Novice

Pol leta kasneje: stekla proizvodnja Ford Explorerja z nadgrajeno baterijo

Po polletnem zamiku so v Fordovem nemškem proizvodnem obratu pričeli s proizvodnjo nove električne generacije modela Explorer.

Ford Electric Explorer - Production StartFord Explorer naj bi bil po prvotnih načrtih na voljo z nikelj-mangan-kobaltnimi (NMC) baterijami, a so se pri Fordu odločili drugače in temu modelu namenili cenejše in bolj vzdržljive litij-železo-fosfatne (LFP) baterije, ki jih dobavlja kitajski CATL.

Pol leta za prilagoditev proizvodnih linij

Po sprejetju odločitve o vgradnji drugačne tehnologije baterij so postopki prilagajanja proizvodnje trajali približno pol leta, z njo pa so pričeli 5 maja. Jochen Bruckmann je ob pričetku proizvodnje poudaril, da je bilo bolje zamakniti načrtovani pričetek proizvodnje za pol leta in ponuditi najnovejšo tehnologijo baterij, kot pa spravljati v nezadovoljstvo prve kupce, ki bi v svojih avtomobilih dobili starejšo tehnologijo. Ford Explorer bo najprej na voljo z baterijskim paketom kapacitete 84 kWh; ta bo zagotavljal dobrih 600 km dosega z enim polnjenjem, kasneje letos pa naj bi kupcem ponudili še različico z baterijskim paketom kapacitete 55 kWh.

Ford Electric Explorer - Production StartFord je sicer v posodobitev nemškega proizvodnega obrata vložil 2 milijardi ameriških dolarjev (1,83 milijarde evrov), v njem pa bo potekala tudi proizvodnja novega električnega modela, ki naj bi ga predstavili 10. julija. Tako Explorer kot drugi model temeljita na osnovi Volkswagnove električne platforme MEB, zato najverjetneje lahko pričakujemo litij-železo-fosfatne baterijske pakete tudi v na tej platformi zasnovanih električnih modelih znamke Volkswagen. Litij-železo-fosfatne baterijske pakete iz celic,proizvedenih na Kitajskem, trenutno sestavljajo v Škodini tovarni na Češkem, letošnjo jesen pa naj bi jih pričeli izdelovati tudi v Fordovem obratu v Kölnu.

Avtomobilizem.com (Vir: Automotive New Europe. Foto: Ford.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Volvo EX90 je prvi s potnim listom za baterije
Stellantis želi znižati stroške: sestavne dele bi izdelovali kar sami