Čeprav so Japonci motorno družino Skyactiv-Z uradno napovedali že jeseni lansko leto, so zdaj razkrili več informacij. V osnovi bo šlo za 2,5-litrski bencinski motor, ki bo deloval v sožitju z Mazdino interno razvito hibridno tehniko. Štirivaljnik bo zlahka dosegal norme emisijskega standarda Euro 7.
Niso pozabili na šestvaljnike
Pri Mazdi pravijo, da novi motor na notranje zgorevanje prinaša “najvišjo možno toplotno učinkovitost in bistveno širše področje uporabnosti” kot obstoječa Skyactiv-G in Skyactiv-X. Znanje, ki so ga pridobili v preteklih razvojnih fazah in ob razvoju prihajajočega Skyactiv-Z, bodo uporabili tudi pri razvoju nove generacije šestvaljnih motorjev. Pred dobrim letom je Mazda znova obudila oddelek za razvoj rotacijskih motorjev, kjer naj bi si pri razvoju novih rešitev prav tako pomagali s tehnologijami iz družine motorjev Skyactiv-Z.
Čeprav družina motorjev Skyactiv-X ni dosegla ciljev, Mazda še naprej razvija tehnologijo SPCCI in jo namerava uporabljati v prihodnosti. Kaj pravzaprav je Skyactiv-X? V osnovi gre za bencinski motor, vendar mu za boljšo učinkovitost priskoči na pomoč homogeno zgorevanje po principu dizelskega motorja. Vžig goriva v zgorevalni komori se tako v idealnih pogojih ne zgodi prek svečke (kot je to pri bencinskih motorjih), temveč do točke samovžiga pride zaradi izredno visoke kompresije in temperature v valju (vžig s pomočjo kompresije). Svečka pri vžigu zmesi, ki je pri tem motorju bistveno bolj bogata z zrakom in za delovanje potrebuje manjšo količino goriva v zgorevalni komori, priskoči na pomoč le pri visokih obratih in pri ogrevanju motorja na optimalno temperaturo. Hkrati ima motor nameščen še dodaten kompresor, ki nad tri tisoč obrati v komoro pošlje še dodatno zalogo zraka ter izboljša zgorevalni proces.
Enaka moč, nižje emisije
Skupaj z visokim termičnim izkoristkom pa naj bi dosegali razmerje lambda 1. Lambda (“λ”) označuje razmerje med količino goriva in zraka med izgorevanjem, njuna izenačenost (λ = 1.0) pa pomeni idealno ravnovesje med izgorevanjem ter posledično najmanj emisij ob največji učinkovitosti.
S prihodom Skyactiv-Z naj bi se število pogonskih opcij pri Mazdi zmanjšalo za polovico. Novi motor bo na voljo v več različno močnih izvedenkah, tudi ob večjemu številu kilovatov pa naj bi emisije ogljikovega dioksida ostale na enaki ravni kot prej. Če bi Mazda želela pripraviti obstoječe motorje na emisijski standard Euro 7, bi se moč motorjev po njihovi oceni znižala za okoli 30 odstotkov. Pri Skyactiv-Z bo moč ostala nespremenjena, emisije pa nižje.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Mazda.)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Vsi o elektriki, Mazda pa po svoje: leta 2027 s povsem novim bencinskim motorjem"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Upam da bodo oblikovno kaj dodali ker tole je ze dolgcas, skos eno in isto
Nikoli nisem pogledal za Mazdo, sicer mi je oblikovno še zmeraj nezanimiva, a smer, v katero gre njihov razvoj, mi je vse bolj všeč, moram priznati.
Enako, Mazda mi je s svojim pragmatičnim pristopom vse bolj všeč. Upam, da jim bo tudi v prihodnje uspevalo, da ne bodo podvrženi črednemu nagonu avtomobilske industrije. Vseeno je treba počakati kako se bodo njihove inovacije obnesle v vsakdanjem življenju.