avtomatski/spredaj
največja hitrost (km/h) 192
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 140kw pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 245 pri 5.000
napake med testom Brez napak
obračalni krog (m) 10,9
osnovna cena vozila (€) 32.990
pnevmatike 215/55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,4/7,8/7,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,3/5,4/5,7
pospešek 0-100 km/h (s) 9,4
prostornina posode za gorivo (l) 65
prostornina prtljažnika (l) 381
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja Bencinski+elektromotor
vrtina × gib (mm) 81x97
zavore spredaj/zadaj Kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

11 komentarjev za "Kia Optima Hybrid – Udobje po korejsko"


J.McLane
11 leta 2 meseci nazaj

Ford in Toyota si delita kar nekaj patentov glede planetnega menjalnika in dveh el. motorjev, zato verjetno od ostalih proizvajalcev ne vidimo tako uglajenega in učinkovitega pogona. Se pa veljavnost teh patentov počasi izteka, če se ne motim 2015, mogoče bomo potem videli kaj več kopiranja?

toMmy
11 leta 2 meseci nazaj

Malo narobe sem izrazil svoje razmišljanje. Toyota kot svojevrsten pionir “ljudskih” hibridov je za ta preboj na trg verjetno porabila ogromne vsote denarja. Ostalim ne bo treba namenjat toliko truda za prepričevanje kupcev, da kupijo njihove hibride, ker bo ta koncept že zelo uveljavljen, prav tako lahko idejno (ali pa še kako drugače 🙂 ) kopirajo Toyoto.

11 leta 2 meseci nazaj

Kljub temu pa je Toyotinemu Priusu uspel večji preboj v letu 2012, saj je bil v prvem četrtletju lanskega leta celo med tremi najbolj prodajanimi modeli na svetu (posledica japonskih vladnih spodbud in povečane prodaje na domačem trgu): http://www.bloomberg.com/news/2012-05-29/toyota-prius-escapes-niche-to-surge-into-global-top-three.html . S tem pa najverjetneje dokončno izgubil predznak nišnega modela (kljub temu, da je koncem leta pristal na lestvici precej nižje).

J.McLane
11 leta 2 meseci nazaj

Trg hibridov je v Evropi mogoče res majhen, v Ameriki kjer je bencin cenejši od dizla pa niti ne. Lani so v Ameriki prodali 434.498 hibridov in zgolj 125.522 “čistih dizlov”, res pa je da je to zgolj 4% vseh prodanih avtov tam. Preskok ne bo enostaven ker bo zelo dolgo trajal. Bomo videli kaj bo z novo Jetto Hybrid, naj bi imela po evropskem ciklu porabo 4,1, oz. nekaj čez 5 v praksi.

toMmy
11 leta 2 meseci nazaj

@J.McLane: Toyota se najbolj ubada s hibridi, ampak če tako gledaš, itak ni tako velikega trga in se verjetno drugim bolj “splača” preskočit ta korak in it direktno na elektriko oz. karkoli že pride.

 
Audi A6 Allroad 3.0 TDI – Za vse ceste
Dacia Sandero Laureate 0.9 TCe 90 – Govorice