Sodišče je presodilo, da smejo oblasti v nemških mestih same odločiti ali bodo še naprej spuščale starejše dizelsko gnane avtomobilr v svoja mestna središča ali ne. Za vsem skupaj se skriva pritisk Evropske komisije, ki je z direktivo zapovedala evropskim mestom največjo dopustno vsebnost dušikovega dioksida v zraku (40 mikrogramov na kubični meter).
Sama razsodba po sebi sicer še ne pomeni, da bodo vsa mesta tudi dejansko prepovedala vstop dizelsko gnanim vozilom. Nedvomno pa gre za pomemben mejnik in »zeleno luč«, da se bodo lahko mestne oblasti odločile to storiti. Poleg Stuttgarta in Düsseldorfa, ki sta sprožila celotno gonjo na tej ravni, so zdaj tudi v Hamburgu, drugem največjem mestu v Nemčiji, napovedali, da bodo izkoristili to možnost na dveh cestah skozi središče in že v roku nekaj tednov prepovedali vožnjo starejšim dizelsko gnanim avtomobilom.
Poudarek je ravno na starejših avtomobilih, saj najnovejši dizelski motorji, opremljeni s kopico sistemov za omejevanje dušikovih oksidov, tej omejitvi ne bodo podlegli in bodo tako lahko še naprej prosto vozili skozi mestna središča.
S tem poskuša sodišče vzpostaviti pritisk na avtomobilske proizvajalce, saj so v njihovih očeh pravzaprav oni tisti, ki so dolžni poskrbeti za ureditev stanja. Pri tem je jasno sporočilo tudi, da morajo biti tehnične rešitve korenite in posegati na raven strojne opreme, namesto da so praviloma omejene na preprosto in predvsem cenejšo programsko nadgradnjo krmilnih enot motorjev. Stroka pa ocenjuje, da tovrstna nadgradnja ne bi bila ravno poceni, saj naj bi avtomobilske proizvajalce stala kar 14,5 milijard evrov.
Razsodba vpliva samo na segment osebnega prevoza, saj v sama mestna središča tovornjaki že danes praktično ne vstopajo. Zelo verjetno pa zadeva ne bo ostala omejena samo na Nemčijo, saj velja direktiva Evropske unije za vsa mesta članic, v zadnjem času pa se večja mesta vse pogosteje borijo s smogom, ki je »stranski produkt« dušikovih oksidov.
Avtomobilizem.com (Vir: Automotive News Europe. Foto: Avtomobilizem.com.)
Mnenja uporabnikov
12 komentarjev za "Nemško zvezno sodišče zapečatilo usodo dizla?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Oh ja, včasih pa človek res pomisli, da bi bilo bolje, če Nemčija sploh ne bi obstajala.
Res je v Nemčiji bodo starejši dizli zelo izgubili na vrednosti in grem stavit, da se bo pri nas povečala prodaja starih dizlov sploh pri švercerjih jih bo malo morje
Fajn, se bo splačalo kupit dizla iz nemčije, ker bojo poceni 🙂
Povečal se bo uvoz TAXI MB 220D vozil za 200% ter raznih VAG modelov fsi bež barve in magičnih 165.000 km v 12 letih! Realnih 450.000 km do 780.000 km za MB E. Cena v D letnik 2003 od 750€ !
Zaenkrat še ni prepovedi.
Bral sem pa na enem portalu, da je minimum euro 6.
https://www.zurnal24.si/avto/odlocitev-ki-lahko-dokoncno-pokoplje-zanimanje-za-dizelske-avtomobile-305521
Berem to novico na več portalih, pa se vedno omenja zgolj to, da bo sodba prizadela starejše dizle. Kaj to pomeni, dizli se ne delijo na starejše ali mlajše, ampak imajo svoje Euro stopnje oz izpuste CO2, torej do katere točno Euro norme oz. do koliko izpusta na km CO2 bodo lahko vozili oz. ne bodo smeli voziti.
Do EURO 4 VSE od EURO 5 dalje bo prost vstop. Torej bodo turćini in bih radniki ostali zunaj???Torej do letnika 2006 prepoved naprej OK
Sodeč po članku iz žurnala tudi Euro 5 ne bo imel vstopa. Torej letniki nekje 2014-2015 ali mlajši da, ostalo ne.
Žurnal je RUMENI cajtng drugače ga noben nebi bral. So mojstri v #Fakenews
Euro 6 ni zajet.
Za EURO 5 še ni sigurno, ker bi baje morali naložiti programsko opremo…to sem bral na nemški strani…zaenkrat se mi zdi da pod EURO 6 je NO GO.
Če drži kar si napisal potem za euro 5 JE sigurno.