V zadnjih nagovorih je Tavares večkrat zažugal italijanskim oblastem glede iskanja novih partnerjev (Tesla, Chery) za izgradnjo tovarne za proizvodnjo električnih vozil. S tovrstno retoriko je nadaljeval ob razkritju Alfe Romeo Milano ter poudaril, da bi bila cenovna konkurenčnost modela bistveno slabša, če bi ga proizvajali na domačih tleh. Kar dodatnih deset tisoč evrov naj bi bil model dražji kot zdaj, ko bo proizvodnja stekla v poljskem mestu Tychy, kjer že izdelujejo Fiat 600 in Jeep Avegner.
Hiter odziv italijanske vlade
Prvi v 114 letih
Milano bo prvi model v 114-letni zgodovini Alfe Romeo, ki bo proizvajan izven Italije. S tem se bo še poglobil slab odnos italijanske vlade s Stellantisom, ki od države zahteva več finančnih spodbud za nakup električnih vozil in od sindikatov večjo prilagodljivost, če želijo še naprej vztrajati s proizvodnjo v Italiji. Stellantis je obenem edini velikoserijski proizvajalec s tovarnami v Italiji. “Če bi bil izdelan v Italiji, bi se cena Milana začela pri približno 40.000 evrih namesto 30.000 evrih, kar bi omejilo njegov potencial na trgu,” je dejal Tavares med okroglo mizo v Milanu ob predstavitvi novega modela.
A najmanjši znamkim križanec bo edini model Alfe Romeo, ki bo proizvajan drugje. Poizvodnja naslednje generacije Stelvia, ki bo razkrita prihodnje leto, in Giulie, ki bo razkrita leta 2026, naj bi še vedno potekala v obratu Cassino. Vanj naj bi vložili 100 milijonov evrov in obrat pripravili za proizvodnjo modelov na arhitekturi STLA Large.
500 milijonov dobička
V lanskem letu je Alfa Romeo ustvarili 500 milijonov operativnega dobička, Tavares pa je prvič za katerokoli znamko znotraj Stellantisa razkril njen dobiček in sicer na podlagi ponudbe, ki so jo dobili za njen odkup. Kot je pojasnil, je ponudbo zavrnil, saj je Alfa Romeo končno postala dobičkonosna in ostaja kronski dragulj skupine. Alfa je ustvarila dobiček z relativno majhno prodajo. V letu 2023 so prodali vsega 70.500 avtomobilov, kar pomeni, da so na vsak prodan avto zaslužili 7.100 evrov. Neimenovan kitajski proizvajalec je želel kupiti tudi eno izmed treh francoskih znamk znotraj skupine, a je tudi to ponudbo Tavares zavrnil.
Kralji učinkovitosti
Tavares je med drugim razkril, da pri Stellantisu, po obsežni primerjalni analizi konkurentov, menijo, da so 30 odstotkov bolj učinkoviti pri naložbah zaradi svojega obsega in vitke organizacije.“To pomeni, da lahko vložimo 30 odstotkov manj in ponudimo enake funkcije ali pa vložimo enako in ponudimo svojim strankam 30 odstotkov več funkcij.” Tavares že nekaj časa poudarja vrednost pred obsegom in v središče postavlja čisti prihodek, ki ima prednost pred prodajnimi številkami. Stellantisova prilagojena stopnja dobička iz poslovanja je leta 2023 znašala 11,2 odstotka, za leto 2024 pa kljub težjim tržnim razmeram napoveduje dvomestne stopnje dobička.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Milano iz Poljske krši zakon, Stellantis brani svojo odločitev"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Jaz dam prav temu italijanskemu zakonu. Kaj pa ima ta avto Alfinega ali Milanskega, razen ime?
Kaj bi pa imel, če bi ga sestavili v Italiji? Razen mogoče malce pogostejše “ponedeljkove” šlamparije 🙂
Po takšni logiki tudi znak ne sme več biti alfin.
Kaj je na Fiatu in Laci Italijanskega?
Imajo tudi zakon, da ne smejo pobirati davka od njih?
Tisti zakon res obstaja ampak, kot sem kasneje slišal, je dosti, dosti vozil z italjanskimi imeni ki nimajo nobene veze z Italijo.
“S tem se je opiral na zakon iz leta 2003, ki prepoveduje rabo italijansko zvenečih imen, ki lažno označujejo proizvode, da so italijanski ”
Kaj ni Alfa Romeo še vedno Italjanska znamka? Ali so sedeš preselili kam drugam?
Dobra vzpodbuda za potencialne investitirje v Italiji.
10 000 € bi bila dražja? Buče. Po tej logiki bi večji Tonale lahko bil 20 000 €, če bi jo izdelali na Poljskem.
Verjetno gre bolj kot za državo proizvodnje za to, da tam že izdelujejo Avenger, ki je v osnovi isti avto.