Vožnja je oblika komunikacije in ljudje, ki so nagnjeni k izražanju različnih oblik agresije, bodo tako z drugimi komunicirali tudi na cesti. V grobem poznamo dva tipa agresivne vožnje . Prvi tip je odkrito nasilje nad drugimi vozniki – eden zelo pogostih primerov je na primer agresivna vožnja tik za zadkom spredaj vozečega, tudi če ta vozi z ustrezno hitrostjo in prav z ničemer ne izzove takega obnašanja. Tak voznik se na vozilo drugega voznika prilepi brez vsake varnostne razdalje in tako v drugih vzbudi strah, napetost in stres.
Druga oblika agresije je pasivna agresija in je zrcalna podoba prve. Primer pasivno agresivnega voznika je človek, ki vozi počasi, če se le da pod omejitvijo, potem pa drugim voznikom ne pusti, da bi ga prehiteli. Če takega voznika na primer začnete prehitevati, bo pospeševal hkrati z vami in zadevo stopnjeval do nevarnosti nesreče – ali se boste morali zaradi nasproti vozečih vozil umakniti nazaj ali pa vas bo prisilil v pretirano pospeševanje in nevarno hitro vožnjo. Če vam ga ne uspe prehiteti, bo tak voznik takoj spet pretirano upočasnil in vas še naprej teroriziral.
Zgoraj sta opisana samo dva tipična primera voznikov, ki svojo agresijo sproščajo na cesti, podobnih način pa je še kar nekaj. Skupno jim je to, da gre za različne oblike teroriziranja in lahko dogajanje, če se ujamete v tako igro, še prehitro preide v cestno besnilo. Treba se je zavedati, da je jeza normalen odziv na nasilje, vendar je hkrati prav taka reakcija tisto, kar bi taki vozniki radi v vas vzbudili. Če se torej razjezite, ste jim dali točno to, kar so od vas tudi hoteli.
Dosti bolj učinkovito in modro je torej, da se pri srečanjih z nasilnimi vozniki držite naslednjih pravil:
1. Čim hitreje prepoznajte agresivce
Prej ko boste agresivca prepoznali, prej boste lahko ustavili igro provokacije. Takoj, ko začutite, da vas drug voznik sili v način vožnje, ki vam ne ustreza in vas noče pustiti pri miru vedite, da imate opravka s potencialno grožnjo in da se lahko stopnjevanje napetosti slabo konča. Najprej pa le preverite ali imate res opravka z agresivnim ali pa zgolj z raztresenim, neizkušenim ali starejšim voznikom.
Če se vam nekdo prilepi na zadek vozila, lahko stanje na primer preverite tako, da najprej za nekaj trenutkov prižgete vse štiri smernike in ga s tem opozorite, da je varnostna razdalja med vama premajhna. Pogosto že to zadošča, če pa voznik nemoteno nadaljuje s svojim početjem, imate najverjetneje opravka z agresivnežem.
2. Ustavite reakcijo
Voznik bo postal še bolj agresiven, če boste na njegovo početje odreagirali z jezo ali pa mu začeli agresijo vračati z agresijo – tudi s pasivno. To bi bila brez dvoma najslabša možna strategija, saj sta dva agresivneža najbolj eksplozivna cestna mešanica. Na cesti so pretirana čustva hudo nevarna, zato je treba reakcije miriti in ne stopnjevati. Dogajanje morate torej ustaviti, reakcijo na provokacijo pa nadomestiti z modro in premišljeno akcijo.
3. Ukrepajte modro
Agresivneža ne boste spremenili, uprite pa so tudi želji, da bi mu dali lekcijo. Take lekcijo se lahko končajo zelo drago tudi za vas, predvsem pa nikakor ne prispevajo k varnosti udeležencev v prometu. Najbolje je, da se mu tako ali drugače umaknete. Če se vam na primer nekdo prilepi na zadek, ne spreminjajte hitrosti, pač pa poiščite prvo možnost, da se umaknete ob rob cestišča in ga spustite mimo. Pri tem ne pozabite na ustrezne smerne signale. Ta možnost je pri tovrstni agresiji presenetljivo uspešna in problem je lahko rešen zelo hitro in brez večjega truda.
Trši oreh so pasivni agresivneži. Za načinom vožnje, s katerim vozniki načrtno ovirajo druge, se namreč lahko skrivajo precej neprijetne osebnostne lastnosti. Tak voznik je lahko na primer prepričan, da je njegov način vožnje edini pravilen in da nihče ne bi smel voziti hitreje, kot se zdi primerno njemu, potem pa s svojimi prepričanji poskuša posiliti vse, ki mu pridejo na pot. Edini način, da se rešite takega voznika je, da mu nikakor ne date vedeti, da vas je s svojim ravnanjem razburil, s tem ga boste namreč samo še podžgali, voziti pa bo začel še počasneje.
Seveda pa je vožnja za takim voznikom zelo mučna. Če se ga želite rešiti, sta vam na voljo dva načina. Ohranite mirno kri in čakajte na primeren trenutek. Ko je pred njim drugo vozilo, mu to onemogoči pretirano pospeševanje in ga lahko varno prehitite. Če to zaradi razmer na cesti ni mogoče in ste se že preveč razburili, pa se ustavite na prvem možnem postajališču, globoko dihajte in preprosto pustite da se vam odpelje izpred oči, preden spet nadaljujete z vožnjo.
Zapomnimo si: prepoznajte za kaj gre, ustavite reakcijo in ukrepajte modro.
Pa srečno vožnjo in čim manj agresije na cesti!
Psihologija z Matejo (Foto: Marcin Otorowski)
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Kako opraviti z nasilneži na cesti"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
@gaszajla: Bravo, eto, to je rešitev 🙂
Jaz imam zdravilo za takšne.Alfa 166 turbo.Kar izpuhtiš v trenutku.
Edini način, da se temu izognete, je 400Nm navora in vsaj 200 konjev 🙂 (ali policijska značka in lučke – najbolj zaleže provida in takrat se takšen patronček pokaka v hlače);
Kaj pa naj s telefonistkami na cesti naredimo? Jih je iz dneva v dan več, ki doživeto klepetajo po AC s telefonom v taci in nasmehom na gobcu in ne upoštevajo okolice…
ustavili igro provokacije? naj se ljudje naučijo vozit kot je treba pa bo 100x manj agresivnežev