Novice

Maksimalno polnjenje povzroča degradacijo tudi pri LFP baterijah

Rezultati nove študije so pokazali, da pogosto polnjenje do največje napolnjenosti ne povzroča degradacije le pri nikelj-mangan-kobaltovih (NMC) baterijah, temveč tudi pri baterijah z litij-železo-fosfatno (LFP) kemijsko sestavo.

Študija enega od laboratorijev, financiranega tudi s strani Tesle, je pokazala, da večkratno polnjenje do sto odstotkov napolnjenosti slabo vpliva tudi na litij-železo-fosfatne baterije, za sicer avtomobilski proizvajalci celo priporočajo občasno polnjenje do najvišje stopnje napolnjenosti.

Ford Battery AnnouncementKombinacija višjih temperatur in visoke napetosti povzroča nastanek škodljivih spojin

Kot je znano, sta poglavitna razloga za degradacijo nikelj-mangan-kobaltovih baterij visoka temperatura in visoka napetost ob polni napolnjenosti, ki s časom povzročata izgubo kapacitete. Čeprav naj bi bile litij-železo-fosfatne baterije odpornejše na izgubo kapacitete, pa rezultati najnovejše študije kažejo, da tudi njih ni priporočljivo pogosto polniti do najvišje stopnje napolnjenosti med 75 in 100 odstotki. Stanje popolne napolnjenosti in višje temperature naj bi namreč povzročala nastanek škodljivih spojin, ki se tekom ciklov polnjenja in praznjenja nabirajo v negativni elektrodi ter v reakciji z elektrolitom s porabo litija povzročajo degradacijo.

Ford Battery 6Polnjenje do sto odstotkov potrebno zaradi kalibracije

Avtomobilski proizvajalci, ki v svoje električne modele vgrajujejo baterije LFP, uporabnikom priporočajo občasno polnjenje baterij do najvišje napolnjenosti (Tesla enkrat tedensko, Ford enkrat mesečno), saj naj bi le na ta način zagotovili dovolj natančne informacije o trenutnem stanju napolnjenosti in preostalem dosegu. Za razliko od baterij NMC, ki imajo tekom enega cikla večji razpon napetosti (krivuljo napetosti v odvisnosti od stanja napolnjenosti), pa imajo baterije LFP bolj konstanto napetost, iz katere je težje določiti trenutno raven napolnjenosti. Zato je potrebna pogostejša kalibracija, ki pa jo dosežejo prav s polnjenjem baterij do sto odstotkov napolnjenosti.

V študiji so sicer napisali tudi to, da uporabniki lahko zagotovijo dolgo življenjsko dobo baterij z vzdrževanjem napolnjenosti med 0 in 25 odstotki napolnjenosti, kar pa je z vidika vsakodnevne uporabnosti precej nesmiselno. Poleg tega pa je znano dejstvo, da degradacijo povzroča tudi prekomerna izpraznjenost baterij oziroma njihova prenizka napetost.

Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: Ford.)

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Maksimalno polnjenje povzroča degradacijo tudi pri LFP baterijah"


xxl
3 meseci 5 dni nazaj

Ko bodo prodajali svoje rabljene EV, bo v oglasu pisalo; ves čas polnjen do max 80%. 😀

 
Teden dni do razkritja Cupre Terramar
Višje subvencije ob nakupu električnih vozil