Rezultati današnjega glasovanja o uvedbi carin na uvoz električnih avtomobilov, proizvedenih na Kitajskem, Evropski komisiji omogočajo uresničitev njihovega predloga v praksi. Poleg obstoječe 10-odstotne carinske stopnje bodo kitajski električni avtomobili že kmalu najverjetneje obremenjeni še z dodatnimi dajatvami v višini med 7,8 in 35,3 odstotka za obdobje prihodnjih petih let.
ACEA za čimprejšnjo uveljavitev
Pri združenju evropskih avtomobilskih proizvajalcev ACEA pričakujejo, da bo uredba o takoimenovanih protisubvencijskih ukrepih stopila v veljavo do konca oktobra, obenem pa še naprej spremljajo pogajanja med predstavniki kitajskih oblasti in Evropske unije o morebitnih alternativnih rešitvah uvedbi izravnalnih dajatev. Kot poudarjajo pri združenju, je prosta in poštena trgovina ključnega pomena za zagotavljanje enakih pogojev konkukurence za vse, a je obenem le eden od vidikov globalne konkurenčnosti. Strinjajo se s poročilom o konkurenčnosti Evropske unije, ki ga je pripravil Mario Draghi. V njem izpostavlja, da je za preživetje in konkurenčnost evropskega avtomobilskega sektorja v globalni tekmi za električna vozila poglavitna celovita industrijska strategija. Ta vključuje zagotavljanje dostopa do ključnih materialov in stroškovno dostopne energije, vzpostavitev doslednega regulativnega okvira ter širitev infrastrukture in zagotavljanje tržnih spodbud ob reševanju različnih drugih ključnih dejavnikov.
Po neuradnih podatkih naj bi deset držav članic podprlo predlog Evropske komisije, 12 naj bi se jih vzdržalo, med petimi državami, ki so glasovale proti, pa naj bi bili tudi Nemčija in Slovenija. Za blokiranje predloga bi bilo potrebno nasprotovanje kvalificirane večine 15 članic EU, ki predstavljajo 65 % prebivalstva EU – ker do tega ni prišlo, bo lahko Evropska komisija samostojno sprejela odločitev o postopkih, ki sledijo.
Avtomobilizem.com (Vir: ACEA, STA. Foto: ACEA, BYD.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Rezultat glasovanja odpira vrata uvedbi dodatnih carin"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Harakiri. Glede na to, da so Kitajci doma še pol cenejši, mogoče še imajo rezerve, da pokrijejo carine.