Nova Honda Civic je dobila najvišjo možno oceno 5 zvezdic, ki jo Euro NCAP podeljuje. Program ocenjevanja je osredotočen na varnostne lastnosti vozila v celoti in ponuja uporabnikom zlahka razumljiv enoten rezultat. Sistem upošteva zaščito potnikov, zaščito otrok, zaščito pešcev in razpoložljivost sistemov za pomoč vozniku. Od uvedbe novega ocenjevalnega programa Euro NCAP (februar 2009) so vsi Hondini modeli, ki so bili podvrženi preizkusom, dosegli 5 zvezdic.
Michiel van Ratingen, glavni tajnik Euro NCAP je pripomnil, da ga je Civic 9. generacije navdušil in dosegel visoke rezultate na vseh področjih ocenjevanja, kar ga postavlja v enakovreden položaj s tekmeci v tem zelo konkurenčnem tržnem segmentu. Avtomobil je dosegel zelo dober rezultat za paket varnostne opreme in kot opcijo ponuja tudi Hondin zavorni sistem za ublažitev naleta (CMBS).”
Podeljeno posebno priznanje Euro NCAP Advanced Hondi za njen sistem CMBS prepoznava to tehnologijo kot eno od najboljših varnostnih inovacij na trgu z izrecnimi prednostmi, ki jih potrjujejo raziskave. Priznanje Euro NCAP Advanced je kot pobuda nastalo v odgovor na nagel razvoj novih varnostnih tehnologij, za katere ni nobenih neodvisnih ocen.
Hondin CMBS, za katerega je prejela visoko priznanje, je avtonomen sistem zaviranja v sili na osnovi radarske tehnike. Zasnovan je tako, da pomaga preprečiti nalete v vozila, ki stojijo ali se premikajo v isto smer. Voznika opozori na nevarnost skorajšnjega trčenja tako pri majhnih hitrostih, značilnih za mestno okolje, kot pri večjih hitrostih na regionalnih cestah in avtocestah. S preučevanjem statistike nezgod v Nemčiji in razširitvijo teh rezultatov na širšo evropsko skupnost Honda ocenjuje, da bi vsako leto lahko bodisi preprečili bodisi omilili od 200 do 250 tisoč nezgod, če bi bili vsi avtomobili opremljeni s CMBS.
Najvišja varnostna ocena za novi Civic in posebno priznanje Euro NCAP Advanced odražata Hondino zavezanost varnosti vozil v celoti. Z lastnimi napravami za preizkusne trke avtomobilov v svojem centru za raziskave in razvoj Tochigi Honda analizira trke med modeli različnih velikosti in mas ter razvija rešitve za omilitev poškodb tako potnikov kot pešcev. Naprave za izvajanje preizkusov vseh vrst trkov vozila z vozilom so bile odprte leta 2001 in so prve tovrstne v zaprtem prostoru na svetu.
Varnostne naprave Honde Civic
Nadzor stabilnosti vozila
Nadzor stabilnosti vozila (VSA) pomaga vozniku ohraniti nadzor v ovinkih, med pospeševanjem in nenadnimi voznimi manevri, tako da po potrebi zavre katerokoli kolo ali ustrezno prilagaja izhodno vrednost navora motorja.
Napredna tehnologija projektiranja konstrukcij (ACE) strukture karoserije
Tehnologija ACETM, ki so jo razvili v centru za izvajanje preizkusnih trkov vozil v mestu Tochigi, je zdaj že dodobra uveljavljena prednost Hondinih varnostnih referenc.
Karoserijska konstrukcija ACETM je izvorno Hondina zasnova, ki povečuje zaščito potnikov in združljivost konstrukcij pri čelnih trkih. ACE uporablja mrežo povezanih konstrukcijskih elementov za bolj enakomerno razpršitev energije trka po vsem sprednjem delu vozila. Takšno boljše obvladovanje sproščene energije pri čelnem trku zmanjšuje prenos tako nastalih sil v potniški prostor in pripomore k bolj enakomerni porazdelitvi sil, ki se med trkom prenašajo na druga vozila.
Zaščita pešcev
Novi Civic vključuje tudi mnoge naprave, zasnovane v skrbi za boljšo zaščito pešcev. Raziskave so pokazale, da lahko te naprave bistveno povečajo možnost preživetja pešca, ki ga zadene premikajoče vozilo. Vključujejo vrtišča brisalcev, ki se ob udarcu odlomijo, nosilce sprednjih blatnikov in tečaje motornega pokrova, ki absorbirajo energijo udarca, pa tudi prazen prostor pod motornim pokrovom, ki omogoča večji obseg njegove deformacije.
Zračne blazine in varnostni pasovi.
Zaščito, ki jo dajeta sprednji in bočni zračni blazini sistema SRS za voznika in sprednjega sopotnika, dopolnjujeta pri vseh modelih zračni zavesi po vsej dolžini kabine. Na vseh sedežih so tritočkovni varnostni pasovi z zaskočnim mehanizmom (ELR), pasova na sprednjih sedežih imata tudi dvostopenjska zategovalnika z regulatorjem zatezne sile in absorbiranjem energije (EA). Pritrdilno okovje ISOFIX na zadnjih sedežih zagotavlja varno in pravilno namestitev otroških sedežev.
O Hondinem zavornem sistemu za ublažitev naleta (CMBS)
Kaj je CMBS?
Hondin zavorni sistem za ublažitev naleta ali CMBS je avtonomen sistem zaviranja v sili na osnovi radarske tehnike. Pri hitrostih nad 15 km/h zaznava premikajoča se ali stoječa vozila kakih 100 m pred vozilom v smeri gibanja. Če sistem zazna verjetnost naleta v katero od teh ovir, se sproži tristopenjski proces. Na prvi stopnji, normalno okoli 3 sekunde pred naletom, opozori voznika z vidnimi in slišnimi znaki. Na drugi stopnji, ko sistem še vedno zaznava verjetnost naleta (običajno 2 sekundi prej), trikrat zapored opozorilno na kratko zategne varnostni pas in začne samodejno nekoliko zavirati. Na koncu, ko je trčenje neizogibno, CMBS zategne varnostna pasova na obeh sprednjih sedežih (pri čemer uporabi reverzibilna zategovalnika, ki se razlikujeta od pirotehničnih naprav, uporabljenih med samim trčenjem) in sočasno močno zavre vozilo. To zavorno silo lahko voznik dodatno okrepi do najvišje možne vrednosti, ki jo zavorni sistem lahko zagotovi.
Vsi ukrepi, ki jih uporabi CMBS, so obrnljivi: v primeru izognitve nezgodi (kadar se, recimo, vozilo v zadnjem trenutku umakne s poti) zategovalnika popustita napetost pasov in vsi vidni ter slišni opozorilni znaki se prekinejo.
V čem je varnostna prednost sistema?
CMBS pomaga preprečevati trčenja z vozili, ki stojijo ali se gibljejo v isto smer. Več raziskav je pokazalo, da je v veliki večini nezgod eden od dejavnikov voznikova raztresenost ali nepazljivost. Namen sistema je opozarjati voznika na nevarnost skorajšnjega naleta tako pri majhnih hitrostih, značilnih za mestno vožnjo, kot pri večjih hitrostih na regionalnih cestah in avtocestah. Pri tovrstnih nezgodah so najpogostejše poškodbe vratnega dela hrbtenice, mehkih tkiv prsnega koša in kolen. S preučevanjem statistike prometnih nezgod v Nemčiji in razširitvijo rezultatov na širšo evropsko skupnost Honda ocenjuje, da bi vsako leto lahko bodisi preprečili bodisi omilili od 200 do 250 tisoč nezgod, če bi bili vsi avtomobili opremljeni s CMBS.
Kako je bil CMBS ocenjen?
Da bi ugotovila učinkovitost CMBS, je Honda izvajala predvsem dva glavna tipa preizkusov, ki sta oba simulirala tipične situacije v dejanskih razmerah. Za preizkus pravilnega delovanja sistema je testni voznik med približevanjem tako premikajočim se kot mirujočim oviram ugotavljal, ali sistem reagira v skladu s predvidevanji: sprožitev slišnih in vidnih opozorilnih znakov v pravem trenutku, zategovanje varnostnega pasu, ki mu sledi močno zaviranje v sili. Da bi ugotovili voznikove odzive na ta opozorila, so prostovoljce namerno motili med zasledovalno vožnjo za maketo vozila, ki je nenadoma zavrlo. Prostovoljci niso vedeli, da je mogoče maketo vozila umakniti s poti na varno, preden pride do naleta. Vsakega so lahko uporabili samo po enkrat in tako zagotovili, da ni mogel predvideti nevarne situacije. Z združitvijo rezultatov preizkusov delovanja in učinkovitosti je Honda lahko zagotovila in ocenila učinkovitost sistema v dejanskih situacijah.
Razpoložljivost
Pri modelih novi Civic, CR-V in Accord je sistem v najbolje opremljenih različicah na voljo samo za doplačilo. Vendar se razpoložljivost izbirne opreme lahko od države do države razlikuje. Na nekaterih trgih je CMBS lahko na voljo samo v kombinaciji z drugimi opcijami v paketu in ne vedno pri vseh različicah. Kupci naj to preverijo pri svojem prodajalcu Hondinih avtomobilov.
O novem Civicu
Novi 5-vratni Civic hatchback, je bil razvit posebej za evropski trg. Avtomobil se sklicuje na vse bistvene prednosti svojega predhodnika in jih dviga na občutno višjo raven. Civic ima zelo nizke izpuste CO2 – dizelski model Sport s 150 KM in 350 Nm navora izpusti samo 115 g/km.
Novi Civic je na voljo s tremi motorji: 1,4- in 1,8-litrskim bencinskim ter 2,2-litrskim dizelskim. Vsi motorji so v kombinaciji s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, ekopomočnikom, sistemom Auto Idle Stop (ustavitvijo prostega teka). Opremljeni so tudi s sistemom za speljevanje na klancu. 1,8-litrski motor je na voljo tudi s posebej razvitim 5-stopenjskim samodejnim menjalnikom.
Najvišji varnostni standardi so temeljna zahteva pri vseh Hondinih avtomobilih in novi Civic pri tem ni izjema.
O Euro NCAP
Euro NCAP daje uporabnikom na avtomobilskem trgu realno in neodvisno oceno varnostnih karakteristik nekaterih najbolj priljubljenih avtomobilov, ki se prodajajo v Evropi.
Euro NCAP, ki je bil ustanovljen leta 1997 in ga zdaj podpira sedem evropskih vlad, Evropska komisija ter avtomobilske organizacije in združenja uporabnikov v vseh državah EU, je hitro postal pobudnik pomembnih varnostnih izboljšav pri načrtovanju novih avtomobilov.
Program ocenjevanja z zvezdicami Euro NCAP je osredotočen na varnostne lastnosti vozila v celoti in ponuja uporabnikom zlahka razumljiv enoten rezultat. Sistem upošteva zaščito potnikov pri čelnem in bočnem trku, trku z drogom ter naletu od zadaj, zaščito otrok, zaščito pešcev in razpoložljivost sistemov za pomoč vozniku.
Trenutni sistem točkovanja, uveden februarja 2009, uporablja ponderiran rezultat in združuje mnoge vidike varnostnih karakteristik avtomobila: ocene zaščite odraslih (50 %), otrok (20 %) in pešcev (20 %) ter razpoložljivosti dodatnih naprav za večjo varnost (10 %). Za uvrstitev v konkurenco morajo biti v 90 % modelne ponudbe 2010 za 27 držav EU standardno nameščene elektronske naprave za dodatno varnost (pri Hondi je to sistem VSA).
Vir: Honda
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen