Novice

Bentley bo izdelal samo ducat Mullinerjev Bacalar

Britancem še ni zmanjkalo idej za tržno zanimive edinstvene projekte. Tokrat so nam postregli s posebnim modelom, ki so ga pripravili njihovi strokovnjaki iz oddelka za predelave Mulliner.

Čeprav Mulliner Bacalar, vsaj spredaj, vleče veliko oblikovnih vzporednic s konceptnim EXP 100 GT iz lanskega leta, se ne moremo znebiti občutka, da so tehnično osnovno vzeli od aktualnega Continentala GT. Kljub tehnični osnovi pa je Bacalar prvi Bentley po letu 1930, ki je odprt dvosedežnik.

Korenite spremembe so na zadku, kjer najbolj izstopata roadsterski grbini za glavama voznika in sovoznika. V primerjavi s Continentalom GT ima Bacalar za 20 milimetrov širši kolotek zadaj in mehansko identičen motor v nosu, s to razliko, da v novincu razvija največ 485 kilovatov oziroma 650 konjskih moči ter 900 Nm navora. S tem ponuja v uporabo 24 KM več moči kot šestlitrski W12 v Continentalu GT. Kot v slednjem, je agregat tudi v novincu povezan preko osemstopenjskega klasičnega avtomatika z vsemi štirimi kolesi.

Kam zavija avtomobilska industrija, priča naslednje: o voznih zmogljivostih je Bentley skromno navedel največjo hitrost preko 300 km/h in pospešek do stotice v vsega 3,5 sekundah. Če je o teh poročal »mimogrede«, pa je s toliko izrazitejšim ponosom navedel zagotovilo, da sta prevleki vsakega od sedežev sešiti s točno 148.199 šivi. Sam podatek je v naših očeh sicer zanimiv, a istočasno tudi brez resne dodane vrednosti. Nas pa pri njem res zanima ali so našli kakšnega reveža, da jih je lastnoročno preštel, ali so ubrali kakšen drug računalniško oziroma strojno podprt način štetja šivov.

Kakorkoli že, Mulliner Bacalar je letu 2020 primerno tudi zelo sodobno opremljen. Tovrstna oprema vključuje vse od računalniškega zaslona namesto merilnikov, osrednjega večopravilnega sistema z vrtljivim zaslonom, kot ga poznamo iz Continentala GT, in Bentlejem specifično ureditev kokpita s celo kopico klasičnih stikal in gumbov, namenjenih upravljanju vseh sistemov v avtu. Naslednja specifika Bacalarja, ki jo Bentley izpostavlja, so njegovi leseni vložki na armaturni plošči, ki se navidezno ovijejo okoli voznika in sovoznika z nadaljevanjem v vratnih oblogah. Slednje naj bi bile izdelane iz posebnega lesa. Ta, tako Bentley, izvira iz 5.000 let starih hrastov, ki so odmrli v poplavljenem območju nekdanjih gozdov. Tu so še po meri izdelan komplet potovalk, ki naj bi bile izdelane na trajnostno vzdržen način.

Proizvodnja Bacalarja je omejena na vsega skupaj 12 enot, cena za vsako od njih pa je nastavljena na 1,5 milijona funtov pred dajatvami. Če mislite, da je kljub tej ceni še vedno na voljo kakšen primerek za potencialne kupce, se motite. Bentley je namreč s podobnim ponosom, kot je poročal o številu šivov na sedežu in o poplavljenem hrastovem lesu v oblogah armaturne plošče, sporočil tudi, da ima Bacalarje že razdeljene med znane kupce.

Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Bentley.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Priključna hibridnost še za Mercedes-Benzova CLA in GLA
Novi Audi A3 za nadaljevanje zgodbe o uspehu