Novice

Poklon legendi: Fiat 124 Spider

Fiat 124 Spider je te dni praznoval petdeset let obstoja, zato si kultni športni kabriolet zasluži mesto med legendami.

Fiat 124 Spider je že dolgo nazaj očaral srca avtomobilskih navdušencev in slavnih oseb, bil glavna zvezda v filmih, televizijskih nadaljevankah in uspel tudi kot dirkalno vozilo. In vse to mu je uspelo še preden sta Fiat in Mazda združila moči ter ustvarila novodobno reinkarnacijo 124 Spider.

Fiat 124 Spider_3

Legenda se je pričela pisati leta 1966, ko je Fiat napolnil naslovnice časopisov s predstavitvijo modela 124 Spider na avtomobilskem salonu v Torinu. Nad zunanjo obliko se je seveda podpisal Pininfarina, ki je iz limuzinskega 124 ustvaril nekaj povsem drugačnega. Od večjega brata se je Spider razlikoval po pogreznjenih žarometih, mehki dvižni strehi in stranskih steklih, ki sta se zložili ob spustu strehe. Trda streha je bila že takrat na seznamu doplačilne opreme.

Spredaj je bil nameščen za tiste čase izjemno napreden agregat: 1,4-litrski štirivaljnik z dvojno odmično gredjo in ventili, razporejenimi v obliki črke V je proizvedel 67 kilovatov moči pri 6.500 vrtljajih. Moč se je prenašala na zadnji kolesni par preko 5-stopenjskega ročnega menjalnika in Spider je bil opremljen s štirimi kolutnimi zavorami, kar je bilo za tisti čas skoraj nepredstavljivo.

Fiat 124 Spider_5

Fiat je še danes lahko ponosen na 1,4-litrski agregat z dvojno odmično gredjo, ki ga je zasnoval italijanski avtomobilski in letalski inženir Aurelio Lampredi. Pri Ferrariju je bil zaposlen v petedesetih letih in je močno pripomogel k njihovem uspehu. Lampredi je zasnoval tudi legendarni Fiatov motor SOHC ter bil med letoma 1973 in 1982 vodja Abarthove tovarniške dirkalne ekipe.

S pomočjo aluminijaste glave motorja se je bil motor v osnovni izvedenki sposoben zavrteti vse do 6.800 vrtljajev, zlahka pa se ga je nadgradilo in iz njega izcimilo še nekaj več moči. Na začetku je imel 1.438 cm3, z leti pa se je delovna prostornina povečevala in iz njega so razvili dvolitrski motor, ki je bil na začetku devedesetih let vgrajen v Alfo Romeo 155 Q4 in Lancio Delto Integrale. Proizvajali so ga tri desetletja, zato velja za motor z enim najdaljših proizvodnih stažev.

Fiat 124 Spider je postal takojšen hit na evropskih cestah in le dve leti po predstavitvi je brezstrešni uživač zapeljal na ceste v Kaliforniji in Floridi. Istega leta so na avtomobilskem salonu predstavili prenovljeni model, ki je imel zaradi močnejšega in večjega 1,6-litrskega agregata z 82 kilovati moči na pokrovu motorja dve izboklini. Druga generacija Spiderja je pridobila še novo masko hladilnika, lepše zadnje luči in nekaj dodatne tehnologije.

Fiat 124 Spider_2

Tretja generacija je na ceste zapeljala že štiri leta kasneje in prinesla dva različna agregata. Šibkejši 1,6-litrski je proizvedel 80 kilovatov moči, močnejši 1,8-litrski pa 87 kilovatov moči. Proizvodnja je tekla vse do leta 1982, leta 1978 pa so predstavili nov dvolitrski agregat s 64 kilovati moči.Fiat 124 Spider_

Leto dni pred koncem proizvodnje običajnega Spiderja je Pininfarina na salonu v Ženevi razkril različico Spider Europa. Videz je bil malenkost spremenjen, toda pod pokrovom motorja je bil nameščen dvolitrski agregat z 78 kilovati moči, ki se mu je leta 1983 pridružil prisilno polnjen agregat s 101 kilovatom moči. Prodali so kar 200.000 primerkov, a jih je tri četrtine končalo čez lužo. Pininfarina je sam skrbel za proizvodnjo do leta 1985, ko se je zgodba zaključila. Do leta 2016.

 

Fiat 124 Abarth Rally

Motošport je bil vedno pomemben člen Fiata, zato so Italijani nedolgo po predstavitvi leta 1966 predstavili reli dirkalnik 124. Vanj so namestili močnejši motor z uplinjači Weber in boljši izpušni sistem, streho iz steklenih vlaken in pokrov motorja ter vrata iz aluminija. Za boljše vozne lastnosti so zadaj namestili neodvisno zadnje vzmetenje in za dodatno znižanje mase namestili manjša aluminijasta platišča. Vsi reli dirkalniki so pridobili še varnostno kletko in trdo streho. 124 Abarth Rally je tekmoval in zabeležil lepe uspehe, saj so leta 1972 zmagali v evropskem reli prvenstvu. Med leti 1972 in 1976 so izdelali 1.013 Abarthov, zadnje različice pa so bile opremljene s 16-ventilsko glavo.

Avtomobilizem.com (Vir: Fiat, Classic Car History. Foto: Fiat)

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Poklon legendi: Fiat 124 Spider"


Polo78
8 leta 5 meseci nazaj

Poklon predvsem Mazdi, da je sploh prišel naslednik katerega v taki obliki (in tehniki) pri Fiatu ne bi spravili skupaj.

xxl
8 leta 5 meseci nazaj

Ah daj ne pretiravaj,imajo več kot dovolj znanja za kaj takšnega,če ne pri sebi,potem znotraj koncerna.Ta model je nastal zaradi šparanja,niso edini,ki tako sodelujejo.

Polo78
8 leta 5 meseci nazaj

Potem se pa sprašujem, kje se je to znanje izgubilo v primeru naslednika Punta, ki ga ni in ni, pa pri nasledniku Brava, ko so naredili bolj kot ne nizkocenovno vozilo z imenom, pod katerim smo nekoč poznali nekaj drugega (Tipo) in kje je konec koncev naslednik Crome? Kar imajo je zgolj Fiat 500 v “sto in eni” preobleki ter še nekaj modelov, ki so plod sodelovanja izven koncerna. Kje so časi, ko smo se kot mulci, ki smo ravnokar naredili vozniškega, navduševali na Puntom mk1 ali pa nad prvim Bravom? To so bila takrat za nas praktično sanjska vozila, kar pa danes iz njihove ponudbe ne bi mogel reči…

xxl
8 leta 5 meseci nazaj

To moraš vprašat Sergiota,on menda ve kaj dela.

Firediver
8 leta 5 meseci nazaj

Najbrž bo Fiat dandanes preživel edinole z reinkarnacijami vseh uspešnih modelov iz 60. let…ker ne zna narediti nobene čisto nove zgodbe več!

 
Volkswagen je prenovil terensko navdahnjeni Cross Up!
Volkswagen bo 10. novembra razkril prenovljeni Golf