Kot je znano, bodo v državah Evropske unije po letu 2026 obvezni digitalni potni listi za baterijske pakete, ki bodo v uporabi v električnih vozilih, o uvedbi podobnih zahtev pa naj bi že razmišljali tudi v Združenih državah Amerike in Indiji. Digitalni zapisi, ki bodo temeljili na tehnologiji veriženja blokov (blockchain), bodo morali vsebovati podatke o celotni dobavni verigi materialov ter uporabljenih surovinah pri izdelavi baterij in njihovem ogljičnem odtisu.
V okviru novega konzorcija združuje moči več kot 120 podjetij, med katerimi so tudi vsi večji avtomobilski proizvajalci, med njimi podjetja skupine Stellantis, Nissan, Mazda, General Motors, BMW, Honda in Ford. V okviru konzorcija MOBI (Mobility Open Blockchain Initiaive) želijo vpeljati podobne standarde, kot jih uporabljata Hitachi in Amazon Web Services, pri katerih ima vsaka baterija svoj zapis. Podobne načrte imajo tudi podjetja, združena v konzorciju Catena-X, kjer sodelujeta tudi nemški podjetji Volkswagen in Siemens.
Predstavniki Evropskega parlamenta so prepričani, da bo uvedba digitalnih potnih listov za baterije omogočila večjo učinkovitost reciklaže in ponovno uporabo redkih kovin iz izrabljenih baterij ter preprečila nelegalno izkoriščanje delovne sile pri njihovem pridobivanju. Zahtevani digitalni zapisi bodo morali vsebovati podrobne podatke o uporabljenih surovinah in njihovem izvoru, količini uporabljenih recikliranih elementov ter emisijah ogljikovega dioksida v celotnem procesu izdelave baterij.
Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: Ford.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen