Master ostaja kljub občutnim vizualnim popravkom pravo delovno vozilo. Toda v četrti generaciji je naredil velik preskok naprej v smislu tehnologij in zmogljivosti. Ključen je prehod na novo arhitekturo, ki omogoča vgradnjo različnih pogonskih opcij ter je inženirjem omogočila, da so izboljšali aerodinamiko modela do najmanjših podrobnosti.
20 različnih izvedenk
Velika maska hladilnika z izrazitimi žarometi LED je le krinka, saj je bil fokus razvijalcev izključno na aerodinamiki. “Aerovan” kot so ga zgovorno poimenovali pri Renaultu, ima v primerjavi s predhodnikom za 20 odstotkov manjši koeficient zračnega upora. Izboljšave so namenjene vsem različicam, saj bodo lahko kupci izbirali med 20 različnimi izvedenkami. Velikost tovornega prostora se giblje med 11 in 22 kubičnimi metri, nova generacija Masterja pa se lahko pohvali s 40 centimetri širšim odpiranjem stranskih vrat in do 100 centimetrov daljšim tovornim prostorom. Maksimalna obremenitev bo znašala dve toni. Zaradi krajšega medosja se je za 1,5 metra zmanjšal obračalni krog, Renault pa pravi, da bo obisk mestnih središč zaradi tega možen tudi z različico L3.
Dizel v prvi vrsti, elektrika v drugi
Renault je z novo arhitekturo pridobil možnost, da pri Masterju lahko stavi na več pogonskih opcij. Še vedno bodo prva izbira dizelski agregati, ki bo na voljo v različicah 105, 130, 150 in 170. V povprečju naj bi se poraba v primerjavi s predhodnikom znižala za 1,5 litra na 100 prevoženih kilometrov in za 39 gramov na prevožen kilometer zmanjšale emisije ogljikovega dioksida. Poleg 6-stopenjskega ročnega menjalnika bo na voljo tudi povsem novi 9-stopenjski samodejni menjalnik,
Povsem električno gnani Master je na voljo v dveh izvedenkah s 96 ali 105 kilovati ter 300 njutonmetri navora. Kupci bodo izbirali med dvema baterijskimi paketoma. Osnovni ima baterijo z zmogljivostjo 40 kilovatnih ur (180 kilometrov dosega), za kupce, ki dnevno prevozijo več kilometrov, pa bo na voljo baterija z zmogljivostjo 87 kilovatnih ur (410 kilometrov dosega). Maksimalna obremenitev je pri električnem Masterju omejena na 1.625 kilogramov. Polnjenje baterije bo možno z največjo močjo 130 kilovatov, podprto bo tudi izmenično polnjenje z močjo do 22 kilovatov. V prihodnosti bo Master dobil tudi pogonsko različico, ki bo delovala na vodikove gorivne celice.
Vse bolj pogleduje k osebnim vozilom
V potniški kabini so pri Renaultu pripravili številne novosti. Sovoznikov predal je zrasel za 25 odstotkov in ima po novem 135 litrov. Naslon sredinskega sedeža se lahko spremeni v mizico in pod sedežem je dodaten prostor za shrambo osebnih stvari. Elektronske naprave se bo po novem polnilo preko priključka USB-C.
Na armaturni plošči je vgrajena večopravilna enota, ki podpira sistema Android Auto in Apple CarPlay. Za varnost voznika in potnikov skrbi več kot 20 asistenčnih sistemov. Četrta generacija Masterja bo na ceste zapeljala na začetku prihodnjega leta.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Renault.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen