Baterija velikosti kovanca (15 x x15 x 5 mm) naj bi kar petdeset let neprekinjeno proizvajala električno energijo. Poimenovali so jo BV100 in spada med tako imenovane jedrske oziroma radioizotopne baterije.
Inovativen pristop za boljši izkoristek obstoječe tehnologije
Baterija z močjo 100 mikrovatov in napetostjo 3 v naj bi delovala v širokem temperaturnem razponu (med -60 in +120°C) ter zagotavljala energijo preko 50 let. Strokovnjaki kitajskega podjetja so na inovativen način združili kombinacijo tanke plasti izotopa Ni-63 (nikelj-63), stisnjenega med dvema plastema diamantnega polprevodniškega filma debeline desetih mikronov. Baterija naj ne bi povzročala sevanja, ni eksplozivna, odporna pa naj bi bila tudi na ogenj in mehanske poškodbe. Ob izteku življenjske dobe naj bi se radioaktiven material razgradil v stabilne izotope bakra, kar pomeni enostavne postopke recikliranja brez škodljivih vplivov na okolje.
Že prihodnje leto močnejša različica
Pri podjetju Betavolt naj bi leta 2025 predstavili zmogljivejšo različico baterije z močjo 1 W, ki bi že lahko pomenila prvi korak k množični uporabi v raznih elektronskih napravah. V prihodnosti bi njene zmogljivejše različice lahko uporabljali za napajanje mobilnih telefonov in dronov.
Glede na njene minimalne zmogljivosti zaenkrat še ni govora o možnosti uporabe tovrstne tehnologije za pogon električnih vozil, saj še vedno ostaja odprtih preveč vprašanj.
Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: Betavolt.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Predstavitev jedrske baterije odpira številna vprašanja"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Bog ne daj, se bo našel skrajnež in fanatik, ki bo zbral 1000 takšnih baterij in napravil pravo bombo…… Ni to vredu….