V februarju so v Evropi in Združenem kraljestvu pri ACEA zabeležili 959.059 prvih registracij osebnih vozil. Električnim vozilom ni uspelo povečati tržnega deleža, saj je prodaja padla tako v Nemčiji kot tudi na Švedskem. Če je bila prodaja baterijsko-električnih modelov januarja še na solidni ravni, so visoke obrestne mere in prvi zametki recesije v Nemčiji kupce odvrnili od nakupa cenovno dražjih modelov. Dodatno so prodajo zamajale še ukinitve državnih subvencij na določenih pomembnih trgih.
Prodaja je odvisna od državnih subvencij

“Subvencije ne bi smele biti večne, a jih za zdaj potrebujemo,” je na zaslišanju pred francoskim senatom povedal Jean-Dominique Senard, predsednik uprave Renaulta. Poudaril je, da je nemška odločitev za ukinitev subvencij “občutno destabilizirala trg električnih vozil in s tem prihaja do tveganj za recesijo, zlasti v letu 2024”.
Francija je namreč januarja zmanjšala subvencijo za nakup električnih vozil za premožnejši sloj prebivalstva in zaradi prevelikega navala ukinila državni program socialnega najema električnih vozil, ki je državljanom z nižjimi dohodki olajšal dostop do električnih vozil.
V Italiji državljani odlašajo z nakupom baterijsko-električnih modelov, saj čakajo na obljubljene višje državne subvencije. V Nemčiji so se aktivirali proizvajalci in z različnimi ponudbami poskušajo nadomestiti državno subvencijo, a je v februarju prodaja baterijsko-električnih modelov vseeno padla za 15 odstotkov. Pri ACEA so zaznali porast prodaje baterijsko-električnih modelov v Franciji in na Danskem, toda v drugih državah kupce od nakupa še vedno odvračajo cene in pomanjkljiva infrastruktura. Vse več se jih posledično obrača k priključnim hibridom. Njihova prodaja je v februarju narasla za 12 odstotkov in s svojo rastjo premagala tudi izključno bencinsko gnane modele.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen