Kaj pravzaprav predstavlja Kodo?
Ko je Laurens van den Acker zapustil podjetje in s seboj odnesel kontroverzni oblikovalski jezik Nagare, je njegov naslednik Ikuo Maeda želel znamkin umirjen oblikovalski pristop zamenjati z bolj provokativnim. Nagare se je osredotočil na tok vetra in vode v naravi, Maeda-san pa se je raje odločil, da bo novi videz poosebljal energijo živali tik pred odskokom. In rodil se je nov oblikovalski jezik Kodo, duša gibanja.
V svojem jedru predstavlja Kodo upodobitev potencialne energije v stacionarnih oblikah, inspiracijo pa je novi vodja oblikovanja našel v starodavni borilni veščini Kendo. Mazda opisuje Kodo v treh besedah: hitrost, napetost in privlačnost. Z njim želijo obuditi življenje v obliki vozila, prenesti srce in dušo v hladen kovinski stroj. Videz smo lahko prvič videli na konceptu Shinari v Parizu leta 2010, v praksi pa je premierno krasil nov model CX-5. Od takrat je Kodo eden izmed glavnih elementov vseh Mazdinih vozil, s prenovo pa so pri Mazdi poskrbeli za njegovo smiselno nadgradnjo.
Po mojem okusu
Mazdina CX-5 je po odhodu modela CX-7 postala največji športni terenec v družini. A se glava družine velikostno ne uvršča med največje športne terence v ponudbi, ravno nasprotno, z merami zunanjosti je nekje v zlati sredini. Tudi na prvi pogled deluje izredno kompaktno in zapeljivo, z razumnimi dimenzijami pa je omrežila tudi mene. Nikoli nisem bil najbolj navdušen nad športnimi terenci v mestu, še manj nad ogromnimi primerki, ki so se razpasli po natrpanih urbanih mestnih središčih.
Moram priznati, da me je Mazda CX-5 s svojimi merami nekako zadovoljila. Ni prevelika, ni premajhna, še vedno dovolj agilna in prostorna, navsezadnje pa je s prenovljenim videzom naravnost čudovita. V srebrni barvi še bolj izstopijo izrazite karoserijske linije, med fotografiranjem pa sem bil presenečen nad črnim smrčkom, ki je s pomočjo prednjih in zadnjih žarometov rezal globoke izklesane boke.
Ne gre za marketinški trik
Skyactiv ni le marketinški trik z zanimivim imenom, temveč širok spekter tehnologij, ki se združujejo in med seboj povezujejo vse elemente avta v kar najbolj zabaven in zmogljiv ter obenem tudi varčen paket avta. Skyactiv je bistvo Mazde CX-5, v primeru testnega vozila pa povezuje dizelski agregat Skyactiv-D, ročni 6-stopenjski menjalnik Skyactiv-MT, uravnoteženo podvozje Skyactiv-Chassis in karoserijo Skyactiv-Body z oblikovalskim jezikom Kodo.
V praksi to pomeni zelo uravnotežen avtomobil, ki navduši s prepričljivimi voznimi lastnostmi in je obenem dovolj udoben, da ne trpi hrbtenica. Zaradi višje postavljenega podvozja je sposoben premagati marsikatero oviro, le zaradi pomanjkanja štirikolesnega pogona od njega ne pričakujte preveč. Zlahka bo premagal kak makedamski klanec, pod kolesa se lahko prikrade tudi kakšna večja luknja, a vam bo zaradi svoje ”mestne” narave CX-5 hitro dal vedeti, kdaj je preveč.
Posebnež le na papirju
Mazdin dizelski agregat CD150 je na papirju pravi posebnež: 2,2-litrski dizelski agregat z dvojnim turbinskim polnilnikom proizvede 110 kilovatov pri 4.500 vrtljajih in postreže s 380 njutnmetri navora, ki je na voljo pri 1.800 – 2.600 vrtljajih na minuto. Do zdaj vse običajno, toda največja prednost in prepoznavna lastnost motorja je njegovo edinstveno kompresijsko razmerje 14,0:1. Slednje velja za najnižje kompresijsko razmerje pri dizelsko gnanih osebnih vozilih. Ne vem, ali je motor tako prepričljiv zaradi edinstvenega kompresijskega razmerja, vem pa, da je tokrat Mazda zadela žebljiček na glavico. Razen glasnosti ob mrzlem zagonu mu ne morem očitati ničesar; je poskočen in, kar je seveda najbolj pomembno, izredno varčen.
Navsezadnje gre za prenovo
Pri Mazdi CX-5 je med poglavitnimi novostmi najbolj izrazita nova tridimenzionalna maska in novi sprednji žarometi LED, ki jih dopolnijo spremenjena oblika meglenk, manjša vzvratna ogledala in manjša antena.
Na zadku so prav tako spremenjeni žarometi, ki poleg LED tehnologije predstavljajo jasno identiteto tega športnega terenca. Nekaj malenkosti je novih še v potniški kabini, a slednja ostaja kraljica prostornosti. Spredaj bosta uživala voznik in sovoznik, še bolj pa tisti zadaj, kar me je pozitivno presenetilo.
S 503 litri prostornine je prtljažnih eden izmed največjih v segmentu, kjer s 589 litri kraljuje Honda CRV, Audi Q5 pa ji sledi s 540 litri. Ob podrti zadnji klopi se odpre masivna luknja s 1.620 litri prostornine.
Izpostaviti velja še za 25 % boljšo izoliranost potniške kabine, pri prenovi pa so se očitno odločili, da naj bodo večje novosti skrite očem, a naj kljub temu bistveno pripomorejo k boljšemu počutju potnikov.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Zapeljivka z nabitimi boki"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Meni zelo lepa, ne vem katera plastika je nekvalitetna?
Emisijski razred je verjetno Euro VI in ne IV?
kako brez turbine? Ta motor še kako ima turbino
Seveda jo ima, ne vem pa kaj se je zgodilo v rezultatu, v testu je namreč to tudi zapisano. No ja, hvala, sem popravil.