Testi

Peugeot 208 1.6 e-HDi 92 Allure – Plenilec ženskih pogledov

Poraba 5.6 l/100km Največja hitrost 185 km/h Cena 17.690 eur
Plusi
  • Start&stop sistem
  • Poskočen v mestih
  • Seksi izgled
  • Majhen volan
Minusi
  • Visoka cena testnega vozila
  • Slab položaj za volanom
  • Zapletena multimedijska enota
  • Premehka bočna opora na sedežih
  • Majhen volan
  • Manjši voznik težko vidi na merilnike

Peugeot uspešno nadaljujejo tradicijo z izdelavo svojih malčkov. Po malce manj prodajno uspešni generaciji 207 so zopet stopili korak naprej z 208. Mere so zmanjšali pod štiri metre, mu odvzeli skoraj 100 kilogramov in ga še bolj približali ženski populaciji.


Seksi malček

”O kako je lep!” se je največkrat slišalo iz ust deklet, ki so bile vse po vrsti zelo navdušene nad njegovo seksi zunanjostjo. Tudi sam se deloma strinjam, kajti dvestoosmica je videti privlačno. Z atraktivnimi sprednjimi lučmi in kratkim zaobljenim motornim pokrovom deluje zelo nabito. Z odrezanim zadkom me sicer nekoliko spominja na korejske modele. A kljub temu kot celota izpade zelo lepo in predvsem moderno.

Privlačna notranjost

Zame je izgled in kvaliteta notranjosti zelo pomemben faktor pri končni oceni samega avtomobila. Ker voznik večino časa preživi znotraj vozila, je pomembno, da se tam počuti prijetno. Slednjega pa ne morem trditi zase. V dvestoosmici se enostavno nisem udomačil. Ne bentim nad kvaliteto materialov in pomanjkanjem odlagalnih površin, ampak nad položajem za volanom, premehki bočni opori sedežev, majhnim volanskim obročem in zapletenim ekranom na dotik.

Ob prvem stiku sem bil nad notranjosto navdušen, kajti kvaliteta materialov je na visokem nivoju, odlagalne površine so postavljene logično in navsezadnje je celoten vtis notranjosti razgiban in moderen. Zatakne pa sem med samo vožnjo, saj si nikakor nisem uspel nastaviti položaja za volanom na način, ki bi zadovoljil moje želje in potrebe. Poleg vsega je voznikov sedež zelo ozek, zato sem deloma sedel kar na bočni opori, namesto da bi me ta zadrževala na sedežu (da ne bo pomote – imam 75 kilogramov in do sedaj nisem imel podobnih problemov v nobenem avtomobilu).

Zdi se, da je dvestoosmica v prvem planu narejena za žensko populacijo in je s tem v mislih prilagojena tudi velikost volanskega obroča. Na začetku je potrebno kar nekaj privajanja na njegovo majhnost in mehkobo. Vendar je po drugi strani zaradi tega vožnja skozi mestne ulice hitra in aktivna.

Peugeot je v dvestoosmici prvič ponudil multimedijsko enoto, ki se jo upravlja z dotikom. Upravljanje z njo ni najbolj preprosto in je obenem med vožnjo lahko celo nevarno. Meniji so postavljeni nespretno in zame brez smiselne povezave. Tudi dotik mora biti dovolj močan, da ga zaslon prepozna. Velik plus pa štejem navigacijski napravi- natančno me je pripeljala v vsako, tudi najmanjšo ulico v Sloveniji.

Odličen start&stop sistem

Nikoli nisem bil velik pristaš vgrajevanja dizelskega motorja v mestne malčke. Že tako ali tako majhen avto z manjšim bencinskim motorjem ne porabi veliko. Višja začetna cena pa sproži še večji dvom v racionalnost nakupa. A tokrat sem sam sebi kar malce zaprl usta. Dizelski motor je zelo tih in uglajen, s svojimi lastnostmi pa je pisan na kožo mestnim središčem. Je poskočen in hkrati tudi varčen. Na žalost je zgodba drugačna na avtocesti, saj mu tam očitno zmanjka moči. Poleg vsega je menjalnik s svojim prestavnim razmerjem bolj prilagojen hitrim pospeševanjem kot vožnji po avtocesti. In ravno temu dajem največji minus.

