Pohvala lahko deluje motivacijsko, če je zaslužena in če pride iz pravih ust. Oba pogoja sta izpolnjena v sveži kampanji Zavoda Vozim za manj voženj pod vplivom alkohola Heroji furajo v pižamah. Glavno besedo so tokrat dali mladim, ki jih vrstniki prepoznavajo kot uspešne in nekaj dajo na njihovo mnenje – Tim Gajser, svetovni prvak v motokrosu, Janja Garnbret, trenutno najboljša športna plezalka na svetu, Blaž Janc, eden naših najboljših rokometašev, Štefan Hadalin, uspešni alpski smučar, in pevka Gaja Prestor svojim sovrstnikom sporočajo: »Mladi si zaslužimo pohvalo, saj skupaj na cestah dosegamo hvale vredne in varne rezultate! Gremo še naprej.«
Dejavnosti Zavoda Vozim potekajo že precej dlje kot štiri leta, na našem portalu njihovo prizadevanje za odgovornejše ravnanje mladih v prometu in ozaveščanje o nevarnostih vožnje pod vplivom alkohola s pomočjo izobraževalnih delavnic spremljamo že skoraj osem let. Prednost širše zastavljene kampanje s podporo pravih partnerjev pa je nedvomno, da glas seže do večjega števila mladostnikov, pa tudi njihovih staršev in ostalih, ki bi jim morali predstavljati zgled.
Vesna Marinko iz Direktorata za javno zdravje na Ministrstvu za zdravje dodaja, da je kljub napredku vožnja pod vplivom alkohola na slovenskih cestah še vedno glavni krivec za kar tretjino vseh smrtnih žrtev. V letu 2019 je zaradi alkohola na cesti izgubilo življenje 33 oseb, letos pa kljub vsem omejitvam ne pričakuje izboljšav. Hkrati dodaja: »A, kot rečeno, so se mladi v zadnjih letih na področju odgovorne vožnje močno izboljšali, kar pa žal pomeni, da najbolj problematično ciljno skupino, kar zadeva vožnjo pod vplivom alkohola, sedaj predstavljajo posamezniki v starosti med 25. in 54. letom (starejši mladi in ljudje srednjih let).«
»Napredek mladih na področju vožnje pod vplivom alkohola dokazuje njihovo vse večjo odgovornost zase in za njihove najbližje. Bravo mladi, samo tako naprej. Kar pa ne moremo govoriti za vse ostale, zato je stanje zaradi alkohola na cestah še vedno zaskrbljujoče in bo za pomemben večji premik naprej nujno potreben celostni pristop vseh odgovornih,« je povedal David Razboršek, direktor Zavoda Vozim.
S stališča mladih, ki so se udeležili katerega od deset do sedaj izvedenih posvetov Heroji furajo v pižamah v lokalnem okolju, je alkohol preveč dostopen in družbeno preveč sprejemljiv. »Mladi razmišljamo tako, da bi morali spodbujati nepitje alkohola, neke vrste obratni vrstniški pritisk,« je izjavil Matic Kramberger, dijak Gimnazije Ptuj.
Zavod Vozim skupaj z mladimi in partnerji predlaga 360-stopinjski pristop in vključitev vseh ključnih deležnikov za implementacijo v vsako lokalno okolje, a tudi širše. Predvsem pa:
- sprememba zakonodaje na področju vožnje pod vplivom alkohola z strožjimi in doslednimi kazni za voznike z višjimi stopnjami alkohola,
- več nadzora nad prometom in nad vožnjo pod vplivom alkohola, predvsem ob vikendih in ob večjih dogodkih,
- poostritev zakonodaje in nadzora na področju prodaje in dostopnosti alkohola mladoletnim osebam,
- možnost organizacije javnih prevozov predvsem iz večjih dogodkov in tudi v podeželskih občinah,
- več ozaveščanja o alkoholu ter vožnjah pod vplivom alkohola v šolskem okolju,
- naj bodo tudi starši vzor, predvsem pa pripravljeni na pogovor z mladimi o problematiki, za katere predlagajo tudi delavnice za starše, da se s problematiko spoznajo.
Eden od partnerjev iniciative je že od začetka tudi Toyota Slovenija; predsednik Kensuke Tsuchyja, ki se je že udeležil tako voženj mladih kot tudi posveta ter delavnic za dijake in starše, je zaključil: »Heroji furajo v pižamah je projekt, ki ga z vsem srcem podpiram in se z njim enostavno poistovetim. Naš cilj je nič prometnih nesreč v svetu. Na poti do tega cilja pa je potrebno promovirati preventivne aktivnosti, vse z namenom zmanjševanja števila prometnih nesreč pod vplivom alkohola.«
Avtomobilizem.com (Vir, foto, video: Zavod Vozim.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen