Samostojen razvoj
Po neuspešnem koncu pogovorov z Renaultom se je predstavnikom skupine Volkswagen najbrž zdelo pomembno, da javno ponovno potrdijo svojo obljubo: leta 2027 na trg prihaja njihov najbolj cenovno dostopen baterijsko-električni model s ceno 20 tisoč evrov.
Model, ki smo ga v javnosti omenjali kot ID.1, bo eden od štirih cenovno dostopnih električnih modelov, ki jih bo koncern Volkswagen proizvajal v Španiji – poleg Škode Epiq in dveh nekoliko dražjih električnih modelov v cenovnem rangu okrog 25.000 evrov (Volkswagen ID.2 in Cupra Raval). Po napovedih direktorja znamk Seat in Cupra Wayna Griffithsa bo na trgu v vstopnem cenovnem razredu verjetno kaj hitro sledil tudi tehnično soroden model Seata.
Priložnost in izziv
Izvršni direktor znamke Volkswagen Thomas Schäfer je bil v svoji izjavi odločen: “Prihodnost je električna. Da bi se elektromobilnost razširila, so potrebna atraktivna vozila, zlasti v vstopnem segmentu. Obljuba naše blagovne znamke je elektromobilnost za vse. Kljub privlačni ceni bodo naša vozila postavljala standarde v osnovnem segmentu na področju tehnologije, oblikovanja, kakovosti in uporabniške izkušnje.”
Hkrati pa napoved ni minila brez izpostavljanja izzivov, s katerimi se soočajo kot evropski proizvajalec. Prehod na izdelavo manjših električnih avtomobilov je po Schäferjevih besedah vse težji zaradi naraščajočih stroškov in pomanjkanja fizičnih virov. Ob tem je pozval vlade k večji podpori: “Ena stvar je jasna: elektromobilnost iz Evrope za Evropo lahko uspe le s politično podporo in konkurenčnimi okvirnimi pogoji.”
Naslednik mestnega modela up!
Vodja tehničnega razvoja Kai Grünitzje med drugim razkril, da naj bi bil razvoj v teku in dokončane prve oblikovalske skice, novinec pa naj bi bil očiten naslednik uspešnega mestnega avtomobila up!, ki so ga prenehali izdelovati v preteklem letu: “Ni dosti možnosti za oblikovanje majhnega mestnega avtomobila z vidika njegovega izgleda. To bo avto, ki se ujema z oblikovalskim in funkcionalnim DNK znamke Volkswagen, a po nižji ceni.”
Zaenkrat še ni jasno, ali in kdaj bo Volkswagen tudi za svoje baterijsko-električne modele namesto številčne serije ID začel uporabljati imena uspešnic, kot so Golf, Passat in Tiguan.
Poenostavljen pristop
Volkswagen je precej skrajšal svoj razvojni urnik, zato bi lahko prvi rezultati dela razvojne ekipe na vstopnem električnem modelu prišli že relativno hitro. Zasnovan naj bi bil na prilagojeni platformi, različni od arhitekture MEB Entry za ID.2, hkrati pa naj bi bil, na račun strogega varčevalnega pristopa, prikrajšan za naprednejše in dražje sodobne tehnologije. To bi na primer lahko pomenilo, da bi imel namesto velikega osrednjega zaslona zgolj možnost namestitve pametnega telefona uporabnika, ki bi prevzel večino funkcionalnosti. Hkrati pa zanj ni pričakovati možnosti ultra hitrega polnjenja, ki bi po nepotrebnem podražila končni izdelek.
Vstopni električni model bo, pričakovano, za Volkswagen pomembnejši zaradi nagovarjanja širšega kroga uporabnikov kot z vidika generiranja dobičkov. “Ali naj bo to vozilo dobičkonosno ali naj iščemo vozilo, ki bi bilo morda primerno za prve uporabnike? Sam sem začel s Polom, ko sem bil star 18 let. Stopil sem v stik z družino VW, skočil v Golfa in nikoli več zapustil družine Volkswagen. Zelo pomembno je imeti vozilo za uporabnike prvega avtomobila,« je z razmišljanjem zaključil Grünitz.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Volkswagen.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen