Dr. Ulrich Hackenberg, nekdanji vodja oddelka za raziskave in razvoj pri Audiju ter član upravnega odbora pri skupini Volkswagen, je pred dvema letoma razkril, da Audi razvija posebno vzmetenje, ki lahko regenerira energijo iz delovanja blažilnikov. Tehnologija je danes še vedno v fazi prototipa in se imenuje eROT. Deluje s pomočjo elektromehanskih rotacijskih blažilnikov, ki zamenjujejo običajne hidravlične blažilnike.
Kot prikazuje fotografija, je enota neposredno povezana s kolesom in se premika skupaj s kolesom gor in dol. To gibanje se v enoti pretvori v vrtenje, ki je osnova za pridobivanje električne energije preko generatorja.
”Vsaka luknja, vsaka grbina in vsak zavoj sprožijo kinetično energijo v vozilu. Današnji blažilniki absorbirajo to energijo, ki se potem izgublja v obliki toplote. Mi smo to energijo uporabili,” je dejal Stefan Knirsch, novi vodja oddelka za raziskave in razvoj.
Bolj kot je cesta luknjasta, več elektrike lahko proizvede. Pri Audiju pravijo, da lahko sistem na slabi cesti proizvede tudi do 612 vatov energije. Vsa ustvarjena električna energija se shranjuje v baterije, ki dajejo moč hibridnim električnim motorjem ali pa se preprosto porabi za poganjanje osnovnih električnih pripomočkov v avtomobilu. S tem sistemom se razbremeni motor na notranje zgorevanje ter posledično izboljša povprečna poraba goriva.
Bistvena prednost je, da lahko sistem deluje tudi v obratni smeri in pripomore k večji prilagodljivosti vzmetenja na cestne nepravilnosti. Slednje prinaša nov sistem bistveno bolj obvladljivega nastavljivega vzmetenja z velikim potencialom za uporabo v prihodnjih generacijah vozil. Poleg tega je takšen blažilnik bistveno manjši in ne zavzame veliko prostora. Posledično lahko proizvajalci vozil na račun manjših dimenzij povečajo shranjevalni prostor avtomobila.
Audi še ni razkril, kdaj naj bi v praksi prvič predstavili omejeno rešitev, a bi ob pospešenem prihodu električnih vozil takšna tehnologija lahko hitro prešla tudi na ceste.
Avtomobilizem.com (Vir: Motor Authority. Foto: Audi.)
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Audijevo vzmetenje prihodnosti izkorišča slabe ceste in udarne jame"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Idealno za balkan 🙂
Idealno za balkan 🙂
eeee, ja… čita se lepo in slši se prečudovito…. v bistvu, po Citroenovem Advanced Comort amortizerju, ena redkih in zanimivih novic o možnem razvoju dandanes vse bolj neudobno trdega avtomobilskega vzmetenja, gnanega predvsem z novinarskim blebetanjem o ‘superiorni legi in vodljivosti’ in to v glavnem prav pri hvaljenju zgoraj omenjenega Audija in preostanka glorificiraega ‘ubermensh tria’ kot, da so avtomobili izključno namenjeni polaganju ovinkov na Nordschleifu in ne temu, da se z njimi peljemo na izlet, vozimo v službo, trgovino ali otroke v šolo/vrtec….
še posebej razveseljivo je dejstvo, da je omenjeno vzmetenje zaradi horizontalne postavitve prostorsko manj potratno od velebnega multilinka, da je učinkovitejše pri dušenju iznihavanja in da celo proizvaja energijo!
vedar… zgodbica ima par manjših PR pomankljivosti…. prva je, da je, kadar se pogovarjamo o ENERGIJI, poleg podatka o moči (Wattih), nujno potreben tudi podatek o ČASU, saj je energija enaka uporabljeni moči v določenem časovnem obdobju…. ustaljeno je uporabljanje ure…. recimo, ‘porabljena je bila 1 kilo-watna-URA energije’! razumljiv, predvsem pa uporaben podatek bi tudi bil, če bi recimo zapisali, da avto opremljen s temi amortizerji na stotih kilometrih razdrapane ceste lahko proizvede do 612 Wh energije… pisati ‘612 vatov energije’ pa je huda neumnost, saj so vati enota za moč! 😉
na nekem drugem portalu sem prebral, da na dobri (čitaj: novi/gladki) cesti, sistem pridela le pišive 3 (z besedo; TRI) vate ‘energije’ (torej- praktično nič), v povprečju pa med 100 in 150W ‘energije’, kar naj bi v povprečju rezultiralo s približno 3g CO2 manj na prevožen kilometer… tudi, če zanemarimo ravnokar razdelano ‘osnovnošolsko’ poglavje o energiji in njenih enotah in se osredotočimo na edini uporabni podatek tega PR sporočila (-3 grame oljikovega dioksida na prevožen kilometer) nam to spet ne pove kaj dosti…. saj ni podatka o tem koliko gramov CO2-ja VEČ ‘pridela’ tak avto zaradi dodatne mase, ki jo mora v obliki novih amortizerjev, alternatorjev, krmilne elektronike, vodov in 48V sistema, avto vlačit naokrog… saj se tudi vsak kilogramček zelo hitro pokaže na dodatnih gramčkih izpustov ;( :(.
Najdražja cena za proizvedeno energijo bo dosežena, ko bo tak amortizer izdihnil. Če ga že razvijajo, naj ga na kakšnem pravem terenskem vozilu, da bo bolj rentabilno..ampak takega Audi nima v ponudbi..