Največji plus pa je brez dvoma vrhunski start&stop sistem, ki deluje brez najmanjše napake. Poleg tega je njegovo delovanje zelo tiho in uglajeno.  Dvestoosmico je vžgal skoraj neslišno in brez večjih tresljajev.

Več o Peugeotu 208 na uradni strani.

Test bencinske različice Peugeot 208 1.2 VTi 82 Urban Soul.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Drugo mnenje – Urška Radolović:

Zame med obema modeloma pravzaprav ni dileme, ne toliko zaradi opremljenosti enega ali drugega, kot predvsem zaradi vozne izkušnje, kjer se je dizelska različica izkazala kot neprimerno bolj prijazna in uporabno zmogljiva tako v mestni kot tudi v relacijski vožnji. Z njo sem se, podobno kot Gašper, odpeljala brez težav in zadreg tudi na daljšo pot in sem bila zelo zadovoljna tako z zmogljivostmi kot tudi počutjem v vožnji.

Sama nisem imela težav z nameščanjem položaja za volanom, vozilo se mi je zdelo precej udobno, pa tudi hrup v notranjosti ni bil pretirano moteč. Morda je k splošnemu zadovoljstvu nekoliko pripomoglo tudi dejstvo, da sem dizelsko gnano vozilo prevzela za bencinsko različico, še najbolj pa bo držalo to, da so moje vsakodnevne poti enostavno bolj pisane na kožo dizelskemu agregatu.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    5-stopenjski menjalnik ima kratka razmerja prestav, s čimer je vožnja po mestnih središčih poskočna, a na avtocestah prehitro postane glasna.
    8
  • Notranjost
    Moderna in razgibana notranjost je zanimiva. Težko je najti udoben položaj za volanom, tudi sedeži bi lahko imeli nekaj več bočnega oprijema. Kolikor ste ljubitelj "klavirske" plastike, vam bo Peugeot 208 zagotovo všeč, saj jo je na pretek.
    8
  • Opremljenost
    Srednje opremljen, a vendar za povprečnega voznika povsem dovolj dodatne opreme. Tudi kupci se bodo največkrat odločili za podobno stopnjo opreme.
    8
  • Vozne lastnosti
    Podvozje je nastavljeno na zelo mehko in udobno vožnjo ter ni najbolj primerno za hitro in dinamično vožnjo.
    7
  • Gospodarnost
    Nizka poraba ne upraviči visoke nakupne cene, ki krepko presega ceno osnovnega modela.
    7
  • Zmogljivost
    Na papirju je konjev dovolj, a se v praksi avtu pozna podhranjenost. Dovolj dober za mestne ulice, za avtoceste pa mu zmanjka zagona.
    7
  • Sklep
    Moderna notranjost in privlačen zunanji izgled sta njegova glavna aduta. Zdi se, kot da so pri Peugeotu dali še večji poudarek temu, da so dvestoosmico prilagodili ženskemu spolu. Moški vsekakor čakamo na GTi verzijo.
    7.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 17.690
dolžina × širina × višina (mm) 3.962 × 1.739 × 1.460
dovoljena masa vozila (kg) 1.625
emisija CO2 (g/km) 98
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/ 12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.560
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.080
medosna razdalja (mm) 2.538
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 185
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 68 (92) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 230 pri 1.750
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 11,2
osnovna cena vozila (€) 16.490
pnevmatike 185 / 65 R15
poraba goriva na testu (l/100 km) 5.6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,3/3,5/3,8
pospešek 0-100 km/h (s) 10,9
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 285
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 75,0 x 88,3
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Peugeot 208 1.6 e-HDi 92 Allure – Plenilec ženskih pogledov"


10 leta 11 meseci nazaj

Vzeti si je treba malo več časa za namestitev položaja za volanom – ko se enkrat “vgnezdiš”, vidiš vse merilnike 😉 takšna je bila vsaj moja izkušnja.

mrtwelvetrees
10 leta 11 meseci nazaj

v vseh testih na netu piše, da so ga polomili s tem volanskim obročem, da je v napoto ko gledaš na merilnike….

10 leta 11 meseci nazaj

A lahko razložite, zakaj je majhen volan zapisan pod plus IN minus?

 
Peugeot 208 1.2 VTi 82 Urban Soul – Črni maček
Mini John Cooper Works GP – Kiborg