Inženirji nemške znamke so že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja preizkušali varnostne pasove kot sistem za ohranjanje življenj v primeru trkov. Že leta 1968 je bilo mogoče naročiti varnostne pasove na sprednjih sedežih v modelih Kadet, Admiral in Diplomat, leta 1970 pa še v modelu Opel Manta A. Leta 1973, tri leta preden so varnostni pasovi postali obvezni v Nemčiji, so pri Oplu pričeli vgrajevati tritočkovne sisteme varnostnih pasov kot serijsko opremo vseh njihovih modelov.
Kupcem ponudili naknadno vgradnjo
Pri Oplu so sicer že pred tem aktivno spodbujali k uporabi varnostnih pasov ter celo svojim zaposlenim ponudili popust pri naknadni vgradnji v obstoječe avtomobile. Ponudba je bila dobro sprejeta, saj so v kratkem času vgradili več kot 12.000 kompletov varnostnih pasov. Leta 1969 so Oplovi inženirji v testnem centru v Dudenhofnu predstavili rezultate programa za raziskave nesreč, kjer so ugotovili, da bi bila najverjetneje več kot polovica žrtev prometnih nesreč še vedno živa, če bi uporabljali varnostne pasove. za večjo varnost ob morebitnem trku so pri Oplu razvili tudi zložljivi volanski drog, ki v kombinaciji z varnostnim pasom in zračno blazino ob trku omogoča dinamično razdaljo do 100 mm, ki je ključnega pomena za zmanjšanje tveganja morebitnih poškodb.
Obenem je na področju varnostnih pasov potekal nenehen razvoj – leta 1986 so v modelu Omega predstavili po višini nastavljive pasove na sprednjih in zadnjih sedežih, leta 1991 pa so v modelu Astra ponudili zategovalnik varnostnih pasov. Kmalu zatem je za več varnosti v modelu Astra skrbela še zračna blazina polne velikosti in drugi aktivni varnostni sistemi, vključno s protiblokirnim sistemom ABS in elektronskim stabilizacijskim sistemom. Slabih deset let kasneje pa so, z namenom zmanjšanja obremenitve, v uporabo prišli tudi omejevalniki zatezne sile.
Astra z novimi rešitvami
S poudarkom na zagotavljanju varnosti je bila zasnovana tudi prva elektrificirana Opel Astra, ki v slovenske prodajne salone prihaja v zadnji četrtini letošnjega leta. Postregla bo s številnimi tehničnimi novostmi, vključno z novim učinkovitim električnim motorjem, žarometi Intelli-Lux LED Pixel light, projekcijskim zaslonom ter glasovnim upravljanjem. Za še več varnosti bo v prihajajočem modelu skrbel prilagodljiv omejevalnik sile v varnostnem pasu z natančnejšim uravnavanjem sile pasu, ki deluje na telo med trkom.
Za preizkušanje varnostnih rešitev sočasno poteka tudi razvoj inteligentnih visokotehnoloških lutk, ki so opremljene z vse več tipali (več kot 120), pri Oplu pa že razmišljajo o novih rešitvah za varnostne izzive, ki jih prinaša avtomatizirana vožnja.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Opel.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen