Novice

Nemška (ne)omejitev

Vsak narod ima svoje hibe. Slovenska je ta, da so vsi srednjeletni navtičarji videti enako – ko gre za oblačila in pričesko. Nemška pa je, da so prepričani, da so izbrani narod vsaj v Evropi, če že ne na svetu. Ampak Nemci imajo tudi ”Autobahn”*, ki predstavlja mokre sanje vsakega še ne izumrlega tiščača sveta.

Pred leti so na Discoveryu vrteli 43-minutno hvalnico temu Autobahnu in ker je bilo takrat Discoveryu še verjeti, lahko z veliko verjetnostjo domnevam(o), da je prav ta Autobahn res najboljša avtomobilska cesta sveta. Konstrukcijsko. Ali kot reče Iztok Mlakar: “… glihne gltke kokr nemška autoštrada …”

V času YU so krožile bajke in povesti o Autobahnu. Glavni vir so bili seveda gastarbajterji, ki so s svojimi 323i leteli 200 od Stuttgarta ali od Frankfurta do Salzburga, mi pa požirali in doživljali to kot ultimativno fazo avtomobilskega tiščača v slogu “doživeti Autobahn in umreti”.

Tudi jaz sem ga doživel. Mnogokrat. In še nobenkrat umrl. Čeprav bi na osnovi obcestnih sloganov slovenskih mislecev kalibra Kafka ali Kierkegaard moral umreti vsakokrat.

Legenda je čisto resnična: Lancia Kappa SW 2.4 TD, Gedl, Družnik, Kernc in kakih 450 kilogramov tiskanega novinarskega materiala, da je Kappa po Autobahnu glisirala, so iz Frankfurta do Pidinga, vključujoč ultra hiter pit stop na nekem Agipu, potrebovali 3 ure plus minus kakšna minuta. Koliko je bilo do Ljubljane, raje ne napišem, da me avstrijski policisti ne povabijo na štrudl.

Nizko leteti se je dalo tudi po padcu Berlinskega zidu.

Toda Berlinski zid je padel 9. 11. 1989 in odtlej se je na cestah, tudi nemških, zgodilo marsikaj, predvsem pa mnogo novih avtomobilov in tudi mnogo novih voznikov.

Splošne omejitve ni. So pa posebne. Od Salzburga do Münchna, denimo, je le še vzorec brez omejitve.
Splošne omejitve ni. So pa posebne. Od Salzburga do Münchna, denimo, je le še vzorec brez omejitve.

Uradno na nemških avtomobilskih cestah ni hitrostnih omejitev. Je pa menda že dobra polovica križa, dolgega 12.996 kilometrov (lanski podatek), ”omejena”. Sem je treba dodati še nadaljnjih 10 odstotkov Autobahna, kjer lahko na daljavo regulirajo dovoljeno hitrost (in še kaj drugega – nadcestni svetlobni prometni znaki) in kjer je praviloma vedno neka omejitev.

Potem je treba upoštevati gradbišča. Ja seveda, najboljšo cesto na svetu je tudi treba obnavljati, ampak na oko in čisto subjektivno trdim, da imamo Slovenci dosti večji del svojih avtocest v popravilu kot Nemci. Poleg tega da pri njih zožanja precej bolje delujejo kot pri nas, a o tem morda kdaj drugič.

Potem sta tu dva faktorja, ki ju je zaradi razumevanja in krajšanja tega zapisa najbolje ”vzeti” skupaj. To so novi avtomobili in novi vozniki. Tudi v Nemčiji se je vozni park v zadnje četrt stoletja pomnožil in v istem času je opravilo vozniški izpit ogromno članov CDU, SPD in drugih marginalnih strank. Ti cicibani so, tako kot naši, preparirani, da je 130 že na robu smrti.

Autobahn: zastoj ali ''Stau'' je vsakodnevna stalnica. Nekoč ni bil.
Autobahn: zastoj ali ”Stau” je vsakodnevna stalnica. Nekoč ni bil.

In, končno, znameniti ”Stau” ali po domače gneča. Ta njihov Stau je bolj poznan kot Oktoberfest, hkrati pa tako nepriljubljen, kot je Oktoberfest priljubljen. Seveda je o njem spisanih m poročil, analiz in podobnih resnih reči, vključno s ”Stau aus dem Nichts”**, ki ga preklemansko dobro poznamo tudi pri nas.

Nemci so prav tako našli in analizirali tisto, čemur danes rečejo ”Linksfahrer”***, mi pa ”budale ki vozijo po levem pasu avtoceste”, saj gre očitno za nek splošen (najmanj) evropski virus, morda celo spočet v kakem komisariatu ali direktoratu EU, kdo bi vedel. In zaradi njih tudi nekako ne moreš peljati hitro na avtomobilski cesti.

Skratka: na nemškem Autobahnu se vozi počasi ali stoji. Svoboda hitre vožnje so vse bolj sanje.

Besedilo in foto: Vinko Kernc.

*avtocesta

**fantomski zastoj

***voznik po levi 

 

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Nemška (ne)omejitev"


Firediver
6 leta 8 meseci nazaj

Se bližajo časi, ko v Evropi ne bo več ene javne ceste za vožnjo superšportnih avtomobilov v vsej veličini? Končno!

Fnatic
6 leta 8 meseci nazaj

Zakaj končno? Glede na to kam gremo, lahko počasi že začnemo rušit AC (karikiram). Se pa dostikrat peljem raje po stari cesti, ker z 90kmh pridem hitreje domov recimo, kot če bi se fijakal po AC v koloni.

Firediver
6 leta 8 meseci nazaj

Zato, da ne bo večnega izgovora snovalcev superšportnikov, da lahko (vsaj) v Nemčiji lastniki teh vozil legalno sprobajo maksimum. Sem pač mnenja, da 1000KM je pa le preveč za javne ceste.

Fnatic
6 leta 8 meseci nazaj

Ah kakor komu. Saj ne rabiš max testirat. Dovolj so pospeški. Imam ”soseda” (blok zraven), ki ima Ferrarija Italio za daily driver. Sosed v sosednjem stopnišču ima Cayenna turbo s za daily. Moj oče ima x5 M za daily (on sicer ni sosed pa vseeno lahko prištejem zraven). Pa jih še nisem videl dirkat (vsaj za mojega očeta lahko 100% trdim). Niso morda super športni avti s 1000KM+ ampak menim, da so 500+ že ornk zadeve. Če jim tako paše, pa naj bo ane.

chad
6 leta 8 meseci nazaj

Pred par mesci sem šel do Štutgarta, večino poti sem vozil 170+ kot tudi večina ostalih poleg mene. Tako da ne vem zakaj takšna drama, omejitve so kratek del, se pa ponavljajo, vmes narod pelje na gas. Raje delajte teste avtomobilov, razne bloge, zgodbe in članke berem že drugje.

mevden
6 leta 8 meseci nazaj

Ponoči in izven turistične sezone se še nekako da pritisniti. Vse ostalo so le krajši šprinti in takoj upočasnjevanje. Enostavno je vedno več šoferjev, priseljencev v Nemčiji in to se še kako pozna na avtocesti.

Ivan36
6 leta 8 meseci nazaj

Sem vprašal voznike, ki že leta tja gor vozijo pa so res začeli s temi 120kmh in max 130kmh! Dobro, da se mimel priliko za TPV iti in voziti po teh avtocestah leta 2011 in 2012 še brez omejitev hitrosti razen v dežju ali dela na cesti ali nesreče.

emozul
6 leta 8 meseci nazaj

Se velikokrat peljem po Nemških avtocestah in se popolnoma strinjam z napisanim.

 
i30 Fastback N bo tretji v naraščajoči športni družini Hyundai
Turistična paranoja