Preden namenim nekaj besed ikoni, modelu 300 SL Gullwing, se moram vrniti še nekaj let nazaj. Lahki in revolucionarni 300 SL si je, verjamete ali ne, osnovo delil s precej nenavadnim avtomobilom. Govora je o modelu Type 300, ki je bil v začetku petdesetih let prejšnjega stoletja zasidran na vrhu modelne ponudbe. Bil je močan, velik, težak, drag in neverjetno napreden. Med dodatno opremo so se takrat že znašli radio, mobilni telefon (VHF), diktafon, pisalna miza, panoramska streha, okenske zavese in predelne stene. Lahko je bil izdelan kot kupe, štirivratna limuzina, kabriolet ali paradna limuzina landaulet.W 194
Druga svetovna vojna je postavila stvari na glavo in poskrbela za popolno zaustavitev avtomobilskega dirkanja. Mercedes oziroma Daimler-Benz je okoli leta 1939 prenehal s proizvodnjo športnih avtomobilov in pričel z izdelavo vojaške opreme. Šele v začetku 1950 se je svet počasi začel postavljati na noge in Mercedes je leta 1951 pripravil prej omenjeni Type 300, vodilni pa so se odločili, da je čas za vrnitev na steze.
Pred vojno je Mercedes dominiral na evropskih dirkah, a po vojni so imeli omejena sredstva, ki so jih morali smiselno razporediti. Za projekt je poprijel Rudolf Uhlenhaut, inženir pri Mercedesu, in pri zasnovi novega dirkalnika uporabil motor in menjalnik iz Type 300. Trilitrski šestvaljnik je v serijski obliki proizvedel le 115 ”konjev”. Uhlenhaut je iz motorja iztisnil dodatnih 60 ”konjev”, a številni so bili v resnih dvomih, da bi lahko Mercedes s tem motorjem domov prinesel pokal.
Zadevo je poslabšalo še dejstvo, da je bil motor velik in težak. Visok blok motorja je lepo sedel v ogromno motorno prostornino Type 300, toda kako namestiti velik motor v dirkalnik, ki je nizek, ozek in aerodinamične oblike? K sreči je bil Rudolf Uhlenhaut kos nalogi in je s spretnimi rešitvami uspel vgraditi motor v dirkalnik s kodnim imenom W194. Poleg metku podobne zunanje oblike so motor nagnili za 50 stopinj, šasijo pa so izdelali iz lahkih cevi, ki so nudile potrebno togost. Celoten okvir je tehtal le 82 kilogramov, za čim nižjo maso pa so karoserijo v celoti izdelali iz aluminija. Mercedes je le devet mesecev po zeleni luči že dirkal in osvojil prvo, drugo in tretje mesto.
300 SL
Ime 300 SL je nastalo iz preproste enačbe. Številka 3 izvira iz prostornine motorja (tri litre) in 300 iz modela Type 300. Oznaka SL pa je okrajšava za Sport Leicht oziroma športno lahek.
Mercedes je leta 1952 zmagal na številnih pomembnih mednarodnih dirkah z dirkalnikom W194. A zgodba se tukaj konča. To je bil le dirkalnik, eksperiment, ki ne bi nikoli zašel v serijsko proizvodnjo, če ne bi k sreči imela prstov zraven usoda. Max Hoffman, uvoznik avtomobilov iz New Yorka, je podpisal pogodbo za uvoz Mercedesovih vozil v ZDA. Kot nekdanji dirkač je bil osupel nad uspehom W194, ker pa je poznal sebe in svoje stranke, je vedel, da si prav vsi močno želijo voziti najnovejši dirkalnik in ga navsezadnje v cestni različici tudi kupiti.
Hoffman je pričel z lobiranjem in Mercedes prosil, naj izdelajo en primerek. Sprva so se upirali, a prekaljeni lisjak je imel pripravljeno posebno taktiko. Ameriški poslovnež je uspel in čez nekaj časa so pri Mercedesu prižgali zeleno luč za izdelavo modela W198, cestne različice dirkalnika W194.
Gullwing
Največje vprašanje, ki si ga zastavi marsikateri ljubitelj, je zakaj so pri Mercedesu uporabili t.i. vrata gullwing. Kot vemo je bil W194 izdelan iz tankih aluminijastih cevi, ki so bile združene v med seboj povezane trikotnike. S tem so dosegli veliko togost in nizko maso. Toda pri doseganju trdnosti za potniški prostor je moral biti sistem cevi dvignjen veliko višje kot pri dirkalniku. S tem je bila onemogočena namestitev običajnih vrat, zato so morali iznajti nov način odpiranja, ki bi potnikoma omogočil preprosto izstopanje in vstopanje.
Uhlenhaut je skupaj z oblikovalci preučeval možnosti in prišel do rešitve – vrat, ki so fiksna zgoraj in se odpirajo navzgor, ne ogrozijo cevne strukture ter naredijo dovolj veliko odprtino za vstopanje in izstopanje. Težko je pojasniti, kako zelo radikalno je bilo to za tisti čas.
Številni ljubitelji ne vedo, da je Jean Bugatti, leta 1939 že zasnoval podoben način odpiranja vrat, poimenovan ”papillon”, za model Bugatti Type 64, vendar ni nikoli prešel v serijsko proizvodnjo. Žal se je istega leta Bugatti smrtno ponesrečil na dirkališču, ko mu je pot prekrižal kolesar. Kolesarju se je izognil, ni pa se mu uspelo ogniti drevesu.
Vrata gullwing so le pripomogla k prepoznavnosti modela 300 SL, da postane avtomobilska legenda, je imel zapisano v genih. Vstopanje kljub temu ni bilo preprosto, navzdol pomaknjen volanski obroč je bil v napoto, odprtina še vedno ni bila prav velika in navsezadnje je šlo za razmeroma nizkega športnika.
Šest mesecev
Po uspešnem prepričevanju je Mercedes potreboval le šest mesecev, da je pripravil serijski model. Za spremembo ga niso predstavili na avtomobilskem salonu v Frankfurtu, temveč so ga leta 1954 prvič pokazali Američanom v New Yorku. Leta 1955 je Hoffman prejel prvo pošiljko vozil 300 SL Gullwing in v naslednjih treh letih prodal 1.100 enot.
Še zadnja zanimivost: 300 SL je bil pravzaprav ustvarjen za ameriški trg, kljub temu, da se na prvi pogled zdi ustvarjen za nemške avtoceste. Mercedes je za domači trg izdelal le 300 primerkov.
Avtomobilizem.com (Vir: Mercedes-Benz, Wikipedia, Core77. Foto: Mercedes-Benz.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen