S podpisom memoranduma se je v preteklem tednu zvezi Nissana in Honde pridružil tudi Mitsubishi. Vsebinsko naj bi sodelovali pri skupnem razvoju novih električnih modelov in programske opreme s poudarkom na podpori umetne inteligence. Na drugi strani Toyotina skupina vključuje še Suzuki, Mazdo in Subaru – formalno so združili moči za razvoj električnih vozil in motorjev z notranjim zgorevanjem naslednje generacije. Slednja je po obsegu prodaje precej močnejša, nenazadnje je Toyota že nekaj let največji proizvajalec vozil na svetu. Po drugi strani pa je najnovejša naveza po mnenju medijev signal japonske vlade, da želi okrepiti domačo avtomobilsko industrijo po tem, ko je Kitajska prevzela vodstvo med izvozniki avtomobilov.
Takšnega mnenja je tudi James Hong, analitik pri Macquarie Securities Korea Ltd., ki meni, da je večina proizvajalcev avtomobilov na Japonskem premajhnih, da bi lahko posamično vlagali v električna vozila. “Zdi se kot politično vodeno zavezništvo,” je med drugim komentiral formalno povezovanje Nissana, Honde in Mitsubishija, ki po rezultatih v zadnjem času niso v zavidljivem položaju.
Japonska vlada je sicer v juniju postavila cilj, da bodo japonska podjetja leta 2030 imela 30 % trga programsko definiranih vozil, pri čemer obseg trga ocenjujejo na 35-41 milijonov enot. Ministrstvo za gospodarstvo, trgovino in industrijo naj bi v ta namen zagotovilo finančno podporo in pomagalo vzgajati usposobljene inženirje na podlagi partnerstev z univerzami in uvedbo tečajev prekvalifikacije.
Avtomoiblizem.com (Vir: Inside EVs, The Japan Times. Foto: Toyota, Nissan.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen