Novice

Litij-metalnim baterijam so uspeli povrniti kapaciteto

Zadnje raziskave kažejo, da je mogoče litij-metalnim baterijam ponovno povrniti izgubljeno kapaciteto, kar bi odprlo nove možnosti njihove uporabe.

Na univerzi Stanford doktor Yi Cui raziskuje možnost ponovne oživitve litij-metalnih baterij, ki so znane po tem, da omogočajo veliko energijsko gostoto na enoto mase. Raziskave so pokazale, da je tovrstnim baterijam tudi potem, ko zaradi uporabe izgubijo večino uporabne kapacitete, možno le-to ponovno povrniti.

Prednosti in slabosti

Litij-metalne baterije so po sestavi precej podobne litij-ionskim baterijam, od njih se razlikujejo predvsem po materialu anode – ta je v primeru litij-ionske izvedbe narejena iz grafita, medtem ko jo v litij-metalni bateriji sestavlja galvaniziran litij. Takšna sestava omogoča večjo energijsko gostoto v primerjavi z litij-ionskimi baterijami, po drugi strani pa so tovrstne baterije podvržene večjim izgubam kapacitete med polnilnimi cikli. To vpliva na občutno skrajšanje njihove življenjske dobe, saj je do sedaj vladalo prepričanje, da so tovrstne spremembe nepovratne.

batt1Pred ponovnim polnjenjem najprej popolna izpraznitev za nekaj ur

Raziskave, ki so jih opravili na Stanfordu so pokazale, da je možna ponovna povrnitev izgubljene kapacitete s posebnim protokolom polnjenja. Pred ponovnim polnjenjem mora biti baterija nekaj ur v stanju popolne izpraznjenosti, kar ima za (pozitivno) posledico razgradnjo SEI (Solid Electrolyte Interface) matrike, ki se formira med praznjenjem in povzroči degradacijo s tem, da nase veže delce litija, kar posledično zmanjšuje kapaciteto. S preizkusi so ugotovili, da so na ta način baterijske celice shranile celo več električne energije v primerjavi s kontrolnimi baterijskimi celicami enake kapacitete.

Najnovejša dognanja sicer še ne pomenijo, da bo že v bližnji prihodnosti možna množična uporaba litij-metalnih baterij za pogon električnih vozil, doktor Cui pa obljublja nadaljevanje raziskav, ki bi na koncu lahko omogočile tudi to.

Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: Stanford, Volkswagen.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Kitajska cenovna vojna se širi: za elektriko še priključni hibiridi
SAIC Motor evropskemu portfelju dodaja prestižno znamko IM