Aston Martin je po petih letih razvoja razkril nov model superšportnika Valhalla, ki mu kombinacija štirilitrskega turbinsko podprtega osemvaljnika in treh električnih motorjev zagotavlja 1.079 KM in 1.100 Nm navora.
Dirkalne zmogljivosti za uporabo v vsakdanjem prometu
Aston Martin Valhala je prvi model britanske znamke s 4,0-litrskim bencinskim motorjem V8 z novo zasnovo glavne gredi, novimi bati in sistemom suhega karterja, ki poskrbi za optimalno mazanje v vseh razmerah. Sredinsko nameščen bencinski osemvaljnik ob podpori dveh turbin razvije 828 KM, dodatnih 251 KM pa prispevajo trije električni motorji – en je vgrajen v ohišje novega 8-stopenjskega dvosklopčnega menjalnika in je prvenstveno namenjen kot zaganjalnik in generator, preostala dva pa skrbita za pogon sprednjih koles in vzvratno vožnjo. Pogonska kombinacija omogoča pospešek iz mirovanja do 100 km/h v 2,5 sekunde in najvišjo (elektronsko omejeno) hitrost 350 km/h, zgolj na elektriko pa bo moč prevoziti do 14 kilometrov ob najvišji hitrosti 140 km/h.
Aktivna aerodinamika zagotavlja optimalne vozne lastnosti pri višjih hitrostih
Za kar najboljši izkoristek zmogljivosti pogonskega sklopa so pri znamki Aston Martin poskrbeli s sistemom dinamičnega nadzora IVC (Integrated Dynamics Control). Ta uravnava delovanje vzmetenja, zavor in volanskega mehanizma ter pogonskega sklopa in sistema aktivne aerodinamike. Slednji pri hitrostih med 240 in 350 km/h zagotavlja do 600 kg pritisne sile, voznik pa bo imel možnost izbire med štirimi voznimi načini – EV, Sport, Sport+ in Race. Uporaba ogljikovih vlaken v kombinaciji z aluminijem pri zasnovi avtomobila je omogočila relativno nizko maso 1.655 kilogramov, kar je glede na vgrajeno priključno-hibridno tehnologijo lep dosežek.
Vstop v novo obdobje oblikovanja
Zasnova modela Valhalla predstavlja evolucijo oblikovalskega jezika znamke ter združuje estetiko in učinkovitost z vitko zasnovo in inovativnim zajemom hladilnega zraka. Značaj superšportnika poudarjajo 20-palčna kolesa spredaj in 21-palčna zadaj z vidnimi zavornimi čeljustmi Brembo in pnevmatikami Michelin Sport Cup 2. Notranjost ob prečiščeni zasnovi armaturne plošče iz ogljikovih vlaken ponuja kombinacijo zaslona digitalne instrumentne plošče in sredinsko nameščenega zaslona informacijsko-multimedijskega sistema s satelitsko navigacijo in možnostjo zrcaljenja mobilnega telefona ter športne sedeže iz ogljikovih vlaken. Za boljšo uporabniško izkušnjo poskrbijo še zvočni sistem Bowers & Wilkins ter dodatki iz alkantara usnja.
S proizvodnjo modela Aston Martin Valhalla naj bi pričeli v drugem četrtletju leta 2025, skupno pa naj bi izdelali 999 primerkov.
Avtomobilizem.com (Vir: Aston Martin, Motor1. Foto: Aston Martin.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Novi Aston Martin Valhalla bo priključni hibrid"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kaj pomeni sistem suhega karterja?