Novice

Stellantis obljublja polovico cenejše baterije do konca desetletja

V sodelovanju s podjetjem Zeta Energy so že pričeli razvoj litij-žveplovih baterij, ki naj bi postale uporabne tudi za električna vozila.

Podobno kot pri ostalih proizvajalcih električnih vozil tudi pri Stellantisu iščejo nove možnosti, ki bodo omogočile stroškovno učinkovitost električnih vozil. Poleg razvoja baterij z elektrolitom v trdnem stanju kot enega od tehnoloških mejnikov, v sodelovanju s tehnološkim podjetjem Zeta Energy začenjajo razvoj litij-žveplovih baterij, ki so sicer v druge namene sicer v uporabi že desetletja.

Cenejše in lažje

logostellantis_zeta_hero-6751cf7c19a02Litij-žveplove baterije so v določenih lastnostih blizu baterijam z elektrolitom v trdnem stanju, saj ob nižjih stroških izdelave in nižji masi ponujajo večjo energijsko gostoto. Glavno težavo trenutne tehnologije teh baterij predstavlja visoka stopnja degradacije in upada kapacitete, zaradi katerih so zaenkrat še neprimerne za uporabo v električnih avtomobilih. Stellantis zato pričenja sodelovanje s podjetjem Zeta Energy, s skupnimi močmi pa bo potekal razvoj nove generacije litij-žveplovih baterij, ki naj bi za polovično ceno (v primerjavi z obstoječimi litij-ionskimi baterijami) ponujale enako količino uporabne energije oziroma 50 odstotkov več dosega pri enakih dimenzijah in masi, polovico hitreje pa naj bi potekalo tudi polnjenje.

Pouch-20Ah-2023Prednost litij-žveplovih baterij je tudi v tem, da za njihovo izdelavo ne potrebujejo kobalta, grafita, mangana ali niklja, katerih nahajališča so v veliki meri izven Evrope in Združenih držav Amerike. Namesto tega bodo pri njihovi proizvodnji lahko uporabili tudi odpadne nerafinirane ostanke žvepla in metan, prav tako pa bodo ob uporabi lokalnih dobavnih verig in virov lahko uporabili obstoječe proizvodne kapacitete.

V serijski proizvodnji do leta 2030

Strokovnjaki obeh podjetij so že pričeli z razvojem, po besedah Neda Curica, vodje tehnološkega oddelka pri Stellantisu, pa sodelovanje s podjetjem Zeta Energy predstavlja nov korak njihove strategije elektrifikacije, ki jim bo do konca desetletja omogočil kupcem ponuditi okolju prijazna, varna in cenovno dostopna električna vozila.

Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: Stellantis, Zeta Energy.)

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Stellantis obljublja polovico cenejše baterije do konca desetletja"


drugmirko
4 meseci 20 dni nazaj

poleg tega so s kitajskim CATL ravnokar podpisali pogodbo o skupni tovarni LFP baterij v španski Zaragosi…. le kaj na to poreče italijanska vlada, ki jim je odvzela mislim da 200 milijonov sredsev, ker so zaustavili gradnjo tovarne baterij v Italiji 😁

4 meseci 20 dni nazaj

Dokler vsa ta in podobna tehnologija obstaja na papirju še nič ne pomeni. Kako, kdaj in če sploh bo, bomo pa še videli.

mevden
4 meseci 20 dni nazaj

To še ne pomeni, da bo avto cenejši za kupca. Bo njim več ostalo v žepu.

 
Volkswagen razmišlja o selitvi proizvodnje modela ID.Buzz iz Nemčije
Nizek preostanek vrednosti dodatno zavira širitev trga električnih avtomobilov