Če so se vrednosti meritev merilnega cikla WLTP pri klasično gnanih avtomobilskih modelih že precej približale doseženim v realnih pogojih, pa je bilo to v preteklosti povsem drugače pri baterijsko-električnih modelih. Uradne vrednosti so se precej razlikovale od tistih, ki jih je voznik lahko dosegel na cestah. Na letošnjem EcoBest testu smo ugotovili, da postaja WLTP – v primerjavi z lanskimi meritvami – tudi na tem področju nekoliko bolj realističen. Leapmotor T03 je bil pri tem daleč najbolj uspešen, saj smo z njim v prometu celo prevozili več kilometrov, kot predvideva merilni cikel WLTP.
15 modelov, ki je sodelovalo na Ecobest 2025 (po abecednem vrstnem redu):
Audi A6 Sportback e-tron Performance, BYD Dolphin Surf, Citroën ë-C3, Dacia Spring, Fiat Grande Panda, Ford Puma, Hyundai Inster, Kia EV3, Leapmotor T03, MINI Aceman-e, Opel Frontera, Peugeot e-3008, Renault 5, Škoda Elroq in Tesla Model 3 LR.
Počasen napredek pri energijski učinkovitosti
Pred štirimi leti uveden ključni indeks, imenovan EcoC 2, predstavlja bistvo ideje energetske učinkovitosti električnih vozil. V tem kratkem časovnem obdobju je EcoC 2 že dosegel pomembno prepoznavnost med potrošniki in v industriji. Njegova vrednost predstavlja, koliko kilometrov dejanskega dosega omogoči ena kilovatna ura baterije pri določenem modelu. »Na letošnji izvedbi smo postavili nov rekord za EcoC 2, verjetno najpomembnejše merilo zdaj in v prihodnosti: energetska učinkovitost! Dacia Spring in Leapmotor T03 sta edina baterijsko-električna modela, ki lahko prevozita več kot 8 km z 1 kilovatno uro. Poleg tega imamo še eno vozilo z več kot 7 km/1 kWh – Mini Aceman E. To ni le boljši rezultat v primerjavi z lanskim letom, temveč so to trije baterijsko-električni modeli med najučinkovitejšimi v zgodovini našega tekmovanja,« je povedal Dan Vardie, predsednik izbora Autobest in poudaril pomembnost energetske učinkovitosti pri avtomobilih.
Ko bo ta dosegla vrednost 10km/kWh, se bo zgodil tisti pravi premik v učinkovitosti baterijsko-električnih modelov. Toda rezultati letošnjega EcoC 2 indeksa kažejo, da se napredek industrije na področju energetske učinkovitosti premika zelo počasi. Če želijo biti konkurenčni, morajo proizvajalci baterijsko-električnih modelov bistveno izboljšati energetsko učinkovitost – to je ključno povsod po svetu.
Najnižji EcoC 2 indeks na testu je bil 5,86 km/kWh, kar je jasen napredek v primerjavi z lanskoletnim najslabšim rezultatom (4,52 km/kWh).
Kaj se zgodi, ko se na merilniku izpiše številka 0 kilometrov?
Ecobest Challenge je eden redkih neodvisnih testov v Evropi, ki raziskuje, kaj se zgodi, ko indikator prazne baterije oz. preostali doseg doseže ničlo. Vsa vozila so bila na preizkusu namreč vožena do popolne izpraznitve baterije in dokončne zaustavitve.
Z izjemo enega modela so imeli prav vsi še nekaj rezerve, tudi ko se na merilnikih izpiše doseg 0 kilometrov. Vsa vozila so uspela prevoziti od 3-36 km dodatne razdalje; v tem kriteriju smo najbolje ocenili Kio EV3. Vsekakor pa poudarjamo, da gre za preizkus v nadzorovanih pogojih in da se rezerva baterije uporablja le v nujnih primerih oziroma da se je potrebo takšnim situacijam na daleč izogibati. Test izvajamo zato, da ga ni potrebno izvajati vam.
Audi z najmanj izgubami med polnjenjem
Druga zanimiva ugotovitev preizkusa Ecobest Challenge je energija, potrebna za popolno napolnitev avtomobilov z izpraznjenimi baterijami – indeks EcoC 3. Vsa vozila so potrebovala več energije, kot je njihova nazivna kapaciteta baterije – dodatki so znašali med 5,9 % in 21,3 %. Najboljši rezultat v tem kriteriju je dosegel Audi A6 Sportback e-tron, kjer je bilo izgub najmanj.
Do dodatne porabe oziroma izgube energije med polnjenjem prihaja zaradi več razlogov: izgube pri pretvorbi iz izmeničnega (AC) v enosmerni tok (DC), porabe energije za delovanje sistemov vozila med polnjenjem (npr. inverter, programska oprema, vtičnica), porabe energija za hlajenje baterije, zlasti pri hitrem polnjenju in visokih zunanjih temperaturah, zaradi stanja baterije in vrste polnilca pa lahko pride še do dodatnih izgub pri polnjenju.
Za izboljšanje preglednosti smo pri Autobest lani uvedli indeks EcoC 4, ključno merilo za oceno dejanske učinkovitosti baterijsko-električnih modelov. Ta meri, koliko kilometrov prevozi vozilo z 1 kilovatno uro energije,. Pri tem ne upoštevamo nazivne kapacitete baterije, temveč dejansko količino energije, ki jo polnilec dobavi za popolno napolnitev. Kajti na koncu voznik plača za porabljeno energijo – te dodatne kWh se ne upoštevajo v potovalnem računalniku. Najboljši rezultat v EcoC 4 je dosegel Leapmotor T03 s 6,89 km/dejanske kWh. Zaradi izgub pri polnjenju je Dacia Spring (zmagovalka EcoC 2) pristala na 2. mestu v EcoC 4, vendar s še vedno zelo konkurenčnim rezultatom – 6,73 km/dejanske kWh.
Natančno smo merili postopke AC in DC hitrega polnjenja z uporabo 22 kW AC postaj in 350 kW DC postaj, ki so vozilom zagotovile največjo moč polnjenja. Prav tako smo merili potreben čas za postopek polnjenja.
6 minut za 100 kilometrov
Pred dvema letoma smo zabeležili rekord s 4 minutami pri Hyundai Ioniq 6. V letu 2025 je Audi A6 Sportback e-tron za 100 km dosega potreboval 6 minut, kar je boljše od lanskega zmagovalca, Kie EV9, s 7 minutami. Vendar pa je pomembno opozoriti, da je bil lani najdaljši čas za hitro polnjenje 100 km 18 minut, letos pa 32 minut. Na ta čas najbolj vpliva največja zmogljivost polnjenja posameznega vozila – manjša kot je, daljši je čas.
Dve pomembni opombi: Pri AC polnjenju smo polnili od 0 do 100 %. Pri DC polnjenju je bilo polnjenje opravljeno med 20 % in 80 %, kar je najpogosteje priporočeni razpon.
Čas za polnjenje za novih 100 kilometrov je povprečje celotnega postopka polnjenja in ga je treba tako tudi razumeti. Hitrost polnjenja pri DC polnjenju ni linearna. Za natančne in celovite podatke v Ecobest Challenge 2025 smo sodelovali s Quattroruote in njegovim Centrom za testiranja, pri čemer so uporabili sistem Power checK Control (PKC) za analizo in certificiranje vseh baterijsko-električnih modelov. Ker je PKC v realnem času povezan z vozilom preko Bluetooth naprave OBDII, omogoča dostop do številnih parametrov dejanskega stanja baterije: napolnjenosti (SoC), zdravstvenega stanja (SoH), temperature, hitrosti vozila, vremenskih pogojev, porabljene oz. regenerirane energije, energije med polnjenjem in drugih dejavnikov.
Ključne številke, ugotovitve, razlaga in tehnično ozadje
Od 15 baterijsko-električnih modelov, testiranih na izzivu Ecobest 2025 je imel en model daljši doseg od uradno objavljenega (Leapmotor T03). Pet modelov je imelo realni doseg med 90 % in 97,3 % uradnega in sedem avtomobilov med 80 % in 89,8 %. Le dva avtomobila sta dosegla indeks EcoC 1 pod 80 %. Noben avtomobil ni padel pod 77,5 %, kar je precejšnja izboljšava glede na lanskih 73 %
EcoC 2 indeks meri, koliko kilometrov realne vožnje je mogoče opraviti z 1 kWh energije iz baterije. Dacia Spring je postavila nov rekord z 8,17 km/kWh, presegla je celo svoj rekord iz leta 2021 (8,07 km/kWh). Drugo mesto je osvojil Leapmotor T03 z 8,06 km/kWh. Leta 2025 so trije izmed 15 modelov presegli 7 km/kWh – lani nobeden. Vsi razen dveh modelov so presegli 6 km/kWh – lani le osem izmed 13. Le dva avtomobila sta bila pod 6 km/kWh – oba blizu (5,86 km/kWh) Leta 2024 jih je bilo pet od 13 pod 6 km/kWh, edenn celo samo 4,5 km/kWh.
Še rezultati testa, ki prikazuje razmerje med dejansko napolnjeno energijo in neto kapaciteto baterije – najboljši rezultat je zabeležil Audi A6 Sportback e-tron z minimalno razliko 5,9 %. Enajst od 15 avtomobilov je imelo razliko med 10 % in 20 %. Dacia Spring zaradi preproste tehnologije še višje – 21,3 %.
Pri hitrem polnjenju DC je nov polnilni rekord postavil Audi A6 Sportback e-tron, ki je za 100 kilometrov potreboval le 6 minut polnjenja. (lani Kia EV9 – 7 min). Vsi razen najmanjših baterijsko-električnih modelov so dosegli 100 kilometrov v manj kot 18 minutah. Prvič smo preverjali tudi najvišjo moč hitrega polnjenja.Trije modeli (BYD Dolphin Surf, Dacia Spring in Mini Aceman E) so presegli uradno objavljene vrednosti. BYD: 86 kW (uradno 85 kW), Dacia 33 kW (uradno 30 kW) in Mini 78 kW (uradno 70 kW). Vsi ostali niso dosegli polnilne hitrosti, ki jo uradno oglašuje proizvajalec. Nič kaj navdušeni pa nismo bili nad polnjenjem AC: 12 izmed 15 testiranih ima 11 kWh AC polnjenje, trije pa so polnili med 6,5–7,5 kWh. Najbolje se je odrezala Tesla: 1 h 31 min za 100 km dosega. Najslabši (prav tako z 11 kWh AC) potrebuje 30 minut več!
Tabela z vsemi dobljenimi rezultati vam je na voljo tukaj.
Besedilo: Gašper Pirman. Foto: Autobest.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Testirali smo 15 najnovejših električnih modelov in dobili nekaj presenetljivih rezultatov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Torej test je samo energetskega sklopa. Kaj pa uporabnost, udobje, lega na cesti in voznika, kakovost? In generalno kar noben ne povdari, kako se avto odnese na dolgi rok? Cez 8 let? Kaj mi bo avto, ki je energetsko ucinkovit, ce mi pa po 3 letih razpade in moram novih 30k€ pljunit…
Kako bi lahko kdorkoli pri povsem novih modelih govoril o tem, kakšni bodo čez osem let, razen, da pričakuje, da se z njimi ne bo zgodilo nič posebnega. In prav zagotovo ne bo noben “razpadel” čez tri leta.