Podjetja, ki se ukvarjajo z dolgoročnim oddajanjem vozil v najem, se soočajo z novimi izzivi, saj cene rabljenih električnih avtomobilov na trgu ne dosegajo pričakovanj. Namesto prodaje naj bi se raje odločali za oddajo dve ali tri leta starega avtomobila v ponoven najem, kar bi posledično lahko vplivalo na prodajo novih električnih modelov in upočasnitev prehoda v električno mobilnost.
Po treh letih vrednost rabljenega le še petina cene novega
Raziskava podjetja ADS (Auto Data Solution) naj bi pokazala, da so nekateri električni modeli po treh letih namesto pričakovanih 40 odstotkov nakupne cene vredni le še 20 odstotkov zneska, ki ga je bilo potrebno odšteti za njihov nakup. To podjetjem, ki svoje flote električnih modelov oddajajo v dolgoročen najem, povzroča dodatne stroške – ti že segajo do milijonskih vrednosti. Zato po izteku najema, namesto da bi se odločili za prodajo, za rabljen avtomobil raje poiščejo novega najemnika. Posledično bi se lahko prodaja novih električnih vozil v poslovnem sektorju in sektorju najema dodatno zmanjšala.
Nova ovira za doseganje ciljev, ki jih predpisujejo oblasti
Manjše povpraševanje po rabljenih električnih avtomobilih, ki so, seveda v odvisnosti od posameznih modelov, po treh letih lahko že precej zastareli, bi lahko upočasnilo tranzicijo k elektriki in doseganje načrtovanih okoljskih ciljev v Evropski uniji in v Veliki Britaniji, kjer trenutno pripravljajo novo zakonodajo. Kupci se namreč raje odločajo za nakup cenejših vozil z motorji na notranje zgorevanje, kar pa bi lahko še povečalo negativen vpliv na prodajo električnih vozil.
Po besedah komercialne direktorice podjetja ADS Amande Morgan so podjetja, ki se ukvarjajo z oddajanjem vozil v dolgoročni najem, še naprej naklonjena prehodu na električno mobilnost, a se bodo morala za preživetje prilagoditi trenutnim razmeram. Dodaja še, da bo uspešnost električnih vozil odvisna tudi od razmer na trgu, kjer se trenutno kaže precejšnje neravnovesje med povpraševanjem na trgu novih in rabljenih električnih vozil.
Avtomobilizem.com (Vir: Auto Express. Foto: Accenture.)
Mnenja uporabnikov
11 komentarjev za "Nizek preostanek vrednosti dodatno zavira širitev trga električnih avtomobilov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Lahko prosim za nekaj primerov oglasov, kjer ima avtomobil 20% vrednosti novega po 3 letih? jebeš 20%, dej nekaj primerov kjer ima 40% novega 🙂 Iščem 3 leta star električni avto in so noro visoke cene (proti novim). Ko novim odšteješ subvencijo (npr nova tesla 3 je 33k, 3 leta stara (star model!) je 26,5k).
A niso bili pred 3 leti dražji kot sedaj?
Eno je si sam določit ceno v oglasu, drugo je prodat, če sploh najdeš kupca. Do EV je še vedno veliko skeptikov, že do novih, kaj šele do rebljenih. Delat statistike na podlagi oglasov so nerealni rezultati.
Marsikdo da oglas z namerno pretirano ceno. Če se najde kupec, bo prodal, dugače sploh nima resnega namena prodat.
Pdjetja imajo avte za zaslužek in gledajo drugače. Vsak % odstopanja močno vpliva na poslovanje.
Koliko razumem, se ta članek ne navezuje samo na našo državo in bljižjo okolico.
V tujini se dobi Teslo 3 (2021) že za 21k€, sigurno je možno ceno še zbiti. To je velika razlika od tvojih 26,5k€.
Delat statistike na podlagi oglasov je res nezanesljivo, ker ne veš za koliko se ti avti na koncu dejansko prodajo, so pa kolegi že prišli z dolgimi nosovi iz nemčije, ko so hoteli ceno zbijat (so jim vrata pokazal 🙂 ), hkrati ne vem katero drugo realno metodo sploh lahko izbereš? Cenilce? Je pa nejasno iz članka katero metodo so v raziskavi uporabili, niti se niso o tem pozanimali, najbrž je bil glavni namen članka ‘EV bad’ – zato tud tak naslov in podnaslov.
Omenjaš teslo 3 2021 za 21k – spet ni enako ali gre za januar 2021 ali december 2021 :). Subvencijo za rabljen EV dobiš, če je avto DO 3 leta star.. se pravi gledaš 12/2021 ali 01/2022 – tle pa pod 26k ni nobenega na mobile.de (aja, pa od firme mora biti, ne od fizične osebe).
Mogoče zato, ker je tisti za 26.5k plačal novo bistveno več, kot bi ti danes. Pa tudi, ker nekateri, kot je Tesla, najbrž držijo ceno bolj kot kakšen električni PSA, ali Leaf.
Res je.. ampak v članku piše na splošno o lastnikih EV. tudi Zoe je rabljen veliko predrag napram novemu. Tako da ne vidim resnice v članku, razen nekega splošnega gneva proti EV. Veliko več pa tudi niso plačali, ker subvencije in cena sta blizu tisti iz 3 leta nazaj.
V bistvu gre najbolj za lastnike velikih voznih parkov, njim se vse to pozna v bilanci in je treba nekako zbalansirat. Ko pride avto v tretje, četrto leto, vrednost sicer pada, ampak bistveno počasneje, kar pomeni, da imajo pri najemih lepše poslovne rezultate.
Članek res omenja lastnike velikih voznih parkov – naslov in podnaslov sta v tem primeru click-bait-erska:
“Nizek preostanek vrednosti dodatno zavira širitev trga električnih avtomobilov”
“Nizko povpraševanje po rabljenih električnih avtomobilih in večja izguba vrednosti bi lahko povzročila nadaljnji padec prodaje novih električnih modelov.”
..in tak nsalov cilja na ljudi, ki jih EV ne zanima ali si ga ne morejo privoščiti in zato zlivajo gnev pod take članke, katerih niti ne preberejo – kot je uporabnik Highupthere spodaj lepo pokazal 🙂
Urška.. prosim če v dokaz trditve v članku o 20% cene po 3 letih pastaš sem nekaj takšnih oglasov. Lahko tud 30%, ne bom dlakocepil. Če jih ne dobiš nikjer, potem je trditev v članku lažna.
Seveda, vsi ki kakorkoli dvomimo o splošni koristnosti lastništva EV smo hejterji. Podatki kažejo pač svoje.
Ne vem o katerih podatkih govoriš, niti ne vem če me zanima. Kolegi (10+), ki imajo EV so zelo zadovoljni. Imajo svoje pluse, minuse – isto kot avto z notranjim izgorevanjem. Če imaš za svoj stil vožnje in relacije več plusov kot minusov z EV, potem ne razumem tvojega gneva in mahanje s ‘podatki kažejo’ – čeprav je v resnici za vsem gnevom ponavadi manjko financ in nezmožnost filanja doma (blokovc).
Se pridružujem mnenju a_sist. Super za takšne podatke, lahko dobimo potem kakšnega ali dva le teh, oglasov je na tisoče za rabljene EV.
Obstajata očitno dva različna svetova. Realni svet in svet v katerem živijo entuzijasti EV vozil.