Novice

Fiat Grande Panda: osemdeseta so v modi, 4×4 ni odpisana možnost

Verjetno ni prebivalca naših krajev, ki bi se rodil nekje do osemdesetih let preteklega stoletja in ne bi poznal pesmi Felicità, ki sta jo leta 1982 izdala Al Bano in njegova tedanja žena Romina Power. Na to računajo tudi Fiatovi tržniki, ki so prav to pesem o sreči izbrali kot glasbeno podlago uvodnih reklamnih spotov za novo Grande Pando.

FiatGrandePandaHybrid (Large)No, od takrat se je marsikaj spremenilo, med drugim sta se glasbenika po tragičnem družinskem dogodku razšla, pevec po rodu iz Puglie pa zdaj samostojno nastopa kot Albano (kar je tudi sicer njegovo ime, v čast očetu, ki naj bi se med drugo svetovno vojno boril v Albaniji). Fiat je postal ena izmed Stellantisovih zvezd, Panda pa je zrasla v križanca segmenta B in postala Grande. In kje je povezava z Albanom ter pesmijo Felicità? Grande Panda naj bi osrečevala ljudi, saj poenostavi vožnjo po urbanem središču in vsakodnevnih poteh.

Enaka zasnova, drugačen pristop

Ker je letošnji marec načrtovano obdobje, ko naj bi v prodajne salone prišli prvi primerki modela Grande Panda, je tudi čas za več fotografij in podatkov o tem novem Fiatovem modelu, na katerega stavijo pri znamki. Njihovi upi so seveda razumljivi, saj spada v množičen avtomobilski razred, ki je osvojil srca (in s tem denarnice) številnih kupcev.


Grande Panda v številkah – dolžina: 3.999 mm, širina: 1.763 mm, višina: 1.570-1.586 mm, medosna razdalja: 2.540 mm, odmik od tal: 137 mm, prostornina prtljažnika: 412-1.366 litrov (električna 361-1.315 litrov).


FiatGrandePanda polnjenje (Large)Še najmanj svežih informacij seveda prihaja s tehničnega področja, kjer Fiat sledi znanim koncernskim specifikacijam: arhitektura Smart Car Platform, blago-hibridni ali baterijsko-električni pogonski sklop ter pogon na prednji kolesni par. Če smo že pri tem,  izvršni direktor Olivier Francois je medtem že potrdil, da v razvoju razmišljajo tudi o tipični izvedenki 4×4, a ostaja odprto vprašanje, s katerim izmed pogonskih sklopov.

Blagi bencinski hibrid sloni na 1,2-litrskem trivaljniku moči 74 kW (100 KM) s podporo 48-voltne hibridne tehnologije in v kombinaciji s 6-stopenjskim menjalnikom e-DCT. Električna različica ima vgrajen elektromotor s 83 kW (113 KM) moči in baterijo (LFP) kapacitete 44 kWh, kar naj bi ob preliminarnem podatku o porabi 16,8 kWh na sto kilometrov zadoščalo za do 320 km lokalno brezemisijske vožnje s hitrostjo do 132 km/h. Ko jo bo potrebno napolniti, bodo uporabniki imeli priložnost uporabe inovativne rešitve z dodatnim spiralnim polnilnim kablom na sprednjem delu vozila (polnjenje z močjo do 7 kW). V primeru, da bi raje izbrali hitrejše AC polnjenje s klasično rešitvijo, bo na voljo opcija z zgolj zadnjo polnilno vtičnico za moč polnjenja do 11 kW, prek katere naj bi se vozilo dopolnilo od 20-80 % v 2 urah in 50 minutah. V obeh primerih pa bo Grande Panda omogočala hitro DC polnjenje s 100 kW moči.

Poudarek na trajnosti

FiatGrandePanda_interiors 3 (Large)Notranjost bo poleg 10-palčne digitalne instrumentne plošče in 10,25-palčnega zaslona na dotik dodobra zaznamoval retro pridih in nabor materialov, ki so pridobljeni iz recikliranih in trajnostnih virov. Vsako vozilo Grande Panda naj bi tako vsebovalo reciklirani material iz 140 embalaž za pijačo; kot zanimivost pri proizvajalcu navajajo, da 20 % vsake od teh embalaž sestavljata plastika in aluminij, ki se med recikliranjem običajno zavržeta, pri njih pa so jih uporabili za izdelavo modrih plastičnih delov notranjosti vozila (Lapolen Ecotek). Pri izdelavi obloge armaturne plošče so uporabili posebno oblogo, ki vsebuje bambusova vlakna, pri čemer so za izvedenko La Prima celo izbrali oblazinjenje, ki spominja na bambus na videz in po strukturi, saj je v tretjinskem deležu izdelano iz čistih bambusovih vlaken.

Cene za model Grande Panda se v Italiji pričenjajo pri 18.900 evrih za blago-hibridno pogonsko izvedenko s paketom opreme Pop, medtem ko stane najcenejša električna izvedenka s paketom opreme RED 24.900 evrov. Slovenske cene še niso znane, pričakujemo jih lahko s prvimi avtomobili, ki naj bi k nam prišli v drugem kvartalu letošnjega leta.

Avtomobilizem.com (Vir in foto: Fiat.)

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Fiat Grande Panda: osemdeseta so v modi, 4×4 ni odpisana možnost"


limas
2 meseci 28 dni nazaj

Če bi bil Fiat v rokah Italijanov, bi naredili normalno Pando. Stelantis se je popolnoma oddaljil od osnovnega koncepta Pande; 4×4, večja odmaknjenost od tal, klasični bencinski in dizelski motorji, nizki stroški vzdrževanja, praktičnost…
Tale plastik fantastik bo zanimiv za kakšne hipsterje, zelene sektaše in študentke bogatih staršev.

 
Odprta so prednaročila za Opel Frontero
Tesla ponovno obljublja cenovno dostopnejše modele