Izraz recikliranje se običajno nanaša na razgradnjo nekega sestavnega dela na raven osnovnih elementov ter njihovo ponovno uporabo. V primeru baterij to pomeni razgradnjo na žlahtne snovi, kot so kobalt, baker in nikelj, ter njihovo ponovno uporabo v novem izdelku, morda celo bateriji. A tovrstnega recikliranja se v resnici poslužuje človek samo v primeru mehansko poškodovanih baterij, ki so neuporabne zaradi poškodbe same.
Iniciativa ponovne uporabe avtomobilskih baterij, kot jo je sprožila Honda, govori bolj o spremembi namembnosti baterij. To pomeni, da jih nikakor ne predelujejo, temveč jih samo namenijo drugačni rabi. Pri tem gre večinoma za idejo uporabe tovrstnih baterij kot shranjevalnikov energije v domovih ali v splošnem električnem omrežju. Tam bi baterije prevzele vlogo zalogovnikov energije, s katerimi upravljalci električnih omrežij bolj učinkovito uravnavajo nihanja v porabi elektrike. V primeru viška porabe bi se črpal del elektrike iz baterij, v času manjše porabe pa bi se višek elektrike shranjeval v hranilnikih.
Hondina iniciativa poteka v partnerstvu s SNAM-om (Société Nouvelle d’Affinage des Métaux). Japonci in SNAM sodelujejo na področju raziskav o potencialni uporabi avtomobilskih baterij že od leta 2013. Dogovor predvideva, da SNAM zbira iztrošene litij-ionske in nikelj-hidridne baterije pri Hondinih serviserjih v 22 deželah ter jim poišče primerno namembnost za njihovo uporabo izven električnih avtomobilov.
SNAM pravi, da je moč tovrstne baterije uporabiti bodisi za gospodinjstva kot tudi v industrijskem okolju. Predvsem v primeru domače uporabe je glavni namen polnjenje baterij v nočnem času (ko veljajo cene nižje tarife) ter poraba shranjene elektrike podnevi (v času višje tarife).
Honda in SNAM dodajata, da so tovrstni hranilniki električne energije še posebej dobro združljivi z alternativnimi proizvodnimi viri, kot so sončne in vetrne elektrarne. Slednji so namreč podvrženi velikim nihanjem v proizvodnji, na sončen ali vetroven dan je proizvodnja zelo velika, na drugi strani je v deževnih dnevih ali brezvetrju proizvodnja skoraj nična. Tovrstna nihanja lahko hranilniki zelo učinkovito uravnavajo na način, da v času ugodnih razmer shranjujejo višek ter v času neugodnih vremenskih razmer oddajajo energijo v omrežje.
Avtomobilizem.com (Vir: AutoExpress. Foto: Honda.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen