Kot je znano, so predstavniki držav članic Evropske unije z namenom zaščite lokalne avtomobilske industrije izglasovali zeleno luč dodatnim uvoznim dajatvam v višini med 7,8 in 35,3 odstotka za električna vozila, izdelana na Kitajskem. Posledično kitajske znamke že beležijo upad prodaje na evropskih trgih – pri znamki MG so v novembru prodali 58 odstotkov manj vozil v primerjavi z lanskim letom. Čeprav se je prodaja kitajskih električnih modelov na ključnih evropskih trgih praktično prepolovila, pa so v Veliki Britaniji, ki ni več del EU, uspeli lani prodati 17 odstotkov več vozil.
Rešitev v novih proizvodnih lokacijah izven Kitajske
Pri kitajskem avtomobilskem proizvajalcu SAIC, ki je med drugim lastnik znamke MG, so že najavili nova vlaganja v izgradnjo proizvodnega obrata v Egiptu, ki naj bi pričel z delom prihodnje leto. V začetni fazi naj bi tam izdelali 50.000 enot letno, kasneje pa nameravajo proizvodnjo razširiti na 100.000 vozil v enem letu. Tamkajšnji obrat ne bo namenjen le proizvodnji za okoliške trge, temveč bi lahko predstavljal tudi novo odskočno desko za prodajo v Evropi. Poleg tega naj bi že iskali tudi možne lokacije za pričetek proizvodnje v Evropi – trenutno naj bi si ogledovali lokacije v Španiji ter na Madžarskem in Češkem.
Za podobno strategijo so se odločili tudi pri znamki BYD, kjer razmišljajo o postavitvi svojega drugega evropskega proizvodnega obrata, s katerim bi nadgradili kapacitete nove tovarne na Madžarskem. Glede na prodajne številke v lanskem novembru uvedba višjih uvoznih dajatev sicer ni imela negativnega vpliva na njihovo prodajo v Evropi, saj so prodali 4.796 vozil – 127 odstotkov več kot v novembru leta 2023.
Evropski trg za kitajske proizvajalce še naprej ostaja ključnega pomena za njihovo globalno prisotnost, zato skušajo z različnimi strategijami ohraniti in utrditi svoj položaj na trgu, kar pa terja visoka finančna vlaganja. Trg električnih vozil sicer zaenkrat kaže še precej negotovosti, zato bo naslednjih nekaj let kritičnega pomena za njihov obstoj. In več kot očitno se tega zavedajo tudi kitajski proizvajalci.
Avtomobilizem.com (Vir: Autoblog. Foto: BYD, MG.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Kitajski proizvajalci iščejo poti za obvoz evropskih uvoznih dajatev"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Poševnooki vedno najdejo rešitev, verjetno bo brezcarinska cona v Budimpešti ali kakšna tovarna za sestavljanje delov. V vzhodni Srbiji imajo Kitajci v lasti celotne regije kjer domorodcem izdajajo dovolilnice za omejeno gibanje po lastni državi. Če bo evropsko gospodarstvo hotelo preživeti, jih bomo morali nagnati in onemogočati vse oblike plasiranja njihovih izdelkov.
Prepozno