Že iz uvodnega toka dokumentov in informacij je bilo jasno, da sta primarna partnerja potencialne združitve, ki bi lahko ustvarila enega najmočnejših igralcev na globalnem avtomobilskem trgu, Honda in Nissan, Mitsubishi pa bi imel bolj stransko vlogo. Prvo sporočilo za javnost je razgrnilo nekaj podrobnosti pisma o nameri med Hondo in Nissanom, v drugem (izdanem na isti dan) pa so predstavniki znamk povedali, da naj bi se Mitsubishi partnerjema pridružil v raziskovanju možnosti sodelovanja, vključevanja in delitve sinergij.
Mesec kasneje se zahodni mediji sklicujejo na pisanje japonskega časnika Yomiuri, kjer navajajo, da naj se Mitsubishi kljub vsemu ne bi pridružil nastajajoči povezavi. V uradni izjavi za javnost pri proizvajalcu poročila niso niti potrdili niti zanikali, saj naj bi še ocenjevali odprte možnosti. Dodatna ovira pri odločanju je najverjetneje tudi dejstvo, da je največji delničar v Mitsubishiju s 24-odstotnim deležem prav Nissan, posredno pa je med lastniki tudi Renault (Renault in Nissan imata vzajemne 15-odstotne lastniške deleže).
Po poročanju Bloomberga naj bi Honda nastajajoče partnerstvo želela izolirati od Renaultovega vpliva, medtem ko so pri Renaultu ob podpisu memoranduma formalno dali vedeti, da bodo preučili “vse možnosti v skladu z interesi skupine in njenih deležnikov ter hkrati sledili zastavljeni strategiji.”
Več naj bi bilo jasno v začetku naslednjega meseca, saj je za 3. februar načrtovana Mitsubishijeva predstavitev poslovnih rezultatov tretjega četrtletja. Tudi v primeru, da bi se Mitsubishi odločil nadaljevati poslovanje izven naveze Honda-Nissan, bo ta še vedno imela določen vpliv na podlagi obstoječih lastniških odnosov. Zagotovo pa bi bili v ločenem podjetju pri svojem poslovanju manj vezani na zahteve in želje večjih partnerjev.
Avtomobilizem.com (Vir: Motor1, Carscoops. Foto: Mitsubishi.)
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Bo Mitsubishi raje ostal samostojen?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Vse tri firme so zaspale na elektrifikaciji (in hibridizaciji) voznega parka (razen nissana v povezavi z renaultom) in sedaj probajo rešiti kar se rešiti da. Podobno kot VW v evropi, ki se je predolgo tdi-jev oklepal in pozabil, da gre razvoj s hibridi (in EV) naprej. Renault je pametno naredil, da se je rešil nissana in mitsubishija.
Renault nima s tema dvema japonskima znamkama realno nobenih ambicij več. Kakorkoli že, sam je sedaj ambiciozno zastavil ponudbo športnih terencev in Austral je že dodobra zasenčil nekdaj priljubljenega Qashqaia. Ta naveza z japonci se zdi res izpeta. Tudi tole z Mitsubishijem kaže praktično slabo – na avto.net-u ni namreč več nobenega novega Colta!? Najboljše bi bilo, da jih v celoti prevzame Honda, ker pa le-ta nima nobenih pretiranih želja delati kakšne večje prodaje v Evropi, je pa vprašanje tudi njuna (Nissan in Mitsubishi) evropska prihodnost. Če pa bojo pri Mitsubishiju še pretirano mencali bo pa to verjetno res njihov zanesljiv konec. Se mi zdi!
Mitsubishi je že sedaj druga (tretja) violina v koncernu. V bistvu je še celo na slabšem kot Dacia.
Ja dacia je eksplodirala po priljubljenosti